Razgovor:Momčilo Đujić

Stranica ne postoji na drugim jezicima.
Izvor: Wikipedija
Ovo je stranica za razgovor za raspravu o poboljšanjima na članku Momčilo Đujić.
Rad na člancima
Pismohrane:

David sinčić od veljače 1942 g.kada je postavljen na dužnost velikogog župana Bribir Sidrage,neutrtalizira četničko zločinačko djelovanje na ogromnom području:Drvar-petrovac-pa sve do Knina i prema Zadru i opet na sjever sve do karlovca.Dokumenti i povjesni zapisi izričito dokazuju da je u tih šest mjeseci djelovanja Davida Sinčića kao velikog župana 120 glavara seoskih odbora srba prihvatilo lojalnost NDH svojim potpisima.David Sinčić vraća u škole nastavnike,u upravu službenike i uređuje ravnopravan odnos za sve stanovništvo.Uškoli postoje dokumenti koji dokazuju da je David Sinčić uveo reforme izjednačenog pristupa i hrvatskoj i srpskoj djeci.— Prethodni nepotpisani komentar napisao je 217.14.208.175 (razgovordoprinosi)

Prema engleskoj Wikipediji, mjesto smrti je San Diego (California), a ne Chicago. Đujić je živio u Californiji. Ante Pavelić je odobrio prebacivanje Đujićevih postrojbi u Sloveniju, ali Đujić nije išao pravcem koji je dobio, nego prema Istri. To ima kod Joze Tomaševića. Provjerite ono za Židove (samo ukoliko Šešelj uspije "očistiti Srbiju sve do posljednjeg Židova, Albanca i Hrvata"). Glede zahtjeva za izručenje, (čak je SRJ to zahtijevala 1991. godine), Savezna Republika Jugoslavija nije postojala do travnja 1992.— Prethodni nepotpisani komentar napisao je N Jordan (razgovordoprinosi)

Osuđen ili proglašen ratnim zločincem?[uredi kôd]

U članku piše "Osuđeni je ratni zločinac iz Drugoga svjetskog rata (...) osuđen je u odsutnosti." Ima li izvor za suđenje? Gdje je bilo, nadnevak, presuda...?

Dvije knjige navode kako je od Državne komisije... proglašen ratnim zločincem.

Wikicitati »Poslije saopćenja Državne komisije FNR Jugoslavije za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača br. 10201 od 21. maja 1946. godine, odlukom te iste Komisije F. br. 5476/VII iz 1947. godine, kao i većim brojem odluka Zemaljske komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača NR Hrvatske iz iste godine, Momčilo Đujić proglašen je ratnim zločincem. Dujiću je stavljeno na teret daje kao komandant Dinarske četničke divizije organizirao i izvršio niz masovnih ubojstava, pokolja, mučenja, silovanja, pljački i interniranja građana, te da je okupio i vodio četničke vojne formacije u službi talijanskog i njemačkog okupatora.«
(Jovo Popović, Marko Lolić, Branko Latas, Pop izaje, Stvarnost, Zagreb, 1988., str. 7.)
Wikicitati »Državna komisija za utvrdivanje ratnih zločina DFJ proglasila je Momčila Đujića “ratnim zločincem zbog masovnog ubistva i pokolja, mučenja i interniranja građana, pljačke, silovanja, kao i organiziranja i vođenja vojnih formacija u službi talijanskog i njemačkog okupatora”.«
(Ilija T. Radaković, Besmislena YU-ratovanja 1991-1995, Društvo za istinu o antifašističkoj narodnooslobodilačkoj borbi u Jugoslaviji 1941-1945, Beograd, 2003.)

Rovoobob Razgovor 08:57, 25. siječnja 2019. (CET)[odgovori]

Ima nešto ovdje o pokretanju postupka za izručenje: [1]

Wikicitati »Prema neslužbenim informacijama županijsko državo odvjetništvo u Šibeniku već užurbano priprema optužnicu protiv popa Momčila Đujića«
Wikicitati »Opsežnu istragu je vodio Županijski sud u Šibeniku, priopćeno je iz Kabineta ministra, a Momčilo Đujić je osumnjičen da je, kršeći pravila međunarodnog prava u toku rata iz zločinačkih pobuda, vjerske i nacionalne mržnje i netrpeljivosti, organizirao, naređivao i sprovodio okrutan teror nad stanovništvom u Lici, Dalmaciji, Zapadnoj Bosni i drugdje. U dokumentaciji se navode imena tisuća žrtava i stotina svjedoka.«

Čemu to ako je već bio osuđen?--Rovoobob Razgovor 00:35, 28. siječnja 2019. (CET)[odgovori]

Isto u Slobodnoj Dalmaciji od 20. svibnja 2005. piše: [2]

Wikicitati »Svi pokušaji SFRJ, a kasnije i RH za izručenje popa Đujića, ne bi li mu se sudilo za ratne zločine, bili su neuspješni.«

--Rovoobob Razgovor 05:58, 28. siječnja 2019. (CET)[odgovori]

krivi podatak[uredi kôd]

Piše u članku da je SRJ tražila izručenje 1991. Nije. Zato što je SRJ nastala u Aprilu 1992. Dakle moglo je biti 1992 a ne 1991. Ne mogu to ispraviti 141.138.41.178 21:10, 6. veljače 2024. (CET)[odgovori]