Atlatl Cauac: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Sombrero (razgovor | doprinosi)
mNema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
'''Atlatl Cauac''' bio je vladar [[Teotihuacan|Teotihuacana]] pri početku znatnog širenja teotihuakanskog [[carstvo|carstva]]. Njegovo ime u prijevodu znači ''Sovoliki bacač koplja''.
'''Atlatl Cauac''' bio je vladar [[Teotihuacan|Teotihuacana]] pri početku znatnog širenja teotihuakanskog [[carstvo|carstva]]. Njegovo ime u prijevodu znači ''Sovoliki bacač koplja''{{fact}}.


Zasjeo je na prijestolje [[4. svibnja]] [[374]]., te vladao vrlo dugo, sve do svoje smrti [[9. lipnja]] [[439]]
Zasjeo je na prijestolje [[4. svibnja]] [[374]]., te vladao vrlo dugo, sve do svoje smrti [[9. lipnja]] [[439]]

Inačica od 26. kolovoza 2008. u 13:40

Atlatl Cauac bio je vladar Teotihuacana pri početku znatnog širenja teotihuakanskog carstva. Njegovo ime u prijevodu znači Sovoliki bacač koplja[nedostaje izvor].

Zasjeo je na prijestolje 4. svibnja 374., te vladao vrlo dugo, sve do svoje smrti 9. lipnja 439

Budući da nema poznatih Teotihuakanskih zapisa, poznat nam je iz spisa naroda Maja. Tijekom njegove vladavine Teotihuakanska je vojska pokorila većinu središnjeg majanskog područja i njihovih gradova. Njegov je vojskovođa Siyah K'ak' osvojio Peten. Nakon što je osvojen Tikal, car Teotihuacana je za mjesnog vladara postavio svojeg sina Nun Yax Ayina, a vladajuči kralj Tikala, Jaguarova Šapa, je bio ubijen. Siyah K'ak' je postavljen kao vladar susjednog grada Uaxactuna.

Kasniji Mayanski vladari još su i nakon pet naraštaja na građevinama isticali da su nasljednici Atlatla Cauaca. Brojni su gradovi koristili ornamente i ukrase u gradnji koji ukazuju na jaki utjecaj koji je Teotihuacan ostavio za sobom. Osim u Tikalu i Uaxactunu, Atlatl Cauac spomenut je i u drugim majanskim gradovima, uključujući Yaxchilan i Toninu.