Josip Turkalj

Izvor: Wikipedija

Josip Turkalj (Rakovica, 1924.Cleveland, 3. srpnja 2007.), hrvatski kipar iz Sjedinjenih Američkih Država, učenik Ivana Meštrovića.

Za kiparstvo se počinje zanimati nakon što je svjedočio otkrivanju spomenika Eugenu Kvaterniku 1931. u Rakovici.[1] U Zagrebu 1941. upisuje Obrtnu školu koju završava 1947. Studira na Likovnoj akademiji u Zagrebu (1948. – 1952.) te Umjetničkoj akademiji u Rimu, gdje na Nacionalnoj studentskoj izložbi osvaja prvu nagradu. Kako se nije htio vratiti u Jugoslaviju utočište pronalazi u Zavodu sv. Jeronima.[2] Ivan Meštrović ponudio mu je mjesto asistenta na Sveučilištu Notre Dame u Indiani, gdje po Meštrovićevoj smrti postaje i profesorom kiparstva (1962. – 1964.). God. 1965. seli se u Cleveland u Ohiou te osniva Odjel za kiparstvo na Akademiji Gilmore i na istoj predaje (1969. – 1989.).[2]

Donitnik je nagrade za najbolju vrtnu skulpturu 1961. na zajedničkoj izložbi američkoga Nacionalnoga umjetničkoga kluba i Nacionalnoga društva kipara te Nagrade »John Gregory« 1965. Predsjednik RH Franjo Tuđman odlikuje ga 1999. Odlikovanjem za promicanje hrvatske kulture.[2]

Bio je djelatnim članom više hrvatskih organizacija u SAD-u. U kulturnomu muzeju Hrvatske bratske zajednice u Pittsburghu postavljena je njegova darovana skulptura »Majka useljenika«, čiji se izvornik nalazi u atriju Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu, a drugi odljev na Trgu Republike Hrvatske u Buenos Airesu. Među značajnija djela ubrajaju mu se osamnaestmetarski kip »Mojsije« na brončanoj podlozi u studentskom domu Sveučilišta notre Dame, devetmetarski kip »George Washington« ispred zgrade Okružnoga suda u Buffalu te kipovi »Gospa Mira« i »Gospa Bistrička« u nacionalnom svetištu u Washingtonu.[3] Potretirao je predsjednika Kennedya i sudjelovao u klesanju Stepinčeva kipa u Zagrebačkoj katedrali.[1]

Sa suprugom Julie imao je šestoricu sinova. Jedan od sinova, Thomas, voditelj je umjetničke galerije Turkaly.[3]

Izvori[uredi | uredi kôd]

  1. a b Derk, Denis: Turkalj: Meštrović se mlitavo rukovao i slabo nas je plaćao Večernji list. Objavljeno 25. kolovoza 2018. Pristupljeno 15. siječnja 2021.
    »Učiteljica u osnovnoj školi poučila me kako kipar radi kipove. Najprije se izradi kip u glini, pa sam otišao u potragu za glinom, koju sam našao u jarku na cesti prema Slunju. Počeo sam mijesiti glinu i napravio sam konjića (...) Godine 1941. s ocem stolarom otišao sam u Zagreb i upisao kiparstvo u Obrtnoj školi gdje sam proveo pet godina. Potom sam položio prijamni ispit za Akademiju, a profesori su mi bili Antunac, Rukljač, Kršinić i Augustinčić. (...) «
  2. a b c Lončarević, Vladimir. Hrvatski kipar kojim se ponosi Amerika Glas Koncila. Objavljeno 24. srpnja 2019. Pristupljeno 15. siječnja 2021.
    »Nisam se htio vratiti u Jugoslaviju pa sam zaštitu potražio u Zavodu sv. Jeronima. Upisao sam rimsku Akademiju likovnih umjetnosti (Academia delle Belle Arti i Scuola Del Medaglio), a spasio me Filip Lukas, ratni predsjednik Matice hrvatske, kojega sam portretirao i koji je Meštroviću poslao fotografije mojih skulptura. Meštrović me tada pozvao da mu budem asistent pa sam s njim proveo pet godina, od siječnja 1957. do 1962. godine u Indiani.«
  3. a b Bach, Nenad N. Umro kipar Josip Turkalj 1924-2007 CROWN – Croatian World Network. Objavljeno 8. srpnja 2007. Pristupljeno 15. siječnja 2021.