Wikipedija:Kriteriji: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m sitn.
m {{Pravila i smjernice Wikipedije}}
Redak 1: Redak 1:
{{prijedlog}}
{{smjernice}}
{{Smjernice Wikipedije}}
{{prečac|[[WP:KR]]|[[WP:ZNAČAJ]]|[[WP:NOTE]]}}
{{prečac|[[WP:KR]]}}
{{Ukratko|Članci na Wikipediji pokrivaju »značajne teme« — one teme koje su dobile dovoljnu vrstu pažnje relevantnih izvora koji su pouzdani i nisu izvan svojstva [[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju|onoga što Wikipedija nije]]. Ova smjernica ne određuje kakav će biti sadržaj, već zaslužuje li neka tema uopće svoj članak.}}
Jedan od osnovnih postulata svake enciklopedije je valjan odabir članaka. Iako ima mnogo tema koje treba obraditi, sastavljači knjižnih enciklopedija ne stavljaju u njih one članke koji tu ne pripadaju.


Kad je u pitanju [[wikipedija]], slobodna [[enciklopedija]] koju uređuje velik broj suradnika, dolazi do suprotnog učinka: suradnici pišu o raznim temama, i lako se potkradu članci kojima nije mjesto u enciklopediji.
Na Wikipediji, '''relevantnost''' je ispit kojim se koriste urednici kako bi odlučili da li određena tema zaslužuje svoj članak.


Na engleskoj wikipediji ovi kriteriji su opisani opširno i detaljno, ovdje se navode samo najvažniji:
Podatci na Wikipediji moraju biti [[wikipedia:Provjerljivost|provjerljivi]], a ako nije moguće pronaći provjerljiv izvor treće strane o nekoj temi, onda tema ne zaslužuje poseban članak. Wikipedijin koncept kriterija primjenjuje ovaj osnovni standard kako bi se izbjeglo [[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju|neselektivno uključivanje]] tema. Utvrđivanje značaja ne mora ''obavezno'' ovisiti o faktorima kao što su slava, značaj ili popularnost – iako one mogu povećati prihvatljivost teme koji zadovoljava smjernice objašnjene u nastavku.


Ako članak dotičnog imena postoji u sljedećim izdanjima:
Pretpostavlja se da tema zaslužuje članak ako:
# Ispunjava smjernice značajnosti objašnjene u nastavku
# Nije isključena pod smjernicom »[[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju|Što ne spada u Wikipediju]]«


* nova Hrvatska opća enciklopedija LZ Miroslav Krleža
Ovo nije garancija da će tema dobiti zaseban članak. Suradnici mogu da spoje ili grupiraju dvije ili više povezanih tema u jedan članak. Za ključne smjernice koje se odnose na sadržaj, ''pročitajte'' [[Wikipedija:Nepristrano gledište|Nepristrano gledište]], [[Wikipedija:Provjerljivost|Provjerljivost]], [[Wikipedija:Bez vlastitog istraživanja|Bez vlastitog istraživanja]], [[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju|Što ne spada u Wikipediju]] i [[Wikipedija:Životopisi živih osoba|Životopisi živih osoba]].
* Opća enciklopedija JLZ-a (8+1 svezak)


onda se može uvrstiti i na wikipediju na hrvatskome jeziku. Dodatni kriterij koji se odnosi na osobe jest:
== Opće smjernice o značajnosti ==
{{prečica|WP:ZNASMJE}}
Ako je tema dobila '''značajnu pokrivenost''' u '''[[Wikipedija:Vjerodostojni izvori|vjerodostojnim izvorima]]''' koji su '''neovisni od predmeta''', '''pretpostavlja se''' da je prikladna za samostalni članak ili popis.


