Prijeđi na sadržaj

Obred (slobodno zidarstvo)

Izvor: Wikipedija

Obred (engl. rite; fran. rite) je koherentan skup rituala, simbolike i praksi koji definiraju ceremonijal u slobodnom zidarstvu. Riječ obred u određenim nadležnostima zamjenjena je riječima ritual, sustav ili režim.

Nastali pojavom spekulativnih loža, obredi su uspostavljeni kako bi se standardizirala i uskladila praksa u masonskoj loži. Stoga, riječ je o definiranju svih načina, postupaka i slijedova po kojim se moraju voditi tijekom vođenja ceremonija. Nadahnuti drevnim ili operativnim tradicijama i Biblijom, obredi propisuju geste, jezik, pokrete i stavove. No, unatoč sličnom idealu, slobodni zidari svoje aktivnosti obavljaju na različite načine. Tako je od sredine 18. stoljeća, posebno sa svađom između Drevnih i Modernih unutar engleskog masonstva, svako stoljeće vidjelo pojavu novih i različitih obreda. Loža obično prakticira samo jedan obred, dok ih velika loža može držati nekoliko.

Obredi su sastavljeni od simbola, riječi, gesta i znakova. Iako se čini nemogućim nabrojati sve obrede koji su se nekada prakticirali, autori i povjesničari obično priznaju postojanje pedesetak relativno različitih obreda. Međutim, uglavnom se prakticira samo nekoliko.

Obredi su niz progresivnih stupnjeva koje dodjeljuju različite masonske organizacije ili redovi. U nekim skučajevima, kao što je u Yorčkom obredu, to je zbirka odvojenih masonskih tijela koje bi inače djelovale samostalno. Sustavi masonskih stupnjeva često pripadaju pridruženim tijelima masonerije kojima se majstor može priključiti nakon stupnjeva plave lože.

Masonski obredi nemaju hijerarhiju i ne može se reći koji je bolji od drugog. Svaki od njih odgovara osjetljivosti i posebnom pristupu povijesti duhovnosti.

Etimologija

[uredi | uredi kôd]

Pojam obred dolazi od latinskog ritus (utvrđen, u redu) i starog oblika rit. Proučavanje etimološkog korijena ove riječi dovodi do pojmova rasporeda, niza, broja (od grčkog arithmos), pa do reda (rtam).

Razlika između reda i obreda

[uredi | uredi kôd]

Pojmovi "obred" i "red" u slobodnom zidarstvu često se koriste na način koji može izazvati nedoumice, čak i među onima dobro upućenima u slobodnozidarske tradicije.

Obred u slobodnom zidarstvu označava progresivan sustav stupnjeva, koji član prolazi kroz inicijaciju, pri čemu svaki stupanj donosi nova simbolička i filozofska učenja. Obredi mogu uključivati samo tri osnovna stupnja ili proširene sustave s dodatnim višim stupnjevima. S druge strane, red ili pridruženo tijelo predstavlja organizaciju unutar slobodnog zidarstva, koja ima vlastitu strukturu, hijerarhiju i terminologiju. Redovi su povezani s velikom ložom, ali često upravljaju posebnim stupnjevima koji nisu dio osnovnog obrednog sustava. Razumijevanje ove razlike ključno je za bolje shvaćanje složenog sustava slobodnog zidarstva, osobito u kontekstu različitih nadležnosti i organizacijskih struktura.

Primjeri razlike:

  • Drevni i prihvaćeni škotski obred sastoji se od 33 stupnja i njima upravljaju dvije različite organizacije. Prva tri stupnja (plave lože) pod nadležnošću su velike lože i dodjeljuju se u masonskoj loži. Viši stupnjevi (od 4. do 33.) pod nadležnošću su Škotskog reda, kojim upravlja "veliko vijeće". Ovi stupnjevi se dodjeljuju u specifičnim jedinicama, kao što su loža savršenstva, kapitel ružinog križa i druge, ovisno o stupnju.
  • Francuski obred obuhvaća 7 stupnjeva i također ima dvostruku upravljačku strukturu. Prva tri stupnja dodjeljuju se unutar velike lože, dok su viši stupnjevi (od 4. do 7.) pod nadležnošću Francuskog reda, kojim upravlja "veliki glavni kapitel".
  • Emulacijski obred, Standardni škotski obred i Schröderov obred sastoje se isključivo od tri osnovna stupnja, kojima u potpunosti upravlja velika loža, bez dodatnih redova i viših stupnjeva.
  • Kraljevski red Škotske, Red vitezova masona i Crveni križ cara Konstatina nisu povezani s prva tri stupnja slobodnog zidarstva. Članstvo je dostupno isključivo majstorima, a redovima upravljaju različita tijela. U tim slučajevima, stupnjevima upravlja posebna velika loža (odvojena od one koja upravlja plavim ložama), veliko vijeće ili velika imperijalna konklava, ovisno o redu kojem pripadaju.

