Racionalizam: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
GhalyBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: arz:العقلانيه
SieBot (razgovor | doprinosi)
Redak 31: Redak 31:
[[da:Rationalisme]]
[[da:Rationalisme]]
[[de:Rationalismus]]
[[de:Rationalismus]]
[[el:Ρασιοναλισμός]]
[[en:Rationalism]]
[[en:Rationalism]]
[[eo:Raciismo]]
[[eo:Raciismo]]

Inačica od 1. travnja 2010. u 10:42

Racionalizam je gnoseološki pravac (teorija spoznaje), filozofsko učenje, koje smatra da se objektivna stvarnost može spoznati samo mišljenjem, da se temelji na umu, razumu, intelektu. Riječ je latinskog porijekla.

U općem smislu racionalizmom nazivamo onaj pravac u teoriji spoznaje koji, bez obzira na to da li osjetilno iskustvo kao jedan od izvora i oblika naše spoznaje stvarnbosti odbacuje ili ne, smatra da je objektivnu stvarnost moguće spoznati samo mišljenjem, to jest da je spoznaja jedino dana u našem umu, razumu, intelektu Postoje, dakle, istine koje su nezavisno od osjetilnog opažanja i iskustva ne potječu od njega, već su produkt takozvanog "čistog mišljenja", pa su prema tome i te istine i spoznaje apriorni ili urođeni oblici uma.

Francuz Rene Descartes, nizozemski Židov Baruch de Spinoza i Nijemac Leibniz dali su racionalistički filozofski okvir onom silnom zamahu matematike, mehanike, optike, revolucionarnom napretku prirodne znanosti uopće u 17. stoljeću.

Etimologija

racionalizam, -zma lat. (ratio - razum, razbor, um, pamet) smjer u teoriji spoznaje koji smatra (protivno od empirizma) da je razum vrelo i kriterij vjerodostojnoga znanja

Vidi također