* Google tražilica (s rezultatima na relevantnim službenim stranicama) i broj izdanih knjiga
* »Značajna pokrivenost« se bavi temom direktno i detaljno. Značajna pokrivenost je više od trivijalnog spomena, ali ne mora biti glavna tema izvornog materijala.
** Knjiga o povijesti [[IBM|IBM-a]] od strane Roberta Sobela je očigledno netrivijalno pisanje o povijesti IBM-a.
** Izjava Martina Walkera, u novinskom članku o [[Bill Clinton|Billu Clintonu]], da je »u srednjoj školi bio dio jazz sastav pod nazivom Tri Slijepa Miša« je očigledno trivijalan spomen tog benda.
* »Vjerodostojnost« znači da je za izvore potreban suradnilki integritet kako bi se omogućila [[Wikipedija:Provjerljivost|provjera]] značajnosti u vjerodostojnim izvorima. Dostupnost sekundarnih izvora koji pokrivaju predmet je dobar znak da je tema o kojoj se piše značajna.
* »Izvori«{{efn|Uključujući ali ne ograničavajući se na novine, knjige i elektroničke knjige, časopise, televizijske i radijske dokumentarce, izvještaje vladinih agencija i akademske časopise. U odsustvu višestrukih izvora, mora biti moguće provjeriti da li izvor odražava nepristrano gledište, te je li vjerodostojan i ima li dovoljno detalja za sveobuhvatan članak.}} bi trebali biti [[Wikipedija:Bez vlastitog istraživanja#Primarni, sekundarni i tercijarni izvori|sekundarni]], jer oni pružaju najobjektivniji dokaz o značaju neke teme. Izvori se razlikuju po kvalitetu i koliko podrobno govore o temi, ali se očekuje da neka tema ima više izvora, a ne samo jedan. Izvori ''ne'' moraju biti [[Wikipedia:Provjerljivost|dostupni na mreži]] ili [[Wikipedija:Provjerljivost|samo na hrvatskome jeziku]].
* »Nezavisno od predmeta« isključuje radove nekoga tko je povezan s tim predmetom. Na primjer, oglašavanje, priopćenja za štampu, životopisi vlastitog života i web stranice predmeta se ne smatraju nezavisnim.
* »Pretpostavlja se« znači da značajna pokrivenost u vjerodostojnim izvorima stvara pretpostavku, a ne garanciju da predmet zaslužuje svoj članak. Detaljnija rasprava može dovesti do zaključka da tema zapravo ne bi trebala imati samostalan članak – možda zato što krši pravila [[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju|onoga što ne spada u Wikipediju]], a posebno možda zato što [[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju#Wikipedija nije zbirka informacija|Wikipedija nije zbirka informacija]].


Wikipedija stoga nije ograničena samo na članke koji postoje u knjižnim enciklopedijama, no ipak na wikipediji nema mjesta osobama koje se ne mogu pronaći na najpopularnijoj tražilici. Čak i ako se mogu pronaći, bilo bi nužno da su dotični svojim radovima prisutni u javnom životu, ili da su na neki drugi način zaslužili da budu uvršteni u enciklopediju (npr. osvojivši neku državnu nagradu).
== Uobičajene okolnosti ==


Vrhunski sportaši, znanstvenici i predsjednici vlada, svakako zaslužuju mjesto u enciklopediji i na wikipediji. '''No wikipedija zbog toga nije popis svih diplomiranih inženjera, znanstvenika s magisterijem ili predsjednika svih političkih stranaka u Hrvatskoj'''.
=== Samopromicanje i publicitet ===
Samo zato što je nešto objavljeno u pouzdanom izvoru nije dokaz da je predmet značajan. [[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju#Wikipedija nije mjesto za oglašavanje ili reklamiranje|Wikipedija nije mjesto za oglašavanje ili reklamiranje]]. Vlastito samopromicanje, životopisi vlastitog života, [[WP:REKLAMA|reklame]] i većini plaćenim sadržajima nije mjesto u enciklopedijskim člancima.


== Wikipedija i političari ==
=== Događaji ===
[[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju#Wikipedija nije mjesto objavljivanja originalnih ideja|Wikipedija '''nije''' izvor neprovjerenih vijesti i/ili tračeva]]! Potrebno je više od svakodnevnih novinskih izvještaja o jednom događaju ili temi da bi se okarakteriziralo kao značajno izvještavanje o nekom predmetu. Na primjer, svakodnevno izvještavanje u novostima, kao što su priopćenja za javnost, priopćenja za štampu i [[tabloid]]i, ne mogu predstavljati značajno spominjanje nekog predmeta. Čak i veliki broj novinskih izvještaja koji ne pružaju kritičku analizu događaja ne smatraju se značajnim izvještavanjem.


