Prijeđi na sadržaj

Mostarsko-duvanjska biskupija

Izvor: Wikipedija
Mostarsko-duvanjska biskupija
Dioecesis Mandentriensis-Dumnensis
Grb trenutnog mostarsko-duvanjskog biskupa mons. Petra Palića
Područje
Država Bosna i Hercegovina
Metropolija Vrhbosanska
Statistika
Površina 8368 km2
Katolici 180 537 (2022.; s Trebinjsko-mrkanskom biskupijom)[1]
Župe 66
Podatci
Obred latinski
Osnovana 5. srpnja 1881.
Katedrala katedrala Marije Majke Crkve
Vodstvo
Papa Lav XIV.
Biskup Petar Palić
Ostalo
Službene stranice biskupija-mostar.ba

Mostarsko-duvanjska biskupija (lat. Dioecesis Mandentriensis-Dumnensis) je crkvena dijeceza u Bosni i Hercegovini u sastavu Vrhbosanske metropolije sa sjedištem u Mostaru. Najbrojnija je biskupija u Bosni i Hercegovini po broju katolika. Trenutni biskup je msgr. Petar Palić.

Ustanovljena je ponovnom uspostavom redovite Crkvene hijerarhije u Bosni i Hercegovini, 5. srpnja 1881. godine. Zaštitnik biskupija je sveti Josip.[2]

Povijest biskupije

[uredi | uredi kôd]
Zgrada Mostarsko-duvanjske biskupije
Katedrala Marije Majke Crkve u Mostaru
Karta Mostarsko-duvanjske biskupije
Današnje granice biskupija:

██ Vrhbosanska nadbiskupija

██ Banjalučka biskupija

██ Mostarsko-duvanjska biskupija

██ Trebinjsko-mrkanska biskupija

Uspostava metropolije i biskupske hijerarhije u Bosni i Hercegovini

[uredi | uredi kôd]

Apostolskim pismom Ex hac augusta („S ove uzvišene stolice“), 5. srpnja 1881., papa Leon XIII. određuje: „Na vlastitu pobudu, po sigurnu Našem znanju i zrelu promišljanju svom puninom Apostolske vlasti, na veću slavu svemogućega Boga, na uzvišenje i porast katoličke vjere u tim narodima određujemo i odlučujemo da se u pokrajinama Bosni i Hercegovini ustanovi i bude hijerarhija biskupa ordinarija, prema propisima kanonskih zakona. Oni će primiti naslov prema sjedištima koja ovim Našim pismom osnivamo te kao crkvenu pokrajinu uspostavljamo.“[3]

Tri nova i jedno staro biskupsko sjedište

[uredi | uredi kôd]

Papa ustanovljuje novo sjedište nadbiskupije i metropolije u Sarajevu. Zatim nastavlja: „A njemu doznačujemo, pridajemo i dodjeljujemo kao pokrajinska ova tri sjedišta: dva koja podižemo kao nova u gradovima Banjoj Luci i Mandetriju, pučki Mostar, i treće, već ustanovljeno, mrkansko-trebinjsko, kojim će upravljati dubrovački biskup, kao administrator, dok se drukčije ne odredi.“[4] Spomenutim Apostolskim pismom Hercegovački apostolski vikarijat, koji je osnovan 24. ožujka 1846., dokida se i utrnjuje, a umjesto njega osniva se Mostarsko-duvanjska biskupija.

