Cijene električne energije

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje
Translation arrow.svg
Ovaj članak ili dio članka, djelomično ili uopće nije preveden s engleskog jezika.
Slobodno pomozite u prijevodu vodeći računa o stilu i pravopisu. Izvornik se možda nalazi na popisu drugih jezika.


Cijene električne energije (koje se ponekad nazivaju tarifom za električnu energiju ili cijena električne energije) uvelike variraju od zemlje do zemlje i mogu se značajno razlikovati od lokaliteta do lokaliteta unutar određene zemlje. Mnogi čimbenici ulaze u određivanje tarife za električnu energiju, kao što su cijena proizvodnje električne energije, vladine subvencije, lokalni vremenski obrasci, infrastruktura za prijenos i distribuciju te regulacija industrije. "Cijene električne energije općenito odražavaju troškove izgradnje, financiranja, održavanja i upravljanja elektranama i električnom mrežom." Neke komunalne usluge su profitne, a njihove cijene također uključuju financijski povrat dioničarima i vlasnicima. Tarife za električnu energiju razlikuju se ovisno o vrsti kupca, obično prema stambenim, komercijalnim i industrijskim vezama. Predviđanje cijene električne energije je metoda kojom proizvođač, komunalno poduzeće ili veliki industrijski potrošač može s razumnom točnošću predvidjeti veleprodajne cijene električne energije. Trošak isporuke električne energije varira iz minute u minutu.

Struktura stopa[uredi VE | uredi]

U standardno reguliranim monopolskim tržištima, cijene električne energije obično se razlikuju za stambene, komercijalne i industrijske korisnike. Stope se određuju kroz regulatorni proces koji nadzire komunalno povjerenstvo.

Cijene za pojedine klase kupaca električne energije mogu varirati ovisno o vremenu nazvanom TOU ili vremenu korištenja ili kapacitetu ili prirodi opskrbnog kruga (npr. 5 kW, 12 kW, 18 kW, 24 kW su tipični za neke velikih razvijenih zemalja); za industrijske kupce, jednofazne u odnosu na trofaznu, itd. Cijene su obično najviše za komercijalne i rezidencijalne potrošače zbog dodatnih troškova povezanih s povlačenjem distribucijskog napona. Cijena električne energije za industrijske potrošače je relativno ista kao i veleprodajna cijena električne energije, jer troše više energije pri višim naponima. Opskrba električnom energijom na visokim naponima na razini prijenosa učinkovitija je i stoga jeftinija.

Dvije najčešće razlike između korisničkih klasa su veličina opterećenja i profil upotrebe. U mnogim slučajevima, vrijeme upotrebe (TOU) i faktor opterećenja su značajniji čimbenici od veličine opterećenja. Doprinos vrhunskom opterećenju je iznimno važan čimbenik u određivanju klase kupaca. Opterećenja potrošača mogu se okarakterizirati kao vrhunac, izvan vršnog opterećenja, bazna opterećenja i sezonska opterećenja. Komunalne usluge različito ocjenjuju svako opterećenje, jer svaka od njih ima različite implikacije za elektroenergetski sustav.

Uključivanje distribuirane proizvodnje obnovljive energije i AMI u modernu električnu mrežu uvelo je mnoge alternativne strukture stopa. Jednostavna (ili fiksna) stopa, višestruka (ili stepenasta) stopa, TOU, stope potražnje, stupnjevane unutar TOU-a, sezonske i vikend / ljetne stope su među nekoliko stambenih struktura koje nude moderni uslužni programi. Jednostavna stopa naplaćuje određeni dolar po potrošenom kilovatu ($ / kWh). Stopa stopa je jedan od najčešćih stambenih stopa programa, i naplaćuje višu stopu kao kupac korištenje povećava. TOU i stope potražnje strukturirane su kako bi se pomoglo održavanju / kontroli vršne potražnje za komunalne usluge. Koncept u svojoj srži je odvratiti kupce od doprinosa u vrijeme najvećeg opterećenja tako što će im naplatiti više novca za korištenje struje u to vrijeme.

Feed-in tarifa (FIT) je politika opskrbe energijom koja podupire razvoj proizvodnje obnovljive energije. FIT daju financijsku korist proizvođačima obnovljive energije. U Sjedinjenim Američkim Državama, FIT politike jamče da će obnovljivi generatori koji imaju pravo na električnu energiju kupovati njihovu električnu energiju.[1] FIT ugovor sadrži zajamčeno vremensko razdoblje (obično 15-20 godina) da će se plaćanje u dolarima po kilovat satu ($ / kWh) izvršiti za puni output sustava.

Neto mjerenje je još jedan mehanizam naplate koji podržava razvoj proizvodnje obnovljive energije, posebice solarne energije. Mehanizam osigurava vlasnicima solarnih sustava za električnu energiju koju njihov sustav dodaje mreži. Stanovnici s krovnim fotonaponskim sustavom obično generiraju više električne energije nego što njihova kuća troši tijekom dana, tako da je neto mjerenje posebno povoljno. Za to vrijeme kada je proizvodnja veća od potrošnje, kućni električni brojilac će raditi unatrag kako bi osigurao kredit na računu za struju.[2]

The cost also differs by the power source. Trošak se također razlikuje prema izvoru napajanja. Neto sadašnja vrijednost jediničnog troška električne energije tijekom životnog vijeka proizvodnog sredstva poznata je kao visina troška električne energije (LCOE). LCOE je najbolja vrijednost za usporedbu različitih metoda generiranja na dosljednoj osnovi.