Politika je mnogima posao kojim se žele baviti, i kad je vrijeme izbora, ulice (tj. zidovi, reklamni panoi, a i pločnici) su prepuni plakata ili ostataka istih. Donedavno je hrvatska wikipedija bila mala, i nije bila zanimljiva kao sredstvo promocije, no kako nam wikipedija raste, sve je više onih koji uviđaju dobrobit svojeg pojavljivanja (ili pojavljivanja svojih miljenika) na stranicama wikipedije. Ukoliko se radi o predsjednicima država, logično je da predsjednici kako [[Hrvatska|Hrvatske]] tako i stranih država i vlada imaju mjesto na hrvatskoj wikipediji, kao i hrvatski ministri i predsjednici političkih stranaka koje imaju zastupnike u [[Sabor]]u.
== Članci koji ne zadovoljavaju smjernice značajnosti ==
Teme koje ne ispunjavaju ove kriterije ne mogu biti zadržane kao zasebni članci. U tim slučajevima stranice se često ''spajaju'' s nekom temom koja je blisko povezana s značajnim člancima ili popisima, dok se teme koje nisu značajne obično brišu.


S obzirom na broj zastupnika u Saboru, mogli bi čak tolerirati i sve zastupnike u njemu, od prvog saziva 1990. godine na ovamo, no ako nastavimo i dozvolimo da svaki čelnik ima svoj članak, bez obzira bio on čelnik države, grada, općine ili dobrovoljnog vatrogasnog društva, wikipedija će biti zatrpana uglavnom beskorisnim podatcima.
== Vidi još ==
* [[Wikipedija:Bez vlastitog istraživanja]]
* [[Wikipedija:Provjerljivost]]
* [[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju]]
* [[Wikipedija:Vjerodostojni izvori]]


Stoga se ovdje definira sljedeći kriterij za osobe kojima je jedini osnov za pojavljivanje na wikipediji njihova politička aktivnost, dozvoljeno je pisati članke o:
== Bilješke ==

{{notelist}}
* predsjednicima države (hrvatskim i stranim, i kandidatima za taj položaj u Hrvatskoj)
* predsjednicima Vlade (hrvatskim i stranim)
* predsjednicima Sabora
* ministrima u Vladi (hrvatskim)
* predsjednicima političkih stranaka koje imaju zastupnike u Saboru

Za ostale političare (zastupnike u Saboru, gradonačelnike hrvatskih gradova, itd.) vrijedi pravilo da mogu biti pobrojani, npr. može postojati članak imena [[Popis saborskih zastupnika 4. saziv 2000.-2003.]], ili [[Popis gradonačelnika hrvatskih gradova]] (glavni grad Hrvatske smije imati zaseban članak [[Dodatak:Popis zagrebačkih gradonačelnika|Popis zagrebačkih gradonačelnika]]).

Cilj ovih kriterija je očuvanje wikipedije kao enciklopedije, izvora korisnih podataka, koju je potrebno uređivati ili dopunjavati postojeće članke.

== Wikipedija i tvrtke ==

Značajnim tvrtkama mjesto je na Wikipediji na isti način kao i značajnim osobama. Pošto nije lako definirati značajne tvrtke, ovo su neki od prilagođenih zahtjeva spominjanih na ircu:

* red veličine 1000 zaposlenih (lako se ustanovi na stranicama [http://www1.biznet.hr/HgkWeb/do/extlogon?lang=hr_HR HGK])
* ima nekakav značajan monopol, izum ili povijesnu važnost u društvu
* broj zaposlenih nije presudan (može biti i manje od 1000 ako je zadovoljen neki drugi kriterij, a ni taj broj nije dovoljan ako nema nekog općeg značaja dotične tvrtke)