Ime Duvno

[uredi | uredi kôd]

„A što se nove Mostarske biskupije tiče, u čijim se granicama nalazi grad Dumno, pučki Duvno, koji su stari zvali Delminij, odakle je nastalo ime Dalmata, imajući u vidu da je taj grad s okolnim naseljima – kako govore stari zapisi – zadobio dostojanstvo biskupskoga sjedišta, koje se zvalo duvanjsko ili dalmatsko, Mi želimo i naređujemo da se mostarski biskup zastalno služi i resi i naslovom duvanjskim ili delminijskim kako bi živjela u potomcima uspomena na tu uglednu stolicu.“[4]

Biskupijske granice, prema pismu "Ex hac augusta"

[uredi | uredi kôd]

Određeno je da granice Mostarsko-duvanjske biskupije teku ovako: „Mostarsko-duvanjska biskupija obuhvaćat će cijelo područje Hercegovine, koje se nalazi okruženo granicama Vrhbosanske i Banjalučke biskupije na sjeveru, granicom Dalmacije do grada Metkovića na zapadu, granicama Mrkansko-trebinjske biskupije na jugu i pokrajinom zvanom Novofori, pučki Novi Bazar. Ovoj biskupiji pripadaju sljedeće župe: Mostar, Jablanica, Široki Brijeg, Ljuti Dolac, Čerin, Gradnići, Gabela, Humac, Veljaci, Klobuk, Rasno, Ružići, Drinovci, Gorica, Posušje, Vir, Roško Polje, Grabovica, Bukovica, Županjac, Šujica, Seonica, Rakitno, Kočerin, Gradac, Goranci, Drežnica, Konjic.“[5] Prema tom svečanom Pismu: „Mrkansko-trebinjska biskupija zadržat će netaknute svoje granice, kao i broj župa koje su sada podložne jurisdikciji biskupa upravitelja“.[6]

Mostarski biskup – apostolski upravitelj Trebinjske biskupije

[uredi | uredi kôd]

Isti je papa 8. srpnja 1890. iz jurisdikcije dubrovačkoga biskupa izuzeo i na mostarsko-duvanjskoga biskupa kao apostolskog administratora prenio upravu Trebinjsko-mrkanske biskupije: „Stoga Našom apostolskom vlašću, snagom ovoga Pisma, upravu Crkava Trebinjske i Mrkanske trajno sjedinjenih, koju je do sada vodio dubrovački biskup, prenosimo na mostarskoga biskupa pro tempore bilo u duhovnim bilo u vremenitim stvarima ad beneplacitum Nostrum = do drukčije odluke.“[7]

Granice biskupije

[uredi | uredi kôd]

Granice, prema Dekretu Svete Stolice (Kongregacije za širenje vjere), 24. ožujka 1891., potegnute su ovako: Između Mostarsko-duvanjske i Vrhbosanske dijeceze „prema zapadu počinju od sjevernoga dijela Šuice i idu granicom civilnih kotareva Bugojna i Prozora s jedne, a Livna i Duvna s druge strane, do granice kotara Travnika i Mostara, koja slijedi prema istoku do ušća gdje Rama utječe u Neretvu; odatle Neretvom prema istoku idu do mjesta gdje zapadna granica općine Donje Selo dopire do Neretve, prosljeđuju crtom koja ovu granicu i onu koja međusobno razdvaja Tubanić i Dragočas sve do kotarske granice na Ivanu; zatim biskupijske granice slijede kotarsku granicu do onoga mjesta gdje se siječe ovo posljednje u Treskavici kotarskom granicom između Sarajeva i Foče, nastavljaju po sjevernoj granici fočanskoga kotara do Drine i napokon slijede tijek te rijeke do ušća rijeke Lima koji je prema istoku granica Mostarske biskupije, tako da civilni kotarevi Foča i Čajniče s Rudom pripadaju Mostarskoj biskupiji, a Goražde Vrhbosanskoj nadbiskupiji“.[8] Granice između Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije, prema istoj odluci iz 1891., jesu: „od Metkovića do Bivolja brda rijeka Neretva, odatle se protežu tako da dijele civilni kotar mostarski od civilnoga kotara stolačkoga, isti kotar stolački od civilnoga kotara nevesinjskoga, isti kotar nevesinjski od kotareva bilećkoga i gatačkoga (Gacko), napokon gatački kotar od fočanskoga“.[9]

