Tomahawk (hladno oružje): razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Xqbot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: da:Tomahawk
Redak 25: Redak 25:
[[bs:Tomahavk]]
[[bs:Tomahavk]]
[[cs:Tomahavk]]
[[cs:Tomahavk]]
[[da:Tomahawk]]
[[de:Tomahawk]]
[[de:Tomahawk]]
[[en:Tomahawk (axe)]]
[[en:Tomahawk (axe)]]

Inačica od 18. siječnja 2010. u 20:03

Primjerak tomahawka-lule iz 19. stoljeća, ukraden 2005. godine iz Whitman Mission National Historic Site u državi Washington.

Tomahawk je hladno oružje američkih Indijanaca, izvorno algonkinsko, od kojih su ga preuzela ostala plemena.

Riječ tomahawk došla je možda iz powhatanskog tamahaac, od tamaham ' he cuts ', riječ je slična i u ostalim algonkinskim jezicima, što i dokazuje njegovo algonkinsko porijeklo. Indijanci Delaware zvali su ga tamoihecan, Micmac tumeegun, Mohegan, tummahegan.

Eva Lips smatra da se tomahawk kao oružje razvilo od oruđa, i samo njegovo značenje opravadava Lipsovu, a naziva ga 'utomohiken ', delawarski tamoihecan, veoma joj je srodan.

Najraniji tomahavci imali su kamenu glavu učvršćenu kožnim uzicama ili tetivama za drvenu ručku. Kasnije se koristi metalno sječivo, i u raznim varijantama može se javiti sa dodatkom glave za lulu, takozvani 'tomahawk-pipe' ili tomahawk-lula', na koju su Indijanci mogli pušiti. Rat i mir, Tomahawk i kalumet, Indijancima je simbol za sklapanje primirja kada bi se pušio 'kinnikinnick' na lulu-mira, i obredno zatim zakapali tomahawk u zemlju. -Vučji Indijanci, pleme Pawnee, i danas na svojoj plemenskoj zastavi imaju ukriž postavljen kalumet i tomahawk. Ispod je 7 vršaka strijela koji simboliziraju 7 ratova, u kojima su Pawnee služili u američkoj vojsci, uključujući oba svjetska rata, korejski, vijetnamski i zaljevski.

Vanjske poveznice