Ravni kotari: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
TXiKiBoT (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: de:Ravni kotari
Redak 28: Redak 28:
[[Kategorija:Zadarska županija]]
[[Kategorija:Zadarska županija]]


[[de:Ravni kotari]]
[[en:Ravni Kotari]]
[[en:Ravni Kotari]]
[[sr:Равни котари]]
[[sr:Равни котари]]

Inačica od 1. studenoga 2010. u 01:06

Benkovac, administrativno središte Ravnih kotara.

Ravni kotari su zemljopisno područje u Hrvatskoj. Administrativno se nalaze se u Zadarskoj županiji u sjevernoj Dalmaciji.

Zemljopis

Prostiru se od Bukovice, Benkovca i Novigradskog mora na sjeveru do tankog priobalnog pojasa od Zadra do Skradina (ušća Krke) na jugu odnosno od zaleđa Zadra na zapadu do zaleđa Skradina na istoku. Najplodniji su dio dalmatinskog primorja. Administrativno središte je Benkovac kao jedini grad, makar se nalazi na istočnom rubu Ravnih kotara. Najviša točka je vrh Standardac na 305 metara nadmorske visine.

Prometni položaj

Zračna luka u Zemuniku Donjem

Povoljan je prometni položaj na mjestu gdje se križaju ceste koje vode iz Zadra prema Kninu te iz Like prema moru. Taj položaj je još više naglašen u 20. stoljeću izgradnjom željezničke pruge Zadar-Knin (1966. godine), te posebno autoceste A1 Zagreb-Split (2005.), koja prolazi kraj Benkovca. U Ravnim kotarima nalazi se Zračna luka Zadar u Zemuniku Donjem.

Stanovništvo

Prije Domovinskog rata, stanovništvo je bilo mješovito hrvatsko i srpsko. Tijekom rata bilo je iseljavanja i stradavanja. Nakon oslobađanja okupiranih područja u Oluji 1995. godine, većinsko je hrvatsko stanovništvo.

Znamenitosti

Greda i zabat s natpisom kneza Branimira iz 879. godine.

Galerija