To znači da u Mostarsko-duvanjsku biskupiju ulaze, s lijeve strane Neretve, kotarevi: Nevesinje, Kalinovik, Foča, Rudo, Čajniče. A u Trebinjsko-mrkansku biskupiju ulaze kotarevi: Stolac, Ljubinje, Bileća i Gacko. Župe su u biskupiji podijeljene Decizijom Svete Stolice od 17. srpnja 1899. godine. Tom je Decizijom Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji pripalo 25 onda postojećih župa, a za dijecezanski svjetovni kler određeno je 12 tada postojećih župa: Blagaj, Drežnica, Gabela, Glavatičevo, Grabovica, Gradac, Grude, Klobuk, Potoci – Bijelo Polje, Vir, Vinica, Nevesinje, te 12 imenično navedenih i teritorijalno određenih župa, a tada kanonski nepostojećih, ali koje biskup može osnovati kad god hoće „bez ikakvih savjetovanja“. A to su: Mostar na sjevernoj strani; Biletići sa selima: Blizanci, Krućevići, Tepčići; Crnač sa selima: Britvica, Izbično, Liskovac, Prosine i Vranjkovići; Čapljina s Trebižatom i Dreteljem; Dobrič sa selima: Knešpolje, Polog i Vlasnići; Dobro Selo sa selima: Krivodo, Slipčići, Sretnice; Kongora sa selima Mandino Selo, Borčani i Lipa; Podprolog sa selima: Vašarovići i sjeverni dio Crvenoga Grma; Prisoje s Privalom i Vrilom; Radešine sa selima: Ribić Polje, Idbar, Javornik, Glogošnica i Jablanica; Studenci sa Zvirovićima i Crnopodom; Zvirići s Bijačom, Stubicom i zapadnim dijelom Hardomilja.[10] A važeći papinski Dekret raspodjele župa jest „Romanis Pontificibus“ od 5. lipnja 1975.[11] Biskupija danas ima 66 župa, od kojih je 30 Sveta Stolica povjerila dušobrižništvu Provincije Male Braće sa sjedištem u Mostaru. Ostale župe pravno pripadaju dijecezanskom kleru.

Odlukom pape Benedikta XVI., od 4. siječnja 2006., Vrhbosanska metropolija izuzeta je ispod jurisdikcije Kongregacije za evangelizaciju naroda i stavljena pod privremenu upravu Državnoga tajništva Svete Stolice s nakanom da prijeđe pod redovitu jurisdikciju Kongregacije za biskupe.