U SAD-u je procijenjeni LCOE za različite izvore:[3]

Izvor generacije LCOE (2015$/kWh)
Gas Combined Cycle 0.042-0.078
Ugljen 0.06-0.143
Nuclear 0.112-0.183
Solar PV, Rooftop Residential 0.187-0.319
Solar PV, Utility 0.046-0.053
Vjetar 0.03-0.06

Usporedba cijena[uredi VE | uredi]

Tablica u nastavku prikazuje jednostavnu usporedbu tarifa za električnu energiju u zemljama $0.14 i područjima širom svijeta, izraženih u američkim dolarima. Usporedba ne uzima u obzir čimbenike, uključujući fluktuirajuće međunarodne tečajeve, državu kupovna moć, državne subvencije električne energije ili popuste na malo koji su često dostupni u deregulirano tržište električne energije.[4]

Primjerice, u 2012. Havaji stanovnici su imali najvišu prosječnu stopu električne energije u SAD ($7.34 kW/kWh), dok su stanovnici Louisiane imali najniže prosječne troškove električne energije za stanovanje 8.37¢/kWh. Čak iu susjednim SAD jaz je značajan, budući da New York stanovnici imaju najveće prosječne stope stanovanja za struju u nižim 48 američkim državama 17.62¢ kW/kWh.[5]

Globalna usporedba[uredi VE | uredi]

