Indo-australska ploča: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m robot Dodaje: eo:Aŭstralia plato
Redak 19: Redak 19:
[[id:Lempeng Indo-Australia]]
[[id:Lempeng Indo-Australia]]
[[nl:Australische Plaat]]
[[nl:Australische Plaat]]
[[pl:Płyta Indoaustralijska]]
[[pl:Płyta indoaustralijska]]
[[pt:Placa Indo-australiana]]
[[pt:Placa Indo-australiana]]
[[ru:Австралийская плита]]
[[ru:Австралийская плита]]

Inačica od 10. svibnja 2008. u 14:30

██ Indo-australska ploča

Indo-australska ploča je zajedničko ime za dvije litosferne ploče koje obuhvaćaju kontinent Australiju i okolne oceane, a proteže se do sjeverozapada obuhvaćajući Indijski potkontinent i susjedne vode. Dijeli se na Australsku ploču te manju Indijsku ploču duž slabo aktivne granice. Ove dvije ploče sjedinile su se prije 50 - 55 milijuna godina, a do tada su se pomicale neovisno jedna o drugoj.

Indija, Australija, Nova Gvineja, Tasmanija, Novi Zeland i Nova Kaledonija su dijelovi nekadašnjeg superkontinenta Gondvane. Širenje morskog dna odijelilo je ove kopnene mase, no, kako su središta širenja prestala biti aktivna, ovi dijelovi su se sjedinili u jednu ploču. Nedavna istaživanja ukazuju na činjenicu da se ove ploče odvajaju, što još treba biti dokazano.

GPS mjerenja pokazuju da se ploča pomiče 67 mm godišnje, s azimutom 35° prema istoku.

Sjeveroistočna strana Australske ploče čini konvergentnu granicu s Euroazijskom pločom na rubnim dijelovima Indijskog oceana od Bangladeša prema Burmi do jugozapadnih dijelova Indonezije (Sumatra i Borneo). Zona subdukcije kroz Indoneziju nije paralelna s biogeografskom Wallaceovom linijom, koja razdvaja autohtonu azijsku faunu od australske.

Nedovršeni članak Indo-australska ploča koji govori o geologiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.