Popis ordinarija Mostarsko-duvanjske biskupije

[uredi | uredi kôd]
Br. Biskup Upravljanje Imenovatelj Bilješke
1. Paškal Buconjić 18. studenoga 1881.
–
8. prosinca 1910.
Lav XIII. Franjevac Buconjić bio je kapelan (1871. – 1873.) i župnik (1873. – 1874.) u Drinovcima; kustos Hercegovačke franjevačke provincije (1874. – 1879.); gvardijan franjevačkog samostana na Humcu u Ljubuškom (1879. – 1881.). Od 1880. do 1881. obnašao je službu apostolskog vikara u Hercegovini i naslovnog biskupa Magydusa. Za njegova biskupovanja ukinut je Hercegovački apostolski vikarijat i umjesto njega uspostavljena Mostarsko-duvanjska biskupija, s njim kao prvim biskupom. Za njegova vladanja, 1890. godine, mostarsko-duvanjski biskupi postali su i trajni apostolski upravitelji trebinjsko-mrkanski.
2. Alojzije Mišić 29. travnja 1912.
–
26. ožujka 1942.
Pio X. Franjevac Mišić služio je kao kapelan (1882. – 1884.) u Banjoj Luci; tajnik banjolučkog biskupa (1884. – 1891.); gvardijan franjevačkog samostana i župnik na Petrićevcu (1891. – 1894.); župnik u Bihaću (1894. – 1803.); gvardijan i župnik na Petrićevcu (1903.—1907.); provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene (1909. – 1912.). Službu biskupa obnašao je tijekom Prvog svjetskog rata i prvih godina Drugog svjetskog rata.
3. Petar Čule 15. travnja 1942.
–
14. rujna 1980.
Pio XII. Služio je kao arhivist u Biskupskom ordinarijatu (1926. – 1942.) i tajnik mostarsko-duvanjskog biskupa (1937. – 1942.). Biskupsku službu obnašao je tijekom Drugoga svjetskog rata i pod komunističkim režimom u Jugoslaviji. Sagradio je mostarsku katedralu. Nakon odlaska s te službe imenovan je naslovnim nadbiskupom Giulfija. Bio je sudionik Drugoga vatikanskog sabora.
4. Pavao Žanić 14. rujna 1980.
–
24. srpnja 1993.
Ivan Pavao II. Službovao je kao župnik na Šolti (1941. – 1952.), Rogotinu (1952. – 1959.) i splitskoj katedrali (1959. – 1969.); kanonik Splitsko-makarske nadbiskupije (1959. – 1965.); prepozit Splitsko-makarske nadbiskupije (1965. – 1970.); biskup koadjutor Mostarsko-duvanjske biskupije (1970. – 1980.). Za vrijeme službovanja kao mostarsko-duvanjskog biskupa bio je i dubrovački apostolski upravitelj od 1988. do 1990. Služio je kao biskup tijekom marijanskih ukazanja u Međugorju te tijekom demokratske tranzicije i prvih godina rata u BiH.
5. Ratko Perić 24. srpnja 1993.
–
11. srpnja 2020.
Ivan Pavao II. Službovao kao župnik u Trebinju (1971. – 1974.); rektor Papinskog hrvatskog učilišta sv. Jeronima (1979. – 1992.); biskup koadjutor mostarsko-duvanjski (1992. – 1993.). Biskupsku je službu obnašao tijekom rata u BiH. Kratko je obnašao službu apostolskog administratora nakon imenovanja svog nasljednika od srpnja do rujna 2020. godine.
6. Petar Palić 14. rujna 2020.
–
trenutno
Franjo Obavljao je službu tajnika dubrovačkog biskupa (1995. – 2005.); župnik u Doblu (2008. – 2009.); pastoralni vikar (2009. – 2011.) i generalni vikar (2011. – 2017.) Dubrovačke biskupije; generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije (2017. – 2020.); biskup hvarsko-bračko-viški (2018. – 2020.); apostolski upravitelj hvarsko-bračko-viški (2020. – 2021.).

Broj vjernika po župama

[uredi | uredi kôd]

Broj vjernika:[12]

Župa 1991. 2001. 2010.
Blagaj-Buna201125003000
Buhovo500410380
Bukovica298022302079
Crnač787787692
Čapljina578457806000
Čerin424042654137
Čitluk350045004450
Drežnica70018295
Drinovci251424082388
Duvno850085008329
Gabela10001100980
Gabela Polje133015421430
Glavatičevo9000
Goranci580310226
Gorica-Sovići315230003085
Gorica-Struge674780781
Grabovica1030812559
Gradac Mostarski127510001795
Gradina179522332610
Gradnići101712051137
Grljevići978962917
Grude380035004000
Humac-Ljubuški110001291012484
Izbično876896467
Jablanica950160107
Jare10039961004
Klobuk147113341161
Kočerin353934903424
Kongora165116501254
Konjic600015101500
Kruševo125412001108
Ledinac105411551146
Ljuti Dolac184220592022
Međugorje314242924983
Mostar – župa Katedrala252471400015000
Mostar – župa sv. Ivana0800020000
Mostar – župa sv. Luke040003000
Mostar – župa sv. Marka040004000
Mostar – župa sv. Mateja061007000
Mostar – župa sv. Petra i Pavla8369110006000
Nevesinje3600112
Ploče-Tepčići10051005850
Polog848874850
Posušje733086929718
Posuški Gradac202517001756
Potoci310010001500
Prisoje10691076600
Rakitno132013471367
Raskrižje392400390
Rasno114611701201
Rašeljke700593406
Roško Polje17691652770
Ružići167817001480
Seonica220019291683
Studenci201721102100
Sutina953792600
Šipovača-Vojnići138213501050
Široki Brijeg130001400016570
Šuica196012251335
Tihaljina172514951285
Veljaci275626512620
Vinica451266280
Vinjani Hercegovački831921739
Vir162012001350
Vitina326433532962
Zagorje835758566
Ukupno171371180017188870

