Okcitanski jezik: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Luckas-bot (razgovor | doprinosi)
m r2.5.2) (robot Dodaje: am:ኦኪታንኛ
m r2.6.4) (robot Dodaje: ba:Окситан теле
Redak 70: Redak 70:
[[ast:Occitanu]]
[[ast:Occitanu]]
[[az:Oksitan dili]]
[[az:Oksitan dili]]
[[ba:Окситан теле]]
[[be:Аксітанская мова]]
[[be:Аксітанская мова]]
[[be-x-old:Аксытанская мова]]
[[be-x-old:Аксытанская мова]]

Inačica od 10. prosinca 2010. u 03:19

{{{1}}}. {{{2}}} Okcitanski jezik (provansalski, langue d'oc; ISO 639-3: oci) jedan od okcitanskih jezika, iberoromanski ogranak, koji se govore u departmanima južne Francuske, te u nekim dijelovima Španjolske i Italije, i u Monaku. Postoji 6 dijalekata overnjanski, gaskonjski, langedoški, limuzinski, provansalski i alpski ili alpinski. Uz okcitanski u oksitanske jezike pripadao je i danas izumrli Judeoprovansalski jezik [1], kojim su govorili Židovi. Poznat je kao jezik trubadura, a svoj procvat doživljava u razdoblju od 11. do 13. stoljeća kada se razvija u književni jezik. Nakon toga slijedi razdoblje propasti i odumiranja, ali unatoč svemu, i danas se uspio održati u govoru stanovnika ruralnih područja i visoko obrazovanih ljudi. Najpoznatiji trubadur koji ga je koristio je Viljam IX akvitanski.

Trubaduri su ostavili najveći trag u okcitanskom jeziku, a i danas je očuvano 2500 izvornih pjesama. U velikim gradovima poput Toulousea, Bordeauxa, Marseillea ne može se čuti okcitanski govor, no zbog bogate povijesti on se i danas njeguje.

I danas se njeguje književnost na okcitanskom jeziku, a među poznatijim piscima valja spomenuti Maxa Rouquettea, Roberta Laffonta, Bernarda Mancieta i Jeana Boudoua. Izdaju se i novine među kojima je tjednik La Setmana. Postoji mogućnost dvojezičnog školovanja (okcitanski - francuski) u posebnim školama koje nazivaju calandretas. U nekim gradovima možete naići i na dvojezične nazive ulica.

Dijalekti

Dijalekti jezika oksitanskog
  • 1) Okcitanski jezik:
    • 1) Alpski ili vivaro-alpski dijalekt. U Francuskoj i u Italiji (Piemont, Guardia Piemontese u Kalabriji).
    • 2) Gaskonjski dijalekt, kojim govori Gaskonjaca, Oksitanaca u provinciji Gascogne. Dijalekti: landais, béarnais (biarnese), ariégeois i aranese u Francuskoj i baish aranés, mijaranés aranés, naut aranés u Španjolskoj. Ponekad se još zbog velike razlike od drugih dijalekata smatra posebnim jezikom [2].
    • 3) Langedoški dijalekt, kojim govori Langedošana, Oksitanaca u provinciji Languedoc. Dijalekti: bas-languedocien, languedocien moyen, haut-languedocien, guyennais.
    • 4) Limuzinski dijalekt, kojim govori Limuzinskih Oksitanaca u francuskoj provinciji Limousin. Dijalekti, gornji i donji (haut-limousin, bas-limousin.)
    • 5) Overnjanski dijalekt, najbrojniji Overnjanaca, Okcitanaca iz Auvergne, Francuska. Dijalekti: gornji i donji (haut-auvergnat, bas-auvergnat).
    • 6) Provansalski, jezik Provansalaca (Okcitanaca) u užem smislu iznosi oko 354,500 u svim zemljama (SIL). Poddijalekti: niçard (niçois), maritime (marseillais, toulonnais, varois), rhodanien (nimois).

Izvori

Vanjske poveznice

Predložak:Link FA


ak:Occitan