Palamida

Izvor: Wikipedija
Palamida
Palamida
Sistematika
Carstvo:Animalia
Koljeno:Chordata
Potkoljeno:Vertebrata
Razred:Actinopterygii
Red:Perciformes
Porodica:Scombridae
Rod:Sarda
Vrsta:S. sarda
Dvojno ime
Sarda sarda
Bloch, 1793.
Baze podataka

Palamida (Polanda; lat. Sarda sarda) je morska riba iz porodice skušovki (Scombridae). U Hrvatskoj je još poznata kao palovnić, pastirica, polamida, polanda, smucaš, šarica.

Opis[uredi | uredi kôd]

Sarda sarda

Palamida ima izduženo vretenasto tijelo s dugačkom stožastom glavom na čijem vrhu su velika usta puna sitnih i oštrih zuba. Živi do 6 godina,. Tijelo joj je kao i kod drugih skušovki tamnomodre boje a repna peraja izdužena. Preko leđa ima izražene tamne pruge položene ukoso, po čemu se razlikuje od srodnika. Naraste do 70 cm i do 9 kg težine.[1] Tijelo joj je prekriveno sitnim ljuskama.

Rasprostranjenost[uredi | uredi kôd]

Palamida obitava duž cijele obale istočnog Atlantika i to od Osla u Norveškoj do Port Elizabeth u Južnoafričkoj Republici, uz zapadne obale Atlantika od Kanade preko floridskih obala Sjedinjenih Američkih Država, sjevera Meksičkog zaljeva, Kolumbije, Venecuele, do obala južno od rijeke Amazona na sjeveru Argentine.[2]

Njeno obitavalište je i u Mediteranu te Crnom moru.

Rasprostranjena je duž čitave obale Jadrana, a nešto je učestalija u njegovim južnim dijelovima.

Način života i ishrana[uredi | uredi kôd]

Palamide žive u većim jatima. Ponekad se zadržavaju u kanalima ili u priobalnim vodama, zatvorenim uvalama i zaljevima te u blizini lovišta plave ribe, ali većinom nemaju stalnog boravišta, već putuju otvorenim morem.

Palamida je vrlo brz predator koji se hrani drugom plavom ribom, najviše srdelama, papalinama, inćunima i manjim skušama.

Razmnožavanje[uredi | uredi kôd]

Spolnu zrelost dostiže između druge i treće godine života. Mrijesti se tijekom svibnja i lipnja.[3]

Gospodarska vrijednost[uredi | uredi kôd]

Palamida se smatra najčešćom plavom ribom važnom za riblju industriju u Hrvatskoj. Ulov ove vrlo tražene ribe u Jadranu je svake godine u padu jer se palamide love u velikim količinama. Meso im je vrlo ukusno.

Izvori[uredi | uredi kôd]

  1. Ribe - Palamida
  2. Fish base - Atlantic bonito (eng.)
  3. Nemo - ribe Jadrana. Inačica izvorne stranice arhivirana 5. ožujka 2016. Pristupljeno 11. kolovoza 2021. journal zahtijeva |journal= (pomoć)

Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]

Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Sarda sarda
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Sarda sarda
Wikivrste imaju podatke o taksonu Sarda sarda