Country/territory US cents/kWh US cents/megajoule Date Source
Alžir 0.04 Jul 2018
Američka Samoa 0.30 Jul 2018
Argentina 0.10 0.26 Buenos Aires Jul 2018 [4]
Aruba 0.20 Dec 2018
Australija 0.26 0.61 to 1.06 Feb 6 2018 [6]
Austrija 0.21 Nov 13 2018
Azerbejdžan 0.04 Jul 2018
Bahrein 0.04 Dec 2018 [7]
Bangladeš 0.06 Jul 2018 [8]
Barbados 0.28 Nov 13 2018
Bjelorusija 0.08 Dec 21 2018 [9]
Belgija 0.30 8.08 Nov 1 2018 [10]
Belize 0.21 Jun 18 2018
Butan Jun 18 2017 [11]
Bolivija 0.12 Jul 2018
Brunei 0.28 Jun 18 2017 [12]
Brazil 0.17 Jul 7 2018 [13]
Bugarska 0.09 2.54 to 3.72 Oct 29 2017 [14][15]
Burma 0.02 Jul 2018
Kambodža 70031563000000000001.563 to 21.00 in Phnom Penh 4.34 to 5.83 Feb 28 2017 [16]
Kamerun 0.09 Jul 2018
Kanada 0.10 Oct 2018 [17]
Kina 0.08 Jul 2018 [18]
Čile 0.19 Jul 1 2018 [19][20]
Kolumbija (Bogota) 0.15 Jul 1 2018 [21]
DR Kongo 0.05 Jul 2018
Kukovi otoci 7002346000000000000346 to 50.2 Jul 1 2017 [22]
Kostarika 0.15 Jul 2018
Hrvatska 0.16 Jul 1 2018 [23]
Curaçao 70032658000000000002.658 to 35.08 Aug 1 2017 [24]
Češka Republika 0.22 Nov 1 2018
Danska 0.34 Dec 1 2018 [10]
Dominikanska Republika 0.10 Jul 2018
Ekvador 0.10 Jul 2018
Egipat 0.02 Jul 1 2018 [25]
Etiopija 700167000000000000067 to 7.7 Dec 31 2017 [26]
Fidži 700112000000000000012 to 14.2 Dec 31 2017 [22]
Finska 0.19 Jul 1 2018 [10]
Francuska 0.18 Nov 1 2018 [10]
Gruzija 7002800000000000000800 Jul 2017 [27]
Gana 0.06 Jul 2018
Njemačka 0.33 Mar 31 2018 [28]
Gibraltar 7002144000000000000144 Jan 4 2018 [29]
Grčka 0.20 Dec 2018
Gvatemala 0.24 Mar 31 2018
Gvajana 70032680000000000002.680 Apr 1 2017 [30]
Mađarska 0.13 Nov 1 2018 [10]
Hong Kong 0.14 Dec 1 2018 [31][32]
Indija 0.08 Jul 2018 [33]
Indonezija 0.10 Nov 30 2018 [34]
Islandija 7002554000000000000554 Nov 8 2017 [35]
Iran 0.03 Jul 1 2018
Irak 0.03 Jul 2018 [36]
Irska 0.27 November 1 2018 [37]
Izrael 0.15 Jul 08 2018 [38]
Italija 0.23 Nov 1 2018 [10]
Obala Slonovače 0.12 Nov 1 2018
Jamajka 0.44 Dec 4 2017 [39]
Japan 0.26 Dec 1 2018 [40][41]
Jordanija 0.09 Jul 2018 [42]
Kazahstan 0.05 Dec 13 2018
Kenija 0.15 Dec 13 2018
Kiribati 0.32 Dec 13 2017 [43]
Kuvajt 0.03 Jul 1 2018 [44]
Laos 70031195000000000001.195 for >150kWh, 4.86 for 26-150 kWh, 4.08 for 0-25 kWh Jul 28 2017 [45][46]
Letonija 0.18 Jul 14 2018 [47]
Litva 0.13 July 1 2018 [48]
Luksemburg 0.20 Dec 2018
Makedonija 0.14 Aug 1 2017 [49]
Malezija 0.06 Jul 1 2018 [50]
Maroko 0.11 Jul 1 2018
Marshallovi otoci 0.32 Jul 1 2017 [51]
Meksiko 0.08 Jul 2018 [52][53]
Moldavija 0.11 Apr 1 2017 [54]
Mozambik 700111000000000000011 Oct 2017
Mjanmar 700136000000000000036 Jul 28 2017
Nepal 700172000000000000072 to 11.2 Jul 16 2017 [55]
Nizozemska 0.21 Nov 1 2018 [10]
Nova Kaledonija 7002262000000000000262 to 62.7 Nov 1 2017 [22]
Novi Zeland 0.20 Nov 16 2018
Nikaragva 0.08 Dec 1 2018 [56]
Niue 0.44 Dec 1 2017 [43]
Nigerija 0.08 Dec 2 2018 [57]
Norveška 0.15 Dec 19 2018
Pakistan 0.07 Jul 2018 [58]
Palau 70032283000000000002.283 Jul 2017 [43]
Panama 0.17 Dec 19 2018
Papua Nova Gvineja 7002196000000000000196 to 38.8 Jul 2017 [22]
Paragvaj 0.08 Dec 2018 [59]
Peru 0.19 Dec 19 2018 [60]
Filipini 0.19 October 7 2018 [61]
Poljska 0.17 Nov 1 2018
Portugal 0.29 Nov 1 2018 [10]
Katar 0.03 Jul 2018
Rumunjska 0.15 Jul 26 2018 [62]
Rusija 0.06 Nov 2018 [10]
Ruanda 700122000000000000022 to 23.6
Dec 2017 [63]
Saudijska Arabija 0.05 Dec 15 2018 [64]
Srbija 0.08 Dec 2018 [65]
Singapur 0.16 Jul 16 2018 [66]
Slovačka 0.17 Dec 15 2018
Slovenija 0.19 Dec 15 2018
Španija 0.25 December 2018 [67]
Šri Lanka 0.08 Jul 2018 [68][69]
Solomonski otoci 700188000000000000088 to 99 Aug 23 2017 [70]
Južna Afrika 0.15 Sept 29 2018 [71][72]
Južna Korea 0.11 Dec 01 2018 [73]
Surinam 7002390000000000000390 to 4.84 Nov 20 2017 [74]
Švedska 0.19 Dec 3 2018 [10]
Švicarska 0.20 Dec 6 2018 [75]
Tahiti 700125000000000000025 to 33.1 Dec 6 2017 [22]
Tajvan 0.09 Jul 2018 [76]
Tanzanija 0.10 Dec 3 2018
Tajland 0.11 Jul 5 2018 [77]
Tonga 700147000000000000047 Jul 1 2017 [22]
Trinidad i Tobago 70004000000000000004 residential 20 industry July 8, 2017 [78]
Tunis 0.07 Jul 2018 [79]
Turska 0.12 Jul 2018 [80]
Otoci Turks i Caicos 0.40 April 27 2018 [81]
Tuvalu 0.36 April 27 2018 [43]
Uganda 0.17 Jul 13 2018 [82]
Ukrajina 0.05 Dec 1 2018 [83][84]
Ujedinjeni Arapski Emirati - Dubai 0.08 Dec 2018 [85]
Ujedinjeni Arapski Emirati - Abu Dhabi 0.08 Dec 2018 [86]
Ujedinjeno Kraljevstvo 0.21 Jul 1 2018 [10][87]
Ujedinjene države 0.13 Sep 1 2018 [88][89]
Američki Djevičanski Otoci 7002489000000000000489 to 51.9 Oct 1 2017 [90]
Urugvaj 0.23 Dec 11 2018 [91]
Uzbekistan 0.03 Dec 2018 [92]
Vanuatu 0.60 Dec 2017 [22]
Venecuela 0.089 Dec 12 2017 [93]
Vijetnam 0.07 Dec 2018 [94]
Zapadna Samoa 0.34 Jul 2018 [22]
Zambija 0.05 Then above 200kWh usage in a month, rate is $9 cents exchange rate varies Dec 2018 [95]

Eurostat[uredi VE | uredi]

Tseni na elektrichestvo 1.jpg
Tseni na elektrichestvo 2.jpg
Tseni na elektrichestvo 3.jpg

U sljedećoj tablici prikazane su cijene električne energije za kućanstva i potrošače koji nisu kućanstva unutar Europske unije (EU) i Islanda, Lihtenštajna, Norveške, Albanije, Republike Makedonije, Crne Gore, Srbije, Turske, Bosne i Hercegovine, Kosova, Moldavije i Ukrajine.[96]


