Prijeđi na sadržaj

Crkva sv. Vida u Mraclinu

Izvor: Wikipedija
Ovaj je članak mrva: osnova ili početak budućega enciklopedijskog članka.
Pomozite Wikipediji i dopunite ga.
Crkva Sv. Vida u Mraclinu

Naselje Mraclin kraj Velike Groice od svojih početaka bilježi crkvu u svome središtu - prvo posvećenu Sv. Spasitelju, potom Božanskoj Mudrosti, odnosno Sv. Sofiji i na posljetku 1695. godine Sv. Vidu. Prijašnje titulare navodi vizitacija drvene kapele iz veljače 1678. godine. Nije se mijenjao samo titular crkve i glavnoga oltara nego i bočnih. Bili su posvećeni sv. Trima kraljevima, sv. Katarini, Sv. Obitelji, a potom su se u novoj, zidanoj kapeli smjestili sv. Vid na glavnome oltaru i u bočnim kapelama sveti Florijan te sveta Ana s malom Marijom. Usporedno s brigom za vlastitu kapelu u prošlosti se Mraclinčani često javljaju kao majstori, donatori ili župnikovi saveznici u obnovi župne crkve, pa čak i u vrijeme gradnje vlastite, nove kapele.

Unutrašnjost crkve

Današnju crkvu Sv. Vida projektirao je Kosta Tomac (Sisak, 1854.1945.), a njegov je projekt odobren 31. srpnja 1893. godine. Gradnja je počela u srpnju 1894. godine. Prema izvještajima Župne spomenice, koja bilježi da je iste godine crkva bila pokrivena.

Opis dobra

[uredi | uredi kôd]

Crkva je smještena u središtu naselja. Sagrađena je 1894. godine kao neogotička jednobrodna građevina tlocrtno u obliku latinskoga križa prema nacrtima kraljevskog inženjera Koste Tomca. Prostor lađe podijeljen je na četiri traveja križnih svodova. Vanjštinom crkve dominira zvonik u središnjoj osi glavnoga pročelja, a perimetralne zidove podupiru koloristički istaknuti kontrafori. Glavni oltar sv. Vida te bočne oltare sv. Ane i sv. Florijana izradio je velikogorički stolar Strukelj.[1]

Zaštita

[uredi | uredi kôd]

Pod oznakom Z-3763 zavedena je kao nepokretno kulturno dobro - pojedinačno, pravna statusa zaštićena kulturnog dobra, klasificirano kao "sakralna graditeljska baština".[1]

Poveznice

[uredi | uredi kôd]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. a b Crkva sv. Vida Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Sadržaj preuzet uz dopusnicu. Pristupljeno 3. kolovoza 2020.
 
Ovaj tekst ili jedan njegov dio preuzet je s mrežnih stranica Ministarstva kulture Republike Hrvatske (https://min-kulture.gov.hr/). Vidi dopusnicu za Wikipediju na hrvatskome jeziku: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Dopusnica za korištenje materijala s ove stranice arhivirana je u VRTS-u pod brojem 2021043010005276.
Sav sadržaj pod ovom dopusnicom popisan je ovdje.