Žigica: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m Šibica premješteno na Žigica: http://hjp.srce.hr/index.php?show=search
+interwiki
Redak 1: Redak 1:
[[Datoteka:Streichholz.jpg|mini|Zapaljena šibica]]
[[Datoteka:Streichholz.jpg|mini|Zapaljena šibica]]


'''Žigice''' (dalm. '''šibice'''). Sredstvo za paljenje [[Vatra|vatre]], drveni štapići od lakoga drva duljine ugl. oko 4 cm, koji na jednom kraju nose glavicu od zapaljive mase. Trenjem o ''tarilo'', posebno pripravljenu hrapavu površinu na kutijicama za žigice, glavica se pali i vatra se prenosi na štapić.<br />
'''Žigica''' (u dijelovima Hrvatske i. '''šibica'''). Sredstvo za paljenje [[Vatra|vatre]], drveni štapići od lakoga drva duljine ugl. oko 4 cm, koji na jednom kraju nose glavicu od zapaljive mase. Trenjem o ''tarilo'', posebno pripravljenu hrapavu površinu na kutijicama za žigice, glavica se pali i vatra se prenosi na štapić.<br />
Žigice su sredstvo za jednokratnu uporabu, uz [[upaljač]] najčešće su takvo sredstvo, a mogu se kupiti na [[kiosk|kioscima]] i u raznim dućanima, zapakiranih u kutije od 50-ak komada.
Žigice su sredstvo za jednokratnu uporabu, uz [[upaljač]] najčešće su takvo sredstvo, a mogu se kupiti na [[kiosk|kioscima]] i u raznim dućanima, zapakiranih u kutije od 50-ak komada.


Redak 20: Redak 20:


<!-- interwiki -->
<!-- interwiki -->
[[ar:عود ثقاب]]
[[bat-smg:Sierčiks]]
[[be:Запалка]]
[[be-x-old:Запалка]]
[[bg:Кибрит]]
[[ca:Misto]]
[[cs:Zápalky]]
[[da:Tændstik]]
[[de:Streichholz]]
[[el:Σπίρτο]]
[[en:Match]]
[[eo:Alumeto]]
[[es:Fósforo (utensilio)]]
[[et:Tuletikk]]
[[fa:کبریت]]
[[fi:Tulitikku]]
[[fr:Allumette]]
[[gl:Misto]]
[[he:גפרור]]
[[hi:माचिस]]
[[hr:Šibica]]
[[ht:Alimèt]]
[[hu:Gyufa]]
[[id:Korek api]]
[[io:Alumeto]]
[[it:Fiammifero]]
[[ja:マッチ]]
[[ka:ასანთი]]
[[ko:성냥]]
[[la:Sulphuratum]]
[[lb:Fixspoun]]
[[ln:Alimɛ́ti]]
[[lt:Degtukas]]
[[lv:Sērkociņš]]
[[ms:Mancis]]
[[nds:Rietsticken]]
[[nds-nl:Striekzwevel]]
[[nl:Lucifer (voorwerp)]]
[[nn:Fyrstikk]]
[[no:Fyrstikk]]
[[pl:Zapałka]]
[[pt:Palito de fósforo]]
[[qu:Ninachaq]]
[[ro:Chibrit]]
[[ru:Спичка]]
[[scn:Cirinu]]
[[si:ගිනිකූර]]
[[simple:Safety match]]
[[sk:Zápalka (palička)]]
[[sl:Vžigalica]]
[[sv:Tändsticka]]
[[sw:Kibiriti]]
[[szl:Sztrahecle]]
[[ta:தீக்குச்சி]]
[[te:అగ్గిపుల్ల]]
[[tg:Гӯгирд]]
[[th:ไม้ขีดไฟ]]
[[tr:Kibrit]]
[[uk:Сірники]]
[[vi:Diêm]]
[[zh:火柴]]
[[zh-classical:火柴]]
[[zh-min-nan:Hoan-á-hoé]]

Inačica od 2. prosinca 2010. u 16:26

Zapaljena šibica

Žigica (u dijelovima Hrvatske i. šibica). Sredstvo za paljenje vatre, drveni štapići od lakoga drva duljine ugl. oko 4 cm, koji na jednom kraju nose glavicu od zapaljive mase. Trenjem o tarilo, posebno pripravljenu hrapavu površinu na kutijicama za žigice, glavica se pali i vatra se prenosi na štapić.
Žigice su sredstvo za jednokratnu uporabu, uz upaljač najčešće su takvo sredstvo, a mogu se kupiti na kioscima i u raznim dućanima, zapakiranih u kutije od 50-ak komada.

Proizvodnja

Za proizvodnju žigica najbolje je drvo od jasike i jelovine. Oblikovani štapići oblikovaju se amonijevim fosfatom kako bi se spriječilo tinjanje. Nakon sušenja, jednim se krajem umaču u rastaljeni parafin i u zapaljivu masu koja se sastoji od smjese gorive tvari, oksidasa i ljepila. Kao goriva tvar služi sumpor ili antimonov sulfid, a kao oksidans kalijev klorat. Masa kojom je prevučeno grubo tarilo sadrži crveni fosfor, ljepilo te stakleni prah radi boljega trenja. Trenjem glavice o tarilo prelazi mali dio crvenoga fosfora na glavicu i zapali se u dodiru s oksidansom, a vatra se preko parafina prenese na drvce.

Povijest

Preteče žigica u današnjem obliku bile su tzv. močilice, s glavicom od smjese kalijeva klorata, šećera i ljepila, a palile su se u dodiru sa sumpornom kiselinom. Prve žigice koje su se teško palile trenjem pojavile su se oko 1830.g. u Engleskoj. Napredak je postignut oko 1835. Uvođenjem fosfora u zapaljivu masu. Fosforne žigice lako su se palile međusobnim trenjem pa su bile uzrok čestim požarima, osobito prilikom transporta, a bile su i otrovne. Godine 1844. u proizvodnju žigica umjesto bijeloga uveden je neotrovni i manje zapaljiv crveni fosfor, a od 1848.g. crveni fosfor nalazi se samo na tarilu, pa se žigice mogu zapaliti samo trenjem s tarilom (tzv. sigurnosne žigice). Njihova industrijska proizvodnja počela je oko 1860.g. u Jonkopingu u Švedskoj.

Iz Amerike potječu žigice koje ne trebaju tarilo i mogu se paliti trenjem o svaku hrapavu površinu, no one su bile manje sigurne zbog prirodnih uvjeta i zbog dječje dohvatljivosti. Nedavnih godina istisnute su iz slobodne prodaje i uvedene u vojnu osnovnu opremu.

Izvor

Hrvatska enciklopedija, Broj 11 (Tr-Ž), str. 831. Za izdavača:Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb 2000.g. ISBN 953-6036-29-0 (cjelina) i 953-6036-32-0

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Žigica

hr:Šibica