H1 2018 Electricity prices (Euro per kWh)[97]
Country Households Non-Household
Flag of Austria.svg Austrija 0.197 0.100
Flag of Belgium (civil).svg Belgija 0.286 0.108
Flag of Bulgaria.svg Bugarska 0.098 0.074
Flag of Croatia.svg Hrvatska 0.131 0.098
Predložak:Flag 0.179 0.136
Flag of the Czech Republic.svg Češka 0.153 0.073
Flag of Denmark.svg Danska 0.307 0.100
Flag of Estonia.svg Estonija 0.138 0.089
Flag of Finland.svg Finska 0.163 0.069
Flag of France.svg Francuska 0.179 0.094
Flag of Germany.svg Njemačka 0.307 0.153
Flag of Greece.svg Grčka 0.156 0.117
Flag of Hungary.svg Mađarska 0.113 0.078
Flag of Ireland.svg Irska 0.250 0.132
Flag of Italy.svg Italija 0.215 0.150
Flag of Latvia.svg Latvija 0.158 0.116
Flag of Lithuania.svg Litva 0.110 0.082
Flag of Luxembourg.svg Luksemburg 0.168 0.083
Flag of Malta.svg Malta 0.136 0.138
Flag of the Netherlands.svg Nizozemska 0.176 0.086
Flag of Poland.svg Poljska 0.145 0.086
Flag of Portugal.svg Portugal 0.228 0.117
Flag of Romania.svg Rumunjska 0.141 0.086
Flag of Slovakia.svg Slovačka 0.148 0.114
Flag of Slovenia.svg Slovenija 0.162 0.079
Flag of Spain.svg Španjolska 0.223 0.106
Flag of Sweden.svg Švedska 0.213 0.069
Flag of the United Kingdom.svg Ujedinjeno Kraljevstvo 0.190 0.127

Predviđanje cijena električne energije[uredi VE | uredi]

Predviđanje cijene električne energije proces je korištenja matematičkih modela za predviđanje cijena električne energije u budućnosti.

Metodologija prognoziranja[uredi VE | uredi]

Najjednostavniji model za predviđanje dana unaprijed je tražiti od svake generacije izvora ponudu za blokove generacije i odabrati najjeftinije ponude. Ako nema dovoljno ponuda, cijena se povećava. Ako je podneseno previše ponuda, cijena može doseći nulu ili postati negativna. Cijena ponude uključuje trošak proizvodnje kao i troškove prijenosa, zajedno s dobiti. Energija se može prodati ili kupiti od susjednih pool pools.[98][99][100]

Koncept neovisnih operatora sustava (ISO) potiče konkurenciju za generiranje među sudionicima na veleprodajnom tržištu razdvajanjem operacija prijenosa i proizvodnje. NOS koriste tržišta temeljena na licitaciji kako bi odredila ekonomsku otpremu.[101]

Vjetar i solarna energija se ne otpremaju. Takva se moć obično prodaje prije bilo koje druge ponude, po unaprijed određenoj stopi za svakog dobavljača. Svaki se višak prodaje drugom operatoru mreže, ili pohranjuje, koristeći pumped-storage hydroelectricity, ili u najgorem slučaju, ograničen.[102] Smanjenje bi potencijalno moglo značajno utjecati na ekonomske i ekološke prednosti solarne energije na većim razinama penetracije PV-a.[103]

Utjecajni čimbenici[uredi VE | uredi]

Električna energija se ne može pohraniti tako lako kao plin, ona se proizvodi u točno određenom trenutku. Stoga će svi čimbenici ponude i potražnje imati izravan utjecaj na cijenu električne energije na spot tržištu. Osim troškova proizvodnje, cijene električne energije određuju se prema ponudi i potražnji.[104]

Na kratkoročne cijene najviše utječu vremenske prilike. Potražnja zbog zagrijavanja u zimskim mjesecima i hlađenja tijekom ljeta glavni su pokretači sezonskog rasta cijena.[105] U 2017. godini u SAD-u je planirano da svojim kapacitetima doda 13 GW generacije prirodnog plina. Dodatni kapacitet loženja prirodnim plinom smanjuje cijenu električne energije i povećava potražnju.

Osiguranje prirodnih resursa jedne zemlje, kao i njihovi propisi, uvelike utječu na tarife sa strane ponude. Na ponudu opskrbe električnom energijom najviše utječu cijene goriva i cijene CO2. Cijene ugljika u EU udvostručile su se od 2017. godine, što ga čini značajnim pokretačkim čimbenikom cijene.[106]

Vrijeme[uredi VE | uredi]

Istraživanja pokazuju da općenito potražnja za električnom energijom uvelike potiče temperatura. Potražnja Grijanje u zimsko i hlađenje potražnji klima uređaji u ljeto je ono što prvenstveno pokreće sezonske vrhove u većini regija. Stupanj grijanja dans i stupanj hlađenja dans pomažu u mjerenju potrošnje energije upućivanjem na vanjsku temperaturu iznad i ispod 65 stupnjeva Fahrenheit, što je opće prihvaćena osnovna linija .[107]

