Kolutićavci: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
SieBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: el:Αννελίδες
mNema sažetka uređivanja
Redak 22: Redak 22:


Jedna od najpoznatijih [[Porodica (taksonomija)|porodica]] kolutićavaca su [[gujavice|gujavica]].
Jedna od najpoznatijih [[Porodica (taksonomija)|porodica]] kolutićavaca su [[gujavice|gujavica]].
==Probavni sustav==
Kolutićavci imaju jednostavan i otvoren probavni sustav. [[Hrana]] im ulazi kroz [[usta]] pa u [[ždrijelo]], prolazi kroz dugačko crijevo i izlazi kroz crijevni otvor.

==Disanje==
Većina kolutićavaca na kopnu diše kožom pomoću procesa zvanog [[difuzija]]. To je i jako korisno za njih jer pomoću difuzije [[plinovi]] lako ulaze u [[krv]] i lako se izlučuju štetne [[tvari]] u [[okoliš]].

==Podrijetlo==
[[Kolutićavci]] su se razvili od predaka koji su imali kolutićavo [[tijelo]]. Ti prastari [[kolutićavci]] su imali izdanke koji se smatraju početkom razvoja nogu.


== Vanjske poveznice ==
== Vanjske poveznice ==

Inačica od 11. veljače 2010. u 20:57

Kolutićavci
Sistematika
Carstvo:Animalia
Natkoljeno:Lophotrochozoa
Koljeno:Annelida
Lamarck, 1809.
Razredi
Baze podataka

Kolutićavci (Annelida) su životinje iz skupine beskralješnjaka, a dobili su ime po tome što im se tijelo sastoji od više kolutića. Upravo na osnovi te specifične građe tijela svrstani su u zasebno koljeno u okviru grupe koljena Lophotrochozoa svrstanih među Protostomia. Kolutićavci se dijele na dva razreda, mnogočetinaše i pojasnike, a pojasnici se zatim dijele na maločetinaše i pijavice. Ukupno, u ovu skupinu spada oko 18.000 različitih vrsta. Najveća poznata vrsta živi u Australiji i može narasti do dužine od 3 m (Megascolides australis), kao i jedna vrsta (Eunice aphroditois) koja živi u moru koja dosiže sličnu dužinu a ima do 1000 kolutića. Najmanje vrste žive u podzemnim vodama i u prostoru između zrnaca pijeska morske obale (Mezopsamon) a dosežu dužinu od 300 mikrona, dok je vrsta Dinophilus gyrociliatus duga čak samo 50 mikrona.

Građa

Najvažnije evolucijske promjene koje su se dogodile kod kolutićavaca u odnosu na crvolike životinje je, da imaju sekundarnu trbušnu šupljinu (Coelom) i da su segmentirane. U svakom se kolutiću organi ponavljaju, živčani je sustav ljestvičast, oplodnja je unakrsna, a prvi se put javlja zatvoren krvotok.

Jedna od najpoznatijih porodica kolutićavaca su gujavica.

Probavni sustav

Kolutićavci imaju jednostavan i otvoren probavni sustav. Hrana im ulazi kroz usta pa u ždrijelo, prolazi kroz dugačko crijevo i izlazi kroz crijevni otvor.

Disanje

Većina kolutićavaca na kopnu diše kožom pomoću procesa zvanog difuzija. To je i jako korisno za njih jer pomoću difuzije plinovi lako ulaze u krv i lako se izlučuju štetne tvari u okoliš.

Podrijetlo

Kolutićavci su se razvili od predaka koji su imali kolutićavo tijelo. Ti prastari kolutićavci su imali izdanke koji se smatraju početkom razvoja nogu.

Vanjske poveznice

Ostali projekti

Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Annelida
Wikivrste imaju podatke o taksonu Annelida
Nedovršeni članak Kolutićavci koji govori o životinjama treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.