Razgovor:Hrvatska seljačka stranka

Stranica ne postoji na drugim jezicima.
Izvor: Wikipedija
Ovo je stranica za razgovor za raspravu o poboljšanjima na članku Hrvatska seljačka stranka.
Rad na člancima
Pismohrane:


Stara rasprava[uredi kôd]

Dio sam napravio, sada "visi u zraku" jer fale vitalni podaci. Dovršit ću, s vremenom.--Fausto 15:30, 4. listopad 2007. (CEST)

Ideologija[uredi kôd]

Molim dati izvor za svoje uređivanje, npr. program stranke gdje se stranka deklarira kao socijal konzervativna. SpeedyGonsales 15:49, 24. prosinca 2011. (CET)[odgovori]

Premještanje[uredi kôd]

Hrvatska seljačka stranka (1920. - 1988.)razgovorevidencija stranicepovpremjesti stranicu
Zatraženo: 8.04.2013.
Molim premještanje članka sa stranice za razgovor u glavni imenski prostor.
Komentar: Dio članka bi se trebao premjestiti u novi članak, jer ovaj HSS nije isto što i povijesni HSS. Isto tako kao što ni HSP ili HČSP nije povijesna Stranka prava ili Čista stranka prava. HSS (moderni), nova je stranka, koja vuče korijene iz povijesnog HSS-a, ali nije riječ o istim strankama, tako da se ne mogu nalaziti u istom članku. HRSS (kasnije HSS) je imao vrlo dugačku povijest i nema izravnu poveznicu s današnjim HSS-om, tako da zaslužuje zaseban članak.
Hvala. Wüstenfuchs (razgovor • doprinosi • evidencijeb  p • brojač) (20:26, 8. travnja 2013. (CEST))[odgovori]

Kako nema izravnu poveznicu ako je Središnji odbor HSS-a iz Bruxellesa, na Ujediniteljskoj skupštini 25. svibnja 1991., dao potporu ujedinjenju svih domovinskih radićevskih stranaka i prenio legitimitet na domovinski HSS?
Iz knjige Hrvoje Matković, Povijest Hrvatske seljačke stranke, Naklada P.I.P. Pavičić, Zagreb, 1999., ISBN 953-6308-13-4, str. 476.-477.:
Wikicitati »Nakon Krnjevićeve smrti (...) trebalo je izabrati novo vodstvo stranke i odrediti političke smjernice za njeno djelovanje, pa se od 20. do 22. svibnja 1988. u Bruxellesu sastao Središnji odbor HSS-a. (...) Inače, na sastanku Središnjeg odbora u Bruxellesu bila su nazočna 23 njegova člana. (...) Glede novog čelnika stranke, Torbar je smatrao da ni Središnji odbor, ni bilo koji drugi skup u inozemstvu ne može izabrati predsjednika HSS-a, već da se to mora obaviti u domovini čim to prilike dopuste. Predložio da se kao vrhovni organ inozemnog HSS-a izabere predsjedništvo Središnjeg odbora, u koje treba uključiti i jednog člana iz domovine, kako je želio i Krnjević. Torbarov je prijedlog prihvaćen i izabrano je predsjedništvo u sastavu: član iz domovine (bio je to dr. Nikola Novaković), Josip M. Torbar, Zvonimir Mustapić, Stjepan Košutić i Mehmed Bašić. Tajnikom Središnjeg odbora bio je potvrđen Đuro Đurković, a blagajnikom Stjepan Gorički. Đurković i Gorički mogli su punopravno sudjelovati na sjednicama predsjedništva, kao i predsjednik Hrvatskog radničkog saveza Stjepan Bedeković.«
Iz iste knjige, str. 513.-516.:
Wikicitati »Ujediniteljska skupština, koju je Pripremni odbor temeljito pripremio i koja je održana 25. svibnja 1991. u velikoj dvorani Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, utvrdila je da se sve domovinske radićevske stranke uz potporu Središnjeg odbora HSS iz Bruxellesa ujedinjuju i da će ubuduće djelovati kao jedinstvena Hrvatska seljačka stranka. Unutarnje uređenje stranke bit će izvršeno na temelju prihvaćenog statuta. Također će se izvršiti pripreme za konvenciju stranke, kako je to bilo predviđeno briselskim zaključcima. Na konvenciji će biti objavljena odluka Središnjeg odbora o prijenosu legitimiteta na domovinski HSS. Za predsjednika je izabran Drago Stipac. Konvencija HSS-a održana je u Zagrebu 16. lipnja 1991., također u zgradi Ekonomskog fakulteta. Poslije potvrđivanja Stipca za predsjednika HSS-a, nazočnima se obratio Josip M. Torbar. (...) U prihvaćenoj rezoluciji naglašava se da će HSS biti u službi naroda i da će raditi na ostvarenju njegovih povijesnih, političkih, gospodarskih, socijalnih i kulturnih težnji. (...) Tako je završen proces ujedinjavanja svih frakcija HSS-a, pa je uz prijenos legitimiteta stranke sa Središnjeg odbora HSS-a iz Bruxellesa, HSS nastavio političko djelovanje kao jedinstvena formacija koja svoj program temelji na nauku braće Antuna i Stjepana Radića. Već 18. lipnja 1991. ministarstvo pravosuđa i uprave donijelo je rješenje o izmjeni ovlaštenih osoba za zastupanje HSS-a u registru političkih stranaka. U rješenju se navodi da pravo zastupanje HSS-a prestaje Ivanu Zvonimiru Čičku, bivšem predsjedniku HSS-a, i Marijanu Kajmaku, bivšem glavnom tajniku HSS-a, a da je nova osoba ovlaštena za zastupanje HSS-a Drago Stipac, novi predsjednik. Nakon Stipčeve smrti za predsjednika stranke izabran je Zlatko Tomčić, a za glavnog tajnika Slavko Koković.«

--Rovoobo Razgovor 09:38, 9. travnja 2013. (CEST)[odgovori]

U tablici i dalje piše kriva koalicija, a neki nesposobnjaković uklonio primjedbu bez ispravljanja greške.