Što se tiče obnovljivih izvora poput sunca i vjetra, vrijeme utječe na opskrbu. Kalifornijska krivulja patke [cite] pokazuje razliku između potražnje za električnom energijom i količine solarne energije dostupne tijekom dana. Na sunčan dan, solarna energija preplavljuje tržište proizvodnje električne energije, a zatim pada tijekom večernje sunčane večeri, kada potražnja struje doseže vrhunac.[103]

Dostupnost hidroenergije[uredi VE | uredi]

Snowpack, flowflows, sezonalnost, losos, itd. Sve utječu na količinu vode koja može protjecati kroz branu u bilo kojem trenutku. Predviđanje ovih varijabli predviđa raspoloživu potencijalnu energiju za branu za određeno razdoblje.[108] Neke regije kao što su Egipat, Kina i Pacific dobile su značajnu generaciju iz hidroelektrana brana. U 2015. godini SAIDI i SAIFI više su nego udvostručeni u odnosu na prethodnu godinu u Zambiji zbog niskih zaliha vode u hidroelektranama uzrokovanih nedovoljnim količinama oborina.[109]

Prekidi u elektrani i prijenosu[uredi VE | uredi]

Bilo da su planirane ili neplanirane, ispadi utječu na ukupnu količinu energije koja je dostupna mreži. Prekidi narušavanja opskrbe električnom energijom utječu na cijenu.[109]

Ekonomsko zdravlje[uredi VE | uredi]

Tijekom gospodarskih teškoća mnoge tvornice smanjile su proizvodnju zbog smanjenja potražnje potrošača i time smanjile potražnju za električnom energijom.[110]

Globalna tržišta

Ujedinjeno Kraljevstvo je već više od deset godina neto uvoznik energije, a kako kapacitet proizvodnje i rezerve smanjuju razinu uvoza doseže vrhunac svih vremena.[111] Njihova ovisnost o cijenama goriva na međunarodnim tržištima ima ogroman učinak na cijenu električne energije, posebno ako se tečaj smanji. Biti energetski ovisan čini njihovu cijenu električne energije osjetljivom i na svjetske događaje.

Vladina uredba

Vlade mogu odlučiti da tarife za električnu energiju učine pristupačnim za svoje stanovništvo putem subvencija proizvođačima i potrošačima. Većina zemalja za koje je karakteristično da imaju niskoenergetski pristup imaju elektroenergetska poduzeća koja ne dobivaju nikakve kapitalne i operativne troškove zbog visokih razina subvencija.[112]

U Sjedinjenim Američkim Državama, federalne intervencije i subvencije za energiju mogu se klasificirati kao porezni izdaci, izravni rashodi, istraživanje i razvoj (R&D) i DOE kreditna jamstva. Većina federalnih subvencija u 2016. godini bila je podrška razvoju obnovljivih izvora energije i mjerama energetske učinkovitosti.[113]

Kvaliteta energije[uredi VE | uredi]

Prekomjerna Total Harmonic Distortions (THD), a ne jedinstvo Faktor snage (PF) je skupa na svim razinama tržišta električne energije. Trošak utjecaja PF i THD teško je procijeniti, ali oba mogu potencijalno uzrokovati toplinu, vibracije, neispravnost, pa čak i topljenje. Faktor snage je omjer stvarne i prividne snage u elektroenergetskom sustavu. Crtanje više struje rezultira nižim faktorom snage. Veće struje zahtijevaju skuplju infrastrukturu kako bi se smanjio gubitak snage, pa se potrošači s malim faktorima snage naplaćuju višom stopom električne energije.[114] Pravi faktor snage je faktor snage pomaka i THE. Kvaliteta električne energije obično se prati na razini prijenosa. Spektar kompenzacijskih uređaja [115] ublažiti loše ishode, ali poboljšanja se mogu postići samo uređajima za ispravljanje u stvarnom vremenu (stari način zamjene stila,[116] moderni mali brzinski DSP[117] i gotovo u stvarnom vremenu[118]). Većina modernih uređaja smanjuje probleme, a zadržava povrat ulaganja i značajno smanjuje struje tla. Problemi s kvalitetom energije mogu uzrokovati pogrešne odgovore mnogih vrsta analogne i digitalne opreme, gdje bi odgovor mogao biti nepredvidljiv.

Fazno uravnoteženje[uredi VE | uredi]

Najčešća distribucijska mreža i generiranje je izvedeno s 3 fazne strukture, s posebnim naglaskom na fazno uravnoteženje i rezultirajuće smanjenje struje uzemljenja. To vrijedi za industrijske ili komercijalne mreže gdje se većina energije koristi u 3-faznim strojevima, ali laki komercijalni i rezidencijalni korisnici nemaju mogućnosti faznog uravnoteženja u stvarnom vremenu. Često ovaj problem dovodi do neočekivanog ponašanja ili neispravnosti opreme te u ekstremnim slučajevima požara. Primjerice, osjetljiva profesionalna analogna ili digitalna oprema za snimanje mora biti povezana s dobro uravnoteženim i uzemljenim mrežama za napajanje. Da bi se utvrdili i ublažili troškovi neuravnotežene električne mreže, električna poduzeća u većini slučajeva naplaćuju po potražnji ili kao zasebnu kategoriju za teška neuravnotežena opterećenja. Dostupno je nekoliko jednostavnih tehnika za balansiranje koje zahtijevaju brzo računanje i modeliranje u stvarnom vremenu.[119]

