Wikipedija:Tečaj (Oblikovanje članaka): razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
m rev vandalizma
Redak 1: Redak 1:
{{uvodni tečaj}}
'''Zora Bjelousov''' diplomirala je novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti, te specijalizirala odnose s javnošću i brand menadžment. Novinarstvom se profesionalno bavi od 18. godine. Karijeru je započela u studentskom listu Revolt i na Radiju Student. Kroz čitavo prošlo desetljeće, pisala je i objavljivala u vodećim hrvatskim tiskanim medijima: Vijencu, Zarezu, Hrvatskoj reviji, Nacionalu, Globusu, Op.a.-u, Elleu, Gala Styleu, Jet Setu, magazinu Vjenčanja… Radila je kao pomoćnica glavnog urednika u kultnom kulturnom magazinu Gordogan i uređivala neke od vodećih domaćih on-line lifestyle magazina.


Za uređivanje internet stranica obično je potrebno poznavanje [[HTML|HTML-a]], na wikipediji to nije potrebno.
Rodila se 1.7.1978. Malčice prerano, ali je bila sasvim normalna beba (kažu svjedočanstva). Tek kasnije je malo šiznula. Već u ranom djetinjstvu pokazivala je ozbiljne znakove knjigofilije. Knjige je najprije slušala. Prvu koju joj je tata čitao bila je „Zlatarevo zlato“. Imala je tek par mjeseci. Još i danas, pred jutro, u polusnu, ima osjećaj da netko spominje Doru Krupićevu. Kasnije ih je počela čitati sama, bez pomoći odraslih. I dioptrija joj je vrlo brzo rasla. Da ne nosi leće, nosila bi pepeljarke. Mladim ženama ne preporuča uništavanje očiju zbog intelektualne samoizgradnje.


== Wikioblikovanje ==
Išla je u Francuski vrtić pri Alliance Française u Zagrebu. Osnovnu i srednju školu prošla uglavnom neoštećena. Pisati je počela rano. I prije prvog osnovne. Najprije samo velika tiskana slova, a kasnije i krasopis. Onda su, nažalost, došle pjesmice, pričice, esejčići… I više nije bilo spasa. I dalje je najsretnija i najspokojnija kada pred sobom ima knjigu ili laptop. Samo da joj je piskaranje i čitkaranje u osami. Tako je bilo oduvijek. I, da, priznaje – to se čini kao dosadan život. Ali nije.


Pisanje članaka na wikipediji razlikuje se od pisanja u uređivačima teksta tipa [[OpenOffice.org|OpenOffice.org Writer]] ili [[Microsoft Word]] (gdje primjenjujemo stilove, i na ekranu vidimo kako će tekst izgledati ispisan na papiru), sličnije je uređivanju teksta u [[LaTex]]u.
Zora puno putuje i govori raznim jezicima. Neki put imaginarnima, koje samo ona razumije, a neki put pravima. Iako tečno govori japanski, ne voli japansku hranu i preferira obilne hrvatske kulinarske specijalitete. Uz tatinu rusku krv, ima i mamine dalmatinske, ali joj to nikako ne pomaže da ljeti pocrni, pa je zbog jaaako bijele puti svi zovu Snjeguljica. Za sada ima samo jednog Patuljka. Zapravo Diva. Živi s njim u centru Zagreba. Radi kao novinarka, urednica i kolumnistica.

Wikipedija rabi jednostavan sustav označavanja:

1. '''Masna slova''' - masni font (''bold'') postiže se tako što se željeni tekst stavi između šest jednostrukih navodnika (tri s jedne strane, tri s druge strane teksta)

2. ''Kosa slova'' - kosi font (''italik''; kurziv) postiže se tako što se željeni tekst stavi između četiri jednostruka navodnika (dva s jedne strane, dva s druge strane teksta)

Ova dva oblikovanja funkcioniraju na isti način bilo gdje u tekstu.

3. Naslovi se dobivaju umetanjem == željenog naslova == između dvaju znakova jednakosti (dva s jedne strane, dva s druge), no znakovi jednakosti moraju biti na početku reda.

