Aegirin

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno s Egirin)
Aegirin

Općenito
KategorijaMineral
Kemijska formula NaFe3+[Si2O6]
Identifikacija
Molekularna masa231.00
Bojatamnozelena ili crvenosmeđa do crna
Kristalni habitusdugoprizmatičan do igličast
Kristalni sustavmonoklinski
Kalavostdobra po {110}
Mohsova tvrdoća6 - 6.5
Sjajstaklast
Indeks lomaNp = 1,750 – 1,776, Ng = 1,800 – 1,36
Pleokroizamzelena (‘’X’’), svijetlozelena (‘’Y’’), žutosmeđa (‘’Z’’)
Gustoća3,55

Aegirin ili akmit je inosilikatni član grupe klinopiroksena. Aegirin je natrijski krajnji član serije čvrstih otopina koju čini s augitom. Kemijska mu je formula NaFe[Si2O6], u kojoj se željezo javlja u trovalentnom obliku. U seriji aegirin-augit natrij može djelomično biti zamijenjen kalcijem i dvovalentnim željezom, a magnezij može zamijeniti dio trovalentnog željeza kako bi se neutralizirao naboj. Aluminij također može doći umjesto Fe3+.


Pojavljuje se kao tamnozeleni do smeđi monoklinski dugoprizmatični kristal. Ima staklast sjaj i savršenu kalavost. Tvrdoća mu varira od 5 do 6, a specifična gustoća je 3.2-3.4.

Pojavljuje se u alkalijskim magmatskim stijenama poput alkalijskih sijenita, trahita i alkalijkih granita. Aegirin-augit javlja se i alkalijskim bazaltima i alkalijskim gabrima.

Nalazišta su u Quebecu, Kanada (Mont Saint-Hilaire), zatim u Norveškoj (Kongsberg), na Grenlandu (Narsarssuk), poluotoku Koli u Rusiji, u Arkansasu (Magnet Cove), u Keniji, Škotskoj i Nigeriji, a kod nas na Papuku kod Voćina postoji aegirinski albitni riolit.

Aegirin je dobio ime po Ægiru, germanskom bogu mora. Sinonim za mineral je akmit, što je izvedenica iz grčkog jezika, a ukazuje izduženost njwgovih kristala kristala.

Aegirin pokazuje izrazit pleokroizam, što inače nije tipično za piroksene.


Vidi još[uredi | uredi kôd]