Vidi još[uredi VE | uredi]

Vanjske poveznice[uredi VE | uredi]

Izvori[uredi VE | uredi]

  1. Feed-in Tariff Resources | Department of Energy (engleski) pristupljeno 3. svibnja 2018.
  2. Net Metering | SEIA (engleski) pristupljeno 3. svibnja 2018.
  3. (studenoga 2017) "Lazard’s Levelized Cost Of Energy Analysis" 11.0: 2
  4. 4,0 4,1 Los precios de la energía, desiguales en el país y lejos de los valores regionales (španjolski). LA NACION (20. studenoga 2006.) pristupljeno 30. ožujka 2012.
  5. Electricity Rates and Usage in the United States. Electricity Local pristupljeno 18. lipnja 2017.
  6. SA RESIDENTIAL Energy Price Fact Sheet. Origin Energy (12. prosinca 2016.) pristupljeno 18. lipnja 2017.
  7. Ministry of Water and electricity. BERC, MoW&E (2015) pristupljeno 18. lipnja 2017.
  8. The Bangladesh Energy Regulatory Commission. BERC, Govt. of Bangladesh (ožujka 2014) Arhivirano s izvorne stranice 5. lipnja 2014., pristupljeno 12. kolovoza 2014.
  9. Официальное опубликование (be)
  10. 10,00 10,01 10,02 10,03 10,04 10,05 10,06 10,07 10,08 10,09 10,10 Europe's Energy Portal » Fuel, Natural Gas and Electricity Prices From Past to Present. Europe's Energy Portal pristupljeno 18. lipnja 2017.
  11. Electricity Tariffs. Bhutan Power Corporation Limited pristupljeno 18. lipnja 2017.
  12. Electricity Tariffs – Tariff A - Residential. Department of Electrical Service pristupljeno 18. lipnja 2017.
  13. Para Residencias → Sua Conta → Composição da Tarifa. Portal Light pristupljeno 18. lipnja 2017.
  14. Цени (bg). DKER pristupljeno 18. lipnja 2017.
  15. Cost of Electricity in Bulgaria. Invest Bulgaria Group pristupljeno 18. lipnja 2017.
  16. Report on Power Sector of the Kingdom of Cambodia 2013 Edition. Electricity Authority of Cambodia (2013) pristupljeno 28. veljače 2013.[Neaktivna poveznica]
  17. Consultations prébudgétaires 2017-2018 - Ministère des Finances du Québec pristupljeno 18. lipnja 2017.
  18. 全面反映电价水平变化 促进电价形成机制改革---国家能源局 (zh) pristupljeno 18. lipnja 2017.
  19. Nos cambiamos. Enel Distribucion pristupljeno 18. lipnja 2017.
  20. Energy Supply Pricing for Clients Subject to Price Regulation. Chilectra (1. siječnja 2011.) Arhivirano s izvorne stranice 4. srpnja 2011., pristupljeno 10. veljače 2011.
  21. TARIFAS DE ENERGÍA ELÉCTRICA ($/kWh) REGULADAS POR LA COMISIÓN DE REGULACIÓN DE ENERGÍAY GAS (CREG) JULIO DE 2013. Codensa (1. lipnja 2013.) Arhivirano s izvorne stranice 28. ožujka 2014., pristupljeno 30. lipnja 2013.
  22. 22,0 22,1 22,2 22,3 22,4 22,5 22,6 22,7 [Pacific power association]
  23. Naslovna pristupljeno 18. lipnja 2017.
  24. Archived copy pristupljeno 5. kolovoza 2017.
  25. http://www.globalpetrolprices.com%7Caccessdate=June 18, 2018
  26. "Ethiopia and Sudan negotiating for energy trade balance", Sudan Tribune, objavljeno 31. prosinca 2012. pristupljeno 18. lipnja 2017.
  27. Electricity Tariffs to Rise in Georgia. Caucasus Business Week (24. srpnja 2015.) pristupljeno 18. lipnja 2017.
  28. Morate navesti title = i url = dok rabite {{cite web}}.
  29. Electricity Tariffs in Gibraltar (4. siječnja 2018.)
  30. gspc.com
  31. HEC - Billing, Payment & Electricity Tariffs. HEC (6. ožujka 2006.) Arhivirano s izvorne stranice 6. ožujka 2006., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  32. 住宅用電價目. CLP Online (8. prosinca 2013.) Arhivirano s izvorne stranice 8. prosinca 2013., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  33. Tariff & duty of electricity supply in India. CEA, Govt. of India (ožujka 2014) pristupljeno 8. prosinca 2016.
  34. Tarif Dasar Listrik Rumah Tangga R1 (studenoga 2017) pristupljeno 30. studenoga 2017.
  35. Verðskrár pristupljeno 8. studenoga 2015.
  36. http://www.globalpetrolprices.com%7Caccessdate=July 2, 2018
  37. http://www.seai.ie/Publications/Statistics_Publications/Electricity_and_Gas_Prices/Price-Directive-1st-Semester-2016-Annex-Household-Electricity.pdf
  38. https://www.iec.co.il/HomeClients/Documents/tariffsTAOZ1117.pdf
  39. Jamaica Public Service Company Ltd – ReImagining Energy Together