Prema službenim crkvenim statistikama na dan 31. prosinca 2017. godine, Mostarsko-duvanjska biskupija imala je 173 142 katolika.[13]

Dekanati Mostarsko duvanjske biskupije

[uredi | uredi kôd]
Dekanati Mostarsko-duvanjske biskupije
1. Mostarski dekanat
2. Duvanjski dekanat
3. Posuški dekanat
4. Grudski dekanat
5. Širokobriješki dekanat
6. Ljubuški dekanat
7. Broćanski dekanat
8. Čapljinski dekanat

Popis dekanata:[14]

  • Mostarski dekanat
  • Broćanski dekanat
  • Čapljinski dekanat
  • Grudski dekanat
  • Duvanjski dekanat
  • Posuški dekanat
  • Ljubuški dekanat
  • Širokobriješki dekanat

Vidite još i:

[uredi | uredi kôd]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. ↑ Crkvena statistika u Bosni i Hercegovini od 2021. do 2022. godine Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine (objavljeno 16. ožujka 2023., pristupljeno 27. srpnja 2024.)
  2. ↑ 2000 Josipovih štovatelja s biskupom Palićem pri svetom Josipu. Glasnik svetog Josipa. XLI: 20. Prosinac 2025. ISSN 1330-4550
  3. ↑ Papa Leon XIII., Apostolsko pismo „Ex hac augusta cathedra“ (S ove uzvišene stolice), 5. srpnja 1881. Službeni hrvatski prijevod, uz usporedni izvorni latinski, Sarajevo, 2006., str. 25.
  4. 1 2 Navedeno Pismo, str. 26–27.
  5. ↑ Navedeno Pismo, str. 28-29. i 30-31.
  6. ↑ Navedeno Pismo, str. 28–29 i 30–31.
  7. ↑ Leonis XIII Pontificis Maximi Acta, vol. X. Romae, 1891, str. 182.
  8. ↑ Tajni vatikanski arhiv, Nunziatura di Vienna, vol. 640, Vertenza sulle diocesi di Bosna 1887-1891, ff. 55r-56r.
  9. ↑ Arhiv Propagande, SC Bosnia, vol. 17, f. 768r-769r; B. Pandžić, Acta franciscana III., Mostar – Zagreb, 2003., str. 453–454.
  10. ↑ O svemu dokumentacijski: M. Perić, Hercegovačka afera, Mostar, 2002., str. 85–86.
  11. ↑ Isto, str. 534–539.
  12. ↑ Stanje katoličkih župa na području Bosne i Hercegovine između 1991. i 2011., Sarajevo, 2011., str. 91–92, 106.
  13. ↑ nedjelja.ba. Statistike za 2017. Katolički tjednik. Pristupljeno 20. studenoga 2018.
  14. ↑ Župe Mostarsko-duvanjske Biskupije Pristupljeno 5. lipnja 2013.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još građe o temi Mostarsko-duvanjska biskupija

Napomena: Ovaj tekst ili jedan njegov dio preuzet je sa službene stranice Mostarsko-duvanjske biskupije  Arhivirana inačica izvorne stranice od 3. travnja 2008. (Wayback Machine). Vidi dopusnicu.