Barut: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
JAnDbot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: an, la, ml, pam, vi, war Uklanja: wuu
Redak 21: Redak 21:


[[af:Buskruit]]
[[af:Buskruit]]
[[an:Polvora]]
[[ar:بارود]]
[[ar:بارود]]
[[arz:بارود]]
[[arz:بارود]]
Redak 47: Redak 48:
[[ja:火薬]]
[[ja:火薬]]
[[ko:화약]]
[[ko:화약]]
[[la:Pulvis pyrius]]
[[lt:Parakas]]
[[lt:Parakas]]
[[lv:Šaujampulveris]]
[[lv:Šaujampulveris]]
[[mk:Барут]]
[[mk:Барут]]
[[ml:വെടിമരുന്ന്]]
[[nl:Buskruit]]
[[nl:Buskruit]]
[[nn:Krut]]
[[nn:Krut]]
[[no:Krutt]]
[[no:Krutt]]
[[pam:Ubat]]
[[pl:Proch]]
[[pl:Proch]]
[[pt:Pólvora]]
[[pt:Pólvora]]
Redak 67: Redak 71:
[[tr:Barut]]
[[tr:Barut]]
[[uk:Порох]]
[[uk:Порох]]
[[wuu:火药]]
[[vi:Thuốc súng]]
[[war:Pulbura]]
[[yi:שיספולווער]]
[[yi:שיספולווער]]
[[zh:火药]]
[[zh:火药]]

Inačica od 1. srpnja 2010. u 15:07

Zrnca bezdimnog baruta

Barut je pirotehnička smjesa sljedećeg sastava:

Ovaj sastav i omjer je korišten od početka u Kini, gdje je i izmišljen. Smatra se prvim eksplozivom i prvom pirotehničkom mješavinom.

Kroz povijest su se mijenjale sastojci baruta i način izrade. U svojim počecima, barut se radio u velikim količinama, jer je bio jedni do tada poznati eksploziv i često se koristio. Pošto je pravljenje i izrada baruta dosta opasan i rizičan posao, da se smanji mogućnost od zapaljenja miješan je s etanolom.

Izmislili su ga kineski alkemičari u 9. stoljeću, iako se pretpostavlja da je već znan od prije, od 160. - 122. pr. Kr. Po tradiciji ugljen je rađen od drveta breze, ali se može koristiti i lijeska, bazga ili bor (češeri). U osnovi, barut je mješavina kalijevog nitrata, sumpora i ugljena, ali se umjesto njega u mnogim pirotehničkim smjesama koristi i šećer. Kalijev nitrat služi kao oksidans, a sumpor osigurava stabilnu reakciju. Ugljik i kisik stvaraju reakcijom ugljični dioksid i energiju. NO3, S i C (nitrat (u ovom kontekstu kalijev nitrat-KNO3), sumpor i ugljik (ugljen iz drva, s visokim udjelom ugljika u sebi)) zajedno reagiraju stvarajući dušični i ugljični dioksid, te kalijev sulfid. Reakcija izgaranja ne može se prikazati točnom kemijskom jednadžbom.

Ima široke primjene u pirotehnici. Od svih vrsta eksploziva barut reagira najsporije. Vrlo je osjetljiv na mehaničke impulse. Osjetljivost mu je na udar i trenje u razini osjetljivosti jakih sekundarnih eksploziva, heksogena i oktogena. Posebice ga karakterizira velika osjetljivost na plamen i iskru. Zbog takvih svojstava rad sa crnim barutom zahtjeva primjenu strogih mjera pirotehničke sigurnosti, posebno usmjerenih na sprječavanje stvaranja uvjeta koji bi mogli izazvati nastanak iskre (trenje, statički elektricitet i sl.). Zbog izvanredno velike osjetljivosti na iskru i plamen, velike brzine pripaljivanja i sagorijevanja kod nižih tlakova, crni je barut našao veliku primjenu u streljivu. Unatoč nekim nedostacima (u prvom redu velikoj higroskopnosti), crni barut je i danas nezamjenljiv u izradi sporogorećeg štapina, pripala za barutna punjenja i različite pirotehničke smjese, zatim za izradu vježbovnih sredstava, i sl. Donedavno se crni barut primjenjivao i za izradu usporivača, npr. usporivača za upaljač ručne bombe.

Temperatura izgaranja je oko 2400°C, a brzina izgaranja je oko 340 m/s uz oslobađanje energije od 720 kcal/kg.