=== Poduzetnici ===

* [[Razgovor Wikipedija:Kriteriji|''Definiranje kriterija u tijeku'']] [[Suradnik:SpeedyGonsales|<span style="color:blue;">Speedy</span>]][[Razgovor sa suradnikom:SpeedyGonsales|<span style="color:gray;">Gonsales</span>]] 00:41, 24. prosinca 2015. (CET)

=== Napomena ===
* Članci koji ne udovoljavaju ovim kriterijima obilježavaju se predloškom {{temp|Kriteriji}}

== Wikipedija i glazbenici ==

Ako članak dotičnog imena postoji u sljedećim izdanjima:
* Muzička enciklopedija, LZMK, Zagreb, [http://www.lzmk.hr/hr/izdanja/enciklopedije/312-muzicka-enciklopedija-1-izdanje 1. izdanje u 2 sveska: 1958.-1963.] ili [http://www.lzmk.hr/hr/izdanja/enciklopedije/305-muzicka-enciklopedija-2-izdanje 2. izdanje u 3 sveska: 1971.-1977.]
* Ilustrirana enciklopedija glazbe, Veble commerce, Zagreb, 2005., [http://www.veble-knjizara.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/Ilustrirana_enci_4c3b52bd222eb.jpg Urednik Paul du Noyer] (prijevod knjige ''The Illustrated Encyclopaedia Of Music'', Flame Tree, 2003.)
onda se može uvrstiti i na wikipediju na hrvatskome jeziku. Dodatni kriteriji koji se odnose na glazbenike jesu:
* imati objavljen službeni studijski album od neke komercijalne diskografske kuće (npr. Croatia Records, Aquarius Records, Dallas Records, ...)
* nagrađeni školovani glazbenici ([[Ana Rucner]] i [[Marco Graziani]] vrlo vjerojatno nemaju članke u gornjim enciklopedijama, ali ih zaslužuju prema svojem radu - koncertima, nagradama i priznanjima)
* Kako suradnici hrvatske wikipedije imaju sluha i za one koji još nisu objavili prvi album (ali imaju demo materijale spremne za objavljivanje), za njih smo napravili stranicu [[Hrvatski demo sastavi]].


{{Pravila i smjernice Wikipedije}}
{{Pravila i smjernice Wikipedije}}

[[Kategorija:Smjernice Wikipedije]]

Inačica od 4. prosinca 2021. u 14:47

Ovo je smjernica Wikipedije na hrvatskome jeziku.
Svi bi je suradnici trebali poštovati.
Pravila i smjernice
Pet stupova Wikipedije · Zanemarite sva pravila · Budite odvažni!
Univerzalni kodeks ponašanja
sva pravila i smjernice
↱

Jedan od osnovnih postulata svake enciklopedije je valjan odabir članaka. Iako ima mnogo tema koje treba obraditi, sastavljači knjižnih enciklopedija ne stavljaju u njih one članke koji tu ne pripadaju.

Kad je u pitanju wikipedija, slobodna enciklopedija koju uređuje velik broj suradnika, dolazi do suprotnog učinka: suradnici pišu o raznim temama, i lako se potkradu članci kojima nije mjesto u enciklopediji.

Na engleskoj wikipediji ovi kriteriji su opisani opširno i detaljno, ovdje se navode samo najvažniji:

Ako članak dotičnog imena postoji u sljedećim izdanjima:

  • nova Hrvatska opća enciklopedija LZ Miroslav Krleža
  • Opća enciklopedija JLZ-a (8+1 svezak)

onda se može uvrstiti i na wikipediju na hrvatskome jeziku. Dodatni kriterij koji se odnosi na osobe jest:

  • Google tražilica (s rezultatima na relevantnim službenim stranicama) i broj izdanih knjiga

Wikipedija stoga nije ograničena samo na članke koji postoje u knjižnim enciklopedijama, no ipak na wikipediji nema mjesta osobama koje se ne mogu pronaći na najpopularnijoj tražilici. Čak i ako se mogu pronaći, bilo bi nužno da su dotični svojim radovima prisutni u javnom životu, ili da su na neki drugi način zaslužili da budu uvršteni u enciklopediju (npr. osvojivši neku državnu nagradu).