Prevladavajući obredi

[uredi | uredi kôd]

Najrasprostranjeniji masonski obredi danas diljem svijeta su:

Drgui obredi, poput Ispravljenog škotskog obreda ili Egipatskog obreda, imaju suženu rasprostranjenost, ponekad dovodeći i do samog nestanka nekih od njih.

Kronologija fomrianja obreda

[uredi | uredi kôd]

Vremenom je razvijeno mnogo različitih sustava masonskih stupnjeva, među kojima su neki u uporabi ili su do sada prestali postojati. Poznati sustavi masonskih stupnjeva su:

Povijesni obredi

[uredi | uredi kôd]
  • Obred starih dužnosti – ovaj se obred ovdje spominje kao referentna točka jer zapravo i nije bio obred primanja u jednoj masonskoj loži. Ovaj su naziv neki autori, poput Patricka Négriera,[1] dali ceremoniji primanja u društvo masona prije 17. stoljeća, bez prijenosa tajne riječi. Ova praksa je danas nestala.
  • Obred masonske riječi – obred potvrđen oko 1637. godine u prvim škotskim ložama slobodnih zidara, posebno u Loži "Kilwinning". Obred je sada izumro.[1]
  • Standardni škotski obred – službeni obred po kojem radi Velika loža Škotske, prisutna na gotovo svim kontinentima. Iz obitelji je anglosaksonskih obreda poput Emulacijskog obreda. Potječe iz prvih škotskih loža poput Lože "Mary's Chapel" (najstariji zapis datira iz 1599. godine). Riječ "standardno" označava "tradicionalno" ili "uobičajeno" jer svaka loža u Škotskoj ima svoju posebnost.

Obredi iz 18. stoljeća

[uredi | uredi kôd]
Masonska pregača u Yorčkom obredu.
Masonska pregača u Ispravljenom škotskom obredu

Obredi iz 19. stoljeća

[uredi | uredi kôd]
Masonska pregača u Škotskom obredu

Obredi iz 20. stoljeća

[uredi | uredi kôd]

Veliki kolegij obreda

[uredi | uredi kôd]

U Sjedinjenim Državama, Veliki kolegij obreda (engl. Grand College of Rites) usredotočen je na prikupljanje i objavljivanje tekstova iz masonskih rituala koji se trenutačno ne koriste u Americi, kao i na izumrle kvazimasonske rituale koja koriste druga bratstva i društva. Pored toga, jedan od ciljeva je i sprječavanje, u široj zajednici slobodnog zidarstva, obnavljanja ili korištenja bilo kakvih rituala koji se u SAD-u trenutačno ne koriste.[6]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. a b Négrier, Patrick. 2005. La Tulip. Histoire du rite du Mot de maçon de 1637 à 1730 (francuski). ISBN 978-2-913882-30-0
  2. a b Naudon, Paul. 1981. Histoire générale de la franc-maçonnerie (francuski). Presses universitaires de France. ISBN 2-13-037281-3
  3. Rito Nacional Mexicano. ritonacionalmx.org (španjolski). Pristupljeno 4. listopada 2024.
  4. Rito Nacional Mexicano - Supremo Gran Oriente del Rito Nacional Mexicano. ritonacionalmexicano.org.mx (španjolski). Pristupljeno 4. listopada 2024.
  5. Serenissima Gran Loggia del Rito Simbolico Italiano. ritosimbolico.net (talijanski). Pristupljeno 4. listopada 2024.
  6. Grand College of Rites of the United States of America. grandcollegeofrites.org (engleski). Pristupljeno 15. kolovoza 2024.