  40. Nagata, Kazuaki. "Utilities have monopoly on power", objavljeno 6. rujna 2011. pristupljeno 18. lipnja 2017.
  41. Japan Times. The Japan Times pristupljeno 18. lipnja 2017.
  42. ERC (ar). Energy Regulatory Commission pristupljeno 30. siječnja 2013.
  43. 43,0 43,1 43,2 43,3 Fiji Commerce Commission pristupljeno 18. lipnja 2017.
  44. :: Consumption Rates :: pristupljeno 18. lipnja 2017.
  45. The Official Home Page - ELECTRICITE DU LAOS. EDL (27. siječnja 2014.) Arhivirano s izvorne stranice 27. siječnja 2014., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  46. Electricity Tariff As Updated 3/2012 TO 12/2017. Electricite Du Laos (ožujka 2012) pristupljeno 28. veljače 2014.
  47. [day=60&input_protection=10&zone_count=1 Produkti] (lv). Elektrum (7. siječnja 2017.) pristupljeno 18. lipnja 2017.[Neaktivna poveznica]
  48. Media, Fresh. What are Electricity rates in 2017? - Tariff plans, prices, settlement and debts. ESO
  49. Регулаторна комисија за енергетика на РМ (makedonski). ERC pristupljeno 18. lipnja 2017.
  50. TNB Better. Brighter.. TNB pristupljeno 18. lipnja 2017.
  51. TARIFFS. Marshalls Energy Company pristupljeno 18. lipnja 2017.
  52. Tarifas para el suministro y venta de energía eléctrica (2016 - 2017). CFE pristupljeno 18. lipnja 2017.
  53. Morate navesti title = i url = dok rabite {{cite web}}.
    pristupljeno 18. lipnja 2017.
  54. El presidente de la República de Perú, Pedro Pablo Kuczinsky, visita las instalaciones de Gas Natural Fenosa en Arequipa (27. siječnja 2017.) pristupljeno 18. lipnja 2017.
  55. NEPAL ELECTRICITY AUTHORITY Annual Report (2012) pristupljeno 18. lipnja 2017. [1]
  56. CERTIFICACION. INSTITUTO NICARAGÜENSE DE ENERGÍA (27. kolovoza 2014.)
  57. New Electricity Tariff for 2013 till June 1 2014 - Nigeria Technology Guide (1. srpnja 2013.) pristupljeno 18. lipnja 2017.
  58. LESCO
    SCHEDULE OF ELECTRICITY TARIFFS FOR FAISALABAD ELECTRIC SUPPLY COMPANY (FESCO) WITH EFFECT FROM 10-06-2015 pristupljeno 18. lipnja 2017.
  59. PLIEGO DE TARIFAS Nº 21 (2017) pristupljeno 20. lipnja 2017.
  60. Tarifas
  61. For sixth straight month power rates down in October Meralco (2. prosinca 2015.) pristupljeno 14. svibnja 2017.
  62. Tarife Reglementate (ro) (1. lipnja 2013.)
  63. ENERGY. RDB (4. travnja 2011.) Arhivirano s izvorne stranice 4. travnja 2011., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  64. Consumption Tariff. Saudi Electricity Company pristupljeno 18. lipnja 2017.
  65. ЕПС ДИСТРИБУЦИЈА Београд д.о.о.
  66. Singapore Power pristupljeno 18. lipnja 2017.
  67. Iberdrola: la energética del futuro (španjolski). Iberdrola Corporativa pristupljeno 18. lipnja 2017.
  68. For Your Residence. CEB pristupljeno 18. lipnja 2017.
  69. For Public Utilities Commission (PUCSL). PUCSL pristupljeno 23. kolovoza 2017.
  70. [SIEA new tariffs residential/business fuel price adjusted]
  71. 2014/15 Tariff Information. Eskom (26. studenoga 2014.) Arhivirano s izvorne stranice 26. studenoga 2014., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  72. "Electricity prices: South Africa vs the world", Business Tech, objavljeno 28. rujna 2015. pristupljeno 18. lipnja 2017.
  73. 한글전기요금표(주택용 저압/고압) (ko). KEPCO pristupljeno 18. lipnja 2017.
  74. N.V. Energiebedrijven Suriname. Stroom (2. srpnja 2012.) Arhivirano s izvorne stranice 2. srpnja 2012., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  75. Energie Wasser Bern - Home (9. srpnja 2011.) Arhivirano s izvorne stranice 9. srpnja 2011., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  76. 台灣電力公司電價表. 台灣電力公司 pristupljeno 18. lipnja 2017.
  77. Metropolitan Electricity Authority pristupljeno 5. siječnja 2018.
  78. Trinidad and Tobago Electricity Commission (14. lipnja 2007.) Arhivirano s izvorne stranice 14. lipnja 2007., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  79. Les Tarifs d'électricité. STEG (rujna 2018) pristupljeno 27. prosinca 2018.
  80. Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi. TEDAŞ (11. siječnja 2013.) Arhivirano s izvorne stranice 11. siječnja 2013., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  81. Estimate Your Bill. FortisTCI Power Company pristupljeno 18. lipnja 2017.