4. Odgovarajući se podnaslovi dobivaju s === trima === ili ==== četirima ==== znacima jednakosti.


Ova tri oblikovanja ne morate se truditi pamtiti, jer do njih uvijek možete doći klikanjem na sličice koje se nalaze iznad okvira za uređivanje teksta:

[[Slika:Oblikovanje2007.gif]]



*Za sažetak o oblikovanju teksta vidi [[WP:ŠB|Šalabahter]].

== Početak članka ==

Članci obično počinju imenom članka napisanim '''masnim slovima''', poslije čega slijedi kratka definicija pojma o kome se govori, kako je uobičajeno i u ostalim papirnatim i enciklopedijama na internetu.

<center>'''[[Wikipedija:Tečaj (Wikipoveznice)|dalje >>>]]'''</center>

[[Kategorija:Uvodni tečaj]]

<!-- interwiki -->

[[als:Wikipedia:Tutorial/2]]
[[bg:Уикипедия:Наръчник/Форматиране]]
[[cs:Wikipedie:Průvodce (formátování)]]
[[de:Hilfe:Tutorial/4]]
[[el:Βικιπαίδεια:Οδηγός για νέους χρήστες/Διαμόρφωση κειμένου]]
[[en:Wikipedia:Tutorial (Formatting)]]
[[es:Ayuda:Tutorial (formato)]]
[[fa:ویکی‌پدیا:خودآموز (قالب‌بندی)]]
[[it:Aiuto:Tutorial/Formattazione]]
[[ja:Wikipedia:ガイドブック 執筆する]]
[[ka:ვიკიპედია:მასწავლებელი (ფორმატირება)]]
[[ko:위키백과:길라잡이 (편집)]]
[[lv:Vikipēdija:Pamācība (Noformēšana)]]
[[ms:Wikipedia:Tutorial (Memformat)]]
[[nl:Wikipedia:Snelcursus (Opmaken)]]
[[pt:Wikipedia:Tutorial/Formatação]]
[[sk:Wikipédia:Príručka/Formátovanie]]
[[sr:Википедија:Упутства/Обликовање чланака]]
[[sv:Wikipedia:Formatering]]
[[ur:منصوبہ:آموختار (شکل صورت)]]
[[zh:Wikipedia:使用指南 (格式)]]

Inačica od 21. svibnja 2009. u 18:26

Wikipedijin
uvodni tečaj
Tečaj

Naslovna stranica
Uređivanje članaka
Oblikovanje članaka
Wikipoveznice
Sestrinski projekti
Slike
Tablice
Stranice za razgovor
Ne zaboravite
Prijavljivanje
Imenski prostori
Zaključak

Dodatno

Pomoć:Sadržaj

Za uređivanje internet stranica obično je potrebno poznavanje HTML-a, na wikipediji to nije potrebno.

Wikioblikovanje

Pisanje članaka na wikipediji razlikuje se od pisanja u uređivačima teksta tipa OpenOffice.org Writer ili Microsoft Word (gdje primjenjujemo stilove, i na ekranu vidimo kako će tekst izgledati ispisan na papiru), sličnije je uređivanju teksta u LaTexu.

Wikipedija rabi jednostavan sustav označavanja:

1. Masna slova - masni font (bold) postiže se tako što se željeni tekst stavi između šest jednostrukih navodnika (tri s jedne strane, tri s druge strane teksta)

2. Kosa slova - kosi font (italik; kurziv) postiže se tako što se željeni tekst stavi između četiri jednostruka navodnika (dva s jedne strane, dva s druge strane teksta)

Ova dva oblikovanja funkcioniraju na isti način bilo gdje u tekstu.

3. Naslovi se dobivaju umetanjem == željenog naslova == između dvaju znakova jednakosti (dva s jedne strane, dva s druge), no znakovi jednakosti moraju biti na početku reda.

4. Odgovarajući se podnaslovi dobivaju s === trima === ili ==== četirima ==== znacima jednakosti.


Ova tri oblikovanja ne morate se truditi pamtiti, jer do njih uvijek možete doći klikanjem na sličice koje se nalaze iznad okvira za uređivanje teksta:


Početak članka

Članci obično počinju imenom članka napisanim masnim slovima, poslije čega slijedi kratka definicija pojma o kome se govori, kako je uobičajeno i u ostalim papirnatim i enciklopedijama na internetu.

dalje >>>