Davor Domazet-Lošo: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 33: Redak 33:
Osim brojnih stručnih članaka o ratovodstvu, mornaričkoj i podmorničkoj problematici (koje je počeo objavljivati još dok je bio u JNA), Domazet se istaknuo kao vojni analitik s težištem interesa na geostrategijskim raščlambama. Tu mu je najvažnije djelo "[[Hrvatska i veliko ratište]]", Zagreb, 2002.
Osim brojnih stručnih članaka o ratovodstvu, mornaričkoj i podmorničkoj problematici (koje je počeo objavljivati još dok je bio u JNA), Domazet se istaknuo kao vojni analitik s težištem interesa na geostrategijskim raščlambama. Tu mu je najvažnije djelo "[[Hrvatska i veliko ratište]]", Zagreb, 2002.
Domazetove su posljednje knjige "[[Gospodari kaosa]]", 2005, "[[Klonovi nastupaju]]", 2007, "[[Hrvatski Domovinski rat 1991-1995 strateski pogled]]", 2011, u kojima se bavi problematikom povijesti i trenutne zbilje uspostave "Novog svjetskog poretka", kao i pogledom Domovinskog rata sa strateškog gledišta i Hrvatskom geostrateškom položaju u Europi.
Domazetove su posljednje knjige "[[Gospodari kaosa]]", 2005, "[[Klonovi nastupaju]]", 2007, "[[Hrvatski Domovinski rat 1991-1995 strateski pogled]]", 2011, u kojima se bavi problematikom povijesti i trenutne zbilje uspostave "Novog svjetskog poretka", kao i pogledom na oslobađajući Domovinski rat sa strateškog gledišta i Hrvatskom geostrateškom položaju u Europi.


Piše za hrvatske dnevne novine i časopise ([[Hrvatski list (Zadar)|Hrvatski list]] i drugi).
Piše za hrvatske dnevne novine i časopise ([[Hrvatski list (Zadar)|Hrvatski list]] i drugi).

Inačica od 20. travnja 2011. u 09:16

Davor Domazet
Opći životopisni podatci
Datum rođenja 1948.
Mjesto rođenja Sinj, Hrvatska
Nacionalnost Nepoznata kratica »H« Hrvat
Nadimak Lošo
Opis vojnoga službovanja
Godine u službi .
Čin admiral
Ratovi Domovinski rat
Vojska Hrvatska ratna mornarica

Davor Domazet-Lošo (Sinj, 1948.), hrvatski pisac i političar, admiral u mirovini.

Životopis

Nakon karijere u Ratnoj mornarici JNA (završio je sve jugoslavenske vojne