Vrhunski sportaši, znanstvenici i predsjednici vlada, svakako zaslužuju mjesto u enciklopediji i na wikipediji. No wikipedija zbog toga nije popis svih diplomiranih inženjera, znanstvenika s magisterijem ili predsjednika svih političkih stranaka u Hrvatskoj.

Wikipedija i političari

Politika je mnogima posao kojim se žele baviti, i kad je vrijeme izbora, ulice (tj. zidovi, reklamni panoi, a i pločnici) su prepuni plakata ili ostataka istih. Donedavno je hrvatska wikipedija bila mala, i nije bila zanimljiva kao sredstvo promocije, no kako nam wikipedija raste, sve je više onih koji uviđaju dobrobit svojeg pojavljivanja (ili pojavljivanja svojih miljenika) na stranicama wikipedije. Ukoliko se radi o predsjednicima država, logično je da predsjednici kako Hrvatske tako i stranih država i vlada imaju mjesto na hrvatskoj wikipediji, kao i hrvatski ministri i predsjednici političkih stranaka koje imaju zastupnike u Saboru.

S obzirom na broj zastupnika u Saboru, mogli bi čak tolerirati i sve zastupnike u njemu, od prvog saziva 1990. godine na ovamo, no ako nastavimo i dozvolimo da svaki čelnik ima svoj članak, bez obzira bio on čelnik države, grada, općine ili dobrovoljnog vatrogasnog društva, wikipedija će biti zatrpana uglavnom beskorisnim podatcima.

Stoga se ovdje definira sljedeći kriterij za osobe kojima je jedini osnov za pojavljivanje na wikipediji njihova politička aktivnost, dozvoljeno je pisati članke o:

  • predsjednicima države (hrvatskim i stranim, i kandidatima za taj položaj u Hrvatskoj)
  • predsjednicima Vlade (hrvatskim i stranim)
  • predsjednicima Sabora
  • ministrima u Vladi (hrvatskim)
  • predsjednicima političkih stranaka koje imaju zastupnike u Saboru

Za ostale političare (zastupnike u Saboru, gradonačelnike hrvatskih gradova, itd.) vrijedi pravilo da mogu biti pobrojani, npr. može postojati članak imena Popis saborskih zastupnika 4. saziv 2000.-2003., ili Popis gradonačelnika hrvatskih gradova (glavni grad Hrvatske smije imati zaseban članak Popis zagrebačkih gradonačelnika).

Cilj ovih kriterija je očuvanje wikipedije kao enciklopedije, izvora korisnih podataka, koju je potrebno uređivati ili dopunjavati postojeće članke.

Wikipedija i tvrtke

Značajnim tvrtkama mjesto je na Wikipediji na isti način kao i značajnim osobama. Pošto nije lako definirati značajne tvrtke, ovo su neki od prilagođenih zahtjeva spominjanih na ircu:

  • red veličine 1000 zaposlenih (lako se ustanovi na stranicama HGK)
  • ima nekakav značajan monopol, izum ili povijesnu važnost u društvu
  • broj zaposlenih nije presudan (može biti i manje od 1000 ako je zadovoljen neki drugi kriterij, a ni taj broj nije dovoljan ako nema nekog općeg značaja dotične tvrtke)

Poduzetnici

Napomena

  • Članci koji ne udovoljavaju ovim kriterijima obilježavaju se predloškom {{Kriteriji}}

Wikipedija i glazbenici

Ako članak dotičnog imena postoji u sljedećim izdanjima:

onda se može uvrstiti i na wikipediju na hrvatskome jeziku. Dodatni kriteriji koji se odnose na glazbenike jesu:

  • imati objavljen službeni studijski album od neke komercijalne diskografske kuće (npr. Croatia Records, Aquarius Records, Dallas Records, ...)
  • nagrađeni školovani glazbenici (Ana Rucner i Marco Graziani vrlo vjerojatno nemaju članke u gornjim enciklopedijama, ali ih zaslužuju prema svojem radu - koncertima, nagradama i priznanjima)
  • Kako suradnici hrvatske wikipedije imaju sluha i za one koji još nisu objavili prvi album (ali imaju demo materijale spremne za objavljivanje), za njih smo napravili stranicu Hrvatski demo sastavi.