Šaman: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Redak 19: Redak 19:


[[Kategorija:Religija]]
[[Kategorija:Religija]]
[[Kategorija:Ezoterija]]


[[bg:Шаман]]
[[bg:Шаман]]

Inačica od 28. rujna 2009. u 00:42

Šaman označava čovjeka, koji stoji u središtu vjerskog i kulturnog fenomena šamanizma. Vjernici šamanizma šamana smatraju vračom ili čudotvorem koji ima mogućnost tjekom svojih putovanjima u stanju trance-a stupiti u kontakt sa "svijetom duhova".

Riječ šaman vjerovatno proizlazi iz sanskrita, ili iz tunguzijskih jezika šaman( ša = znanje, onaj koji zna). Prema drugoj teoriji proizlazi is mandžurijskog samarambi, koje je značilo prevedeno "biti ustanik".

Imenovanje šamana

Prema mišljenju mnogih šamanskih tradicija šaman može biti muž ili žena. Mogućnost postati šaman se temelji na sposobnosti, u snovima i vizijama spoznati poruke duhovnog svijeta. Budućeg šamana (najčešće kao dijete) nazivaju duhovi u snovima, vizijama ili u stanju trance i čak daju i naloge. Svaki šaman ima najmanje jednog "učitelja-duha". U obiteljima u kojima je predak bio šaman, mogućnost kontaktirnja " svijeta duhova se nasljijeđuje. Mladi šamani uče od fizičkih učitelja (starijih iskusnih šamana) ispravnu provedbu rituala i interpretacije poruka iz duhovnog svijeta.

Stariji šamani ispituju sposobnosti učenika. Kad stekne određene vještine, posebnim ritualima postane imenovanim šamanom.

Uloga šamana u zajednici

Šaman djeluje kao metafizički iscjeljitelj bolesnih, provodi rituale oko umiranja i smrti, obrana od "zlih duhova", vremenske prognoze, pronalazi divljać, proroštvo, tumačenje snova, socijalne regulacije i bavljenje s duševno poremećenim osobama. Osim toga šaman djeluje i kao nastavnik u nekim područjima života, koja se odnose neposredno na socijalno okruženje.

Isto tako, on djeluje kao pripovjedač, pjesnik i pjevač mitova i priča i poprima ulogu očuvatelja znanja zajednice.