Austrijska škola

Austrijska škola ekonomije je heterodoksna škola ekonomskog mišljenja.
Austrijska škola zastupa metodologičnog individualizma interpretirajući ekonomske razvoje (prakseologija), i predstavljajući teoriju da novac nije ne-neutralan, i istaknuti organizatsku snagu mehanizma cijena. „Austrijski“ ekonomisti su općenito suglasnici laissez faire politike.
Etimologija[uredi | uredi kôd]
Austrijska škola je najstarija struja ekonomskih škola. Dobila je naziv od ličnosti koju su bili najraniji istraživači, i prvih zagovornika koji su bili državljanini Austro-Ugarskog carstva, osobito Carl Menger, Eugen von Böhm-Bawerk, Ludwig von Mises, i Friedrich Hayek. U novije vrijeme zagovornici austrijske škole su Murray Rothbard i Hans-Herman Hoppe.
Pobornici austrijske škole smatraju da je velika depresija izravno izazvana vrlo labavom monetarnom politikom Američke središnje banke tijekom 1920-ih godina koja je dovela do vrlo velikog povećanja količine novca i kredita u sustavu. Ovaj period je u američkoj povijesti poznat kao „bijesne dvadesete“ („roaring twenties“). Austrijska škola smatra da su sve krize u kapitalizmu izazvane suviše labavom monetarnom politikom u prethodnom usponu.
Najpoznatija današnja ličnost austrijske škole u SAD-u je zastupnik kongresa, Ron Paul. U Sjedinjenim američkim državama osnovan je Ludwig von Mises Institue, sa svrhom promoviranja i istraživanja austrijske škole ekonomije.

Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]
- Stranica Ludwig von Mises Institute u Auburnu (Alabama)
- Stranica Hayek Institute u Beću
- Stranic austrijanci.com
Reference[uredi | uredi kôd]
- ↑ "Stvarni je izvor profita predviđanje budućih stanja", Ludwig von Mises, objavljeno 1949.