Wikipedija:Kriteriji: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka uređivanja
ispravak poveznice
Redak 33: Redak 33:
* predsjednicima političkih stranaka koje imaju zastupnike u Saboru
* predsjednicima političkih stranaka koje imaju zastupnike u Saboru


Za ostale političare (zastupnike u Saboru, gradonačelnike hrvatskih gradova, itd.) vrijedi pravilo da mogu biti pobrojani, npr. može postojati članak imena [[Popis saborskih zastupnika 4. saziv 2000.-2003.]], ili [[Popis gradonačelnika hrvatskih gradova]] (glavni grad Hrvatske smije imati zaseban članak [[Popis zagrebačkih gradonačelnika]]).
Za ostale političare (zastupnike u Saboru, gradonačelnike hrvatskih gradova, itd.) vrijedi pravilo da mogu biti pobrojani, npr. može postojati članak imena [[Popis saborskih zastupnika 4. saziv 2000.-2003.]], ili [[Popis gradonačelnika hrvatskih gradova]] (glavni grad Hrvatske smije imati zaseban članak [[Dodatak:Popis zagrebačkih gradonačelnika|Popis zagrebačkih gradonačelnika]]).


Cilj ovih kriterija je čuvanje wikipedije kao enciklopedije, izvora korisnih podataka, pomozite nam u tome pišući nove ili dopunjavajući postojeće članke, političari će dobiti svoje glasove bili oni promovirani na wikipediji ili ne.
Cilj ovih kriterija je čuvanje wikipedije kao enciklopedije, izvora korisnih podataka, pomozite nam u tome pišući nove ili dopunjavajući postojeće članke, političari će dobiti svoje glasove bili oni promovirani na wikipediji ili ne.

Inačica od 7. travnja 2008. u 11:07

Ovo je smjernica Wikipedije na hrvatskome jeziku.
Svi bi je suradnici trebali poštovati.

Jedan od osnovnih postulata svake enciklopedije je valjan odabir članaka. Ima toliko tema koje treba obraditi, tako sastavljači papirnatih enciklopedija ne guraju u njih one članke kojima u enciklopediji nije mjesto, inače nikad ne bi bili gotovi s poslom.

Kad je u pitanju wikipedija, slobodna enciklopedija koju uređuje velik broj ljudi, dolazi do suprotnog efekta: svatko piše o nekom svom preferiranom broju tema, i lako se potkradu članci koji nemaju mjesta u enciklopediji.

Na engleskoj wikipediji su ovi kriteriji opisani nadugačko i naširoko, a ovdje ćemo ukratko:

Ako članak dotičnog imena postoji u sljedećim djelima:

  • nova Hrvatska opća enciklopedija LZ Miroslav Krleža
  • Opća enciklopedija JLZ-a (8+1 svezaka)

onda može biti i na hrvatskoj wikipediji. Dodatni kriterij vezan za osobe jest:

  • Google tražilica (s rezultatima na relevantnim službenim stranicama) i broj izdanih knjiga

Dakle, nećemo ograničiti wikipediju samo na članke koji postoje u papirnatim enciklopedijama, ali ljudima koje najpopularnija tražilica ne nalazi nema mjesta na wikipediji, pa čak i ako ih nalazi, valjalo bi da su dotični objavili više knjiga (ne u vlastitom izdanju), ili na neki drugi način zaslužili ući u enciklopediju (npr. osvojivši neku državnu nagradu).

Vrhunski sportaši, znanstvenici, predsjednici vlada, svima je njima mjesto u enciklopedijama, pa tako i u wikipediji. No nećemo od wikipedije raditi popis svih diplomiranih inženjera, znanstvenika s magisterijem ili predsjednika svih političkih stranaka u Hrvatskoj.

Wikipedija i političari

Politika je mnogima posao kojim se žele baviti, i kad je vrijeme izbora, ulice (tj. zidovi, reklamni panoi, a i pločnici) su prepuni plakata ili ostataka istih. Donedavno je hrvatska wikipedija bila mala, i nije bila zanimljiva kao sredstvo promocije, no kako nam wikipedija raste, sve je više onih koji uviđaju dobrobit svojeg pojavljivanja (ili pojavljivanja svojih pulena) na stranicama wikipedije. Ukoliko se radi o predsjednicima država, logično je da predsjednici kako Hrvatske tako i stranih država i vlada imaju mjesto na hrvatskoj wikipediji, kao i hrvatski ministri i predsjednici političkih stranaka koje imaju zastupnike u Saboru.

S obzirom na broj zastupnika u Saboru, mogli bi čak tolerirati i sve zastupnike u njemu, od prvog saziva 1990. godine na ovamo, no ako nastavimo i dozvolimo da svaki čelnik ima svoj članak, bez obzira bio on čelnik države, grada, općine ili dobrovoljnog vatrogasnog društva, wikipedija će nam biti zatrpana beskorisnim podacima.

Stoga se ovdje definira slijedeći kriterij za osobe kojima je jedini osnov za pojavljivanje na wikipediji njihova politička aktivnost, slobodno je pisati članke o:

  • predsjednicima države (hrvatskim i stranim, i kandidatima za taj položaj u Hrvatskoj)
  • predsjednicima Vlade (hrvatskim i stranim)
  • predsjednicima Sabora
  • ministrima u Vladi (hrvatskim)
  • predsjednicima političkih stranaka koje imaju zastupnike u Saboru

Za ostale političare (zastupnike u Saboru, gradonačelnike hrvatskih gradova, itd.) vrijedi pravilo da mogu biti pobrojani, npr. može postojati članak imena Popis saborskih zastupnika 4. saziv 2000.-2003., ili Popis gradonačelnika hrvatskih gradova (glavni grad Hrvatske smije imati zaseban članak Popis zagrebačkih gradonačelnika).

Cilj ovih kriterija je čuvanje wikipedije kao enciklopedije, izvora korisnih podataka, pomozite nam u tome pišući nove ili dopunjavajući postojeće članke, političari će dobiti svoje glasove bili oni promovirani na wikipediji ili ne.

Wikipedija i tvrtke

Značajnim tvrtkama mjesto je na Wikipediji na isti način kao i značajnim osobama. Pošto nije lako definirati značajne tvrtke, evo malo modificiranih zahtjeva koje su suradnici spominjali na ircu:

  • red veličine 1.000 zaposlenih (lako se ustanovi na stranicama HGK)
  • ima nekakav značajan monopol, izum ili povijesnu važnost u društvu
  • broj zaposlenih nije presudan (može biti i manje od 1.000 ako je zadovoljen neki drugi kriterij, a ni taj broj nije dovoljan ako nema nekog općeg značaja dotične tvrtke)

Vidi i

Napomena

  • Članci koji možda ne udovoljavaju ovim kriterijima obilježe se predloškom {{Kriteriji}}