Prijeđi na sadržaj

Gardijska oklopno-mehanizirana brigada

Izvor: Wikipedija
Gardijska oklopno-mehanizirana brigada

Osnovana 2007.
Država Hrvatska
Grana Hrvatska kopnena vojska
Vrsta gardijska oklopno-mehanizirana brigada
Vojarna 5.gbr Slavonski Sokolovi, Vinkovci (Zapovjedništvo)
Dan postrojbe 20. ožujka
Odlikovanja Red bana Josipa Jelačića[1]
Zapovjednici
Trenutačni
zapovjednik
brigadir Željko Marinov
Tenk M-84 iz sastava GOMBR
SLRS S-10CRO

Gardijska oklopno-mehanizirana brigada Hrvatske kopnene vojske ustrojena je u skladu s Dugoročnim planom razvoja OSRH-a, a preustroj je započeo 2007. godine. Zajedno s Gardijskom motoriziranom brigadom, najveća je taktička postrojba kopnene vojske. Njezine postrojbe razmještene su na području osam županija, a zapovjedništvo je smješteno u vojarni "5.gbr Slavonski Sokolovi" u Vinkovcima.

Glavninu snaga GOMBR-a čine pripadnici legendarnih, u Domovinskom ratu dokazanih Sokolova, Puma i Kuna. GOMBR je prošao dva velika preustroja, i to 2003. kad su se spajale dvije brojčano najjače gardijske brigade, Kune i Sokolovi, u novu 3. gardijsku oklopno-mehaniziranu brigadu, te 2007. godine.

Osnovna zadaća GOMBR-a jest obrana suvereniteta i državnog područja Republike Hrvatske, a osim toga najvažnija zadaća im je sudjelovanje u međunarodnim misijama pod okriljem NATO-a i UN-a. Tako su upravo pripadnici Gardijske oklopno-mehanizirane brigade prvi sudjelovali u misiji UNDOF, gdje su na području Golanske visoravni nadzirali primirje između Izraela i Sirije. Sudjelovanje u misiji ISAF njihova je redovita aktivnost, a upravo glavnina snaga, i to više od 150 pripadnika 13. HRVCON-u, dolazi iz sastava GOMBR-a.

Ustrojstvo

[uredi | uredi kôd]

Gardijska oklopno-mehanizirana brigada u svom sastavu ima dvije mehanizirane te po jednu tenkovsku i oklopnu bojnu. Uz te četiri, ima još, Topničko-raketnu i Inženjerijsku bojnu te Bojnu PZO-a, kao i četiri satnije - Zapovjednu, Izvidničku i Logističku, Satniju veze te Zapovjedništvo brigade sa Stožerom zapovjedništva.

Struktura Gardijske oklopno-mehanizirana brigade:

Povezani članci

[uredi | uredi kôd]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
 
Ovaj tekst ili jedan njegov dio preuzet je s mrežnih stranica Hrvatski vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr). Vidi dopusnicu za Wikipediju na hrvatskome jeziku: Hrvatski vojnik.
Dopusnica nije potvrđena VRTS-om.
Sav sadržaj pod ovom dopusnicom popisan je ovdje.
  1. predsjednik.hr pristupljeno 1.7.2009.