J. Michael Bishop: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Vedran12 (razgovor | doprinosi)
Nova stranica: '''John Michael Bishop''' (rođen 22. veljače, 1936.) je američki imunolog i mikrobiolog koji je 1989.g. podijelio [[Nobelova nagrada za fiziologiju ili medi...
 
Vedran12 (razgovor | doprinosi)
popravak
Redak 1: Redak 1:
'''John Michael Bishop''' (rođen [[22. veljače]], [[1936]].) je [[SAD|američki]] [[imunolog]] i [[mikrobiolog]] koji je 1989.g. podijelio [[Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu|Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu]] sa [[Harold E. Varmus]]om.
'''John Michael Bishop''' (rođen [[22. veljače]], [[1936]].) je [[SAD|američki]] [[imunolog]] i [[mikrobiolog]] koji je 1989.g. podijelio [[Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu|Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu]] sa [[Harold E. Varmus]]om, za njihovo otkriće staničnog porijekla retrovirusnih onkogena.


Bishop i Vermus su u svojim istraživanjima koristili [[onkogen]]e [[virus]]e (do tada se je smatralo da su onkogeni dio virusnog genetičkog materijala i da njihova prisutstvo u stanici može uzrokovati malignu preobrazbu stanice) kako bi utvrdili onkogene koji kontroliraju rast normalnih [[stanica]]. Godine 1976.g. su objavili iznenađujući zaključak da onkogeni u virusu ne predstavljaju izvorne virusne gene, nego su normalni stanični geni, koje onkogeni virus stekne za vrijeme replikacije u domaćinskoj stanici i dalje ih "nosi sa sobom".
Bishop i Varmus su 1980ih otkrili prvi ljudski [[onkogen]], [[v-Src]]. Njihovo otkriće dovelo je do razumijevanja kako nastaju maligni [[tumor]]i iz [[stanica]] sa normalnim [[gen]]ima.

Te promjene na onkogenima u normalnim stanicama mogu proizvesti [[virus]]i, zračenja ili izlaganje nekim kemijskim spojevima.
Njihovo otkriće dovelo je do razumijevanja kako nastaju maligni [[tumor]]i iz [[stanica]] sa normalnim [[gen]]ima. Promjene na onkogenima u normalnim stanicama koje uzrokuju nastanak malignog tumora, mogu proizvesti [[virus]]i, zračenja ili izlaganje nekim kemijskim spojevima.


== Vanjske poveznice ==
== Vanjske poveznice ==

Inačica od 1. lipnja 2008. u 15:54

John Michael Bishop (rođen 22. veljače, 1936.) je američki imunolog i mikrobiolog koji je 1989.g. podijelio Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu sa Harold E. Varmusom, za njihovo otkriće staničnog porijekla retrovirusnih onkogena.

Bishop i Vermus su u svojim istraživanjima koristili onkogene viruse (do tada se je smatralo da su onkogeni dio virusnog genetičkog materijala i da njihova prisutstvo u stanici može uzrokovati malignu preobrazbu stanice) kako bi utvrdili onkogene koji kontroliraju rast normalnih stanica. Godine 1976.g. su objavili iznenađujući zaključak da onkogeni u virusu ne predstavljaju izvorne virusne gene, nego su normalni stanični geni, koje onkogeni virus stekne za vrijeme replikacije u domaćinskoj stanici i dalje ih "nosi sa sobom".

Njihovo otkriće dovelo je do razumijevanja kako nastaju maligni tumori iz stanica sa normalnim genima. Promjene na onkogenima u normalnim stanicama koje uzrokuju nastanak malignog tumora, mogu proizvesti virusi, zračenja ili izlaganje nekim kemijskim spojevima.

Vanjske poveznice