  82. Schedule of Electricity End-User (Retail) Tariffs for the Fourth Quarter, 2018. Electricity Regulatory Authority (13. siječnja 2019.) pristupljeno 13. siječnja 2019.
  83. Тарифи на електроенергію Київ - КИЇВЕНЕРГО - Офіційний сайт для клієнтів
  84. Тарифи на електричну енергію (крім населення) - КИЇВЕНЕРГО - Офіційний сайт для клієнтів pristupljeno 18. lipnja 2017.
  85. Dubai Electricity & Water Authority - tariff pristupljeno 18. lipnja 2017.
  86. WATER & ELECTRICITY TARIFFS 2017 pristupljeno 18. lipnja 2017.
  87. Electricity suppliers and providers - Electricity Prices
  88. Electric Power Monthly - Average Retail Price of Electricity to Ultimate Customers by End-Use Sector, by State (7. listopada 2010.) Arhivirano s izvorne stranice 7. listopada 2010., pristupljeno 14. svibnja 2017.
  89. Electric Power Monthly Average Retail Price of Electricity pg. 106
  90. U.S. Virgin Islands Water and Power Authority (WAPA)
  91. PLIEGO TARIFARIO pristupljeno 18. lipnja 2017.
  92. Строительство - Stroyka.uz
  93. CORPOELEC
  94. "Vietnam electricity prices to rise 5 pct from Dec 20 - Agricultural Commodities", objavljeno 19. prosinca 2011. pristupljeno 18. lipnja 2017.
  95. Current ZESCO Tariffs (16. kolovoza 2017.)
  96. Electricity price statistics. Eurostat (studenoga 2017) Excel data
  97. Morate navesti title = i url = dok rabite {{cite web}}.
  98. ISO NE
  99. NY ISO Zone Maps pristupljeno 18. lipnja 2017.
  100. LMP Contour Map: Day-Ahead Market - Settlement Point Pricing. ERCOT pristupljeno 18. lipnja 2017.
  101. FERC: Electric Power Markets - National Overview (engleski) pristupljeno 3. svibnja 2018.
  102. Wind Power and Electricity Markets (2011) pristupljeno 18. lipnja 2017.
  103. 103,0 103,1 Confronting the Duck Curve: How to Address Over-Generation of Solar Energy (engleski) pristupljeno 3. svibnja 2018.
  104. The power market. Nord Pool Spot pristupljeno 18. lipnja 2017.
  105. Six Key Factors Driving Gas and Electricity Prices | APPI Energy pristupljeno 3. svibnja 2018.
  106. EU CO2 allowance prices continue to climb, hit Eur10.60/mt - Electric Power | Platts News Article & Story pristupljeno 3. svibnja 2018.
  107. Robert Carver. What Does It Take to Heat a New Room?. American Statistical Association pristupljeno 14. veljače 2010.
  108. More Reliable Forecasts for Water Flows Can Reduce Price of Electricity. Body of Knowledge on Infrastructure Regulation (19. siječnja 2010.) pristupljeno 18. lipnja 2017.
  109. 109,0 109,1 J. Arlet. 2017. “Electricity sector constraints for firms across economies : a comparative analysis.” Doing business research notes; no.1. Washington, D.C. : World Bank Group. http://documents.worldbank.org/curated/en/409771499690745091/Electricity-sector-constraints-for-firms-across-economies-a-comparative-analysis p.10
  110. Demand Forecasting for Electricity. Body of Knowledge on Infrastructure Regulation pristupljeno 18. lipnja 2017.
  111. Grubb, Michael (veljače 2018). "Uk Industrial Electricity Prices: Competitiveness In A Low Carbon World"
  112. C. Trimble, M. Kojima, I. Perez Arroyo, F. Mohammadzadeh. 2016. “Financial Viability of Electricity Sectors in Sub-Saharan Africa: Quasi-Fiscal Deficits and Hidden Costs.” Policy Research Working Paper; No. 7788.
  113. U.S. Energy Information Administration (EIA) (engleski) pristupljeno 3. svibnja 2018.
  114. MCMA - Motion Control Online (engleski) pristupljeno 3. svibnja 2018.
  115. Practical Power Factor Correction : Power Factor - Electronics Textbook. All About Circuits pristupljeno 18. lipnja 2017.
  116. High Speed Real Time Automatic Power Factor Correction System pristupljeno 18. lipnja 2017.
  117. TCI, LLC - HGA 5% Active Harmonic Filter. TransCoil pristupljeno 18. lipnja 2017.
  118. 3DFS Software Defined Power. 3DFS pristupljeno 18. lipnja 2017.
  119. Saving Energy Through Load Balancing and Scheduling. Electrical Construction & Maintenance pristupljeno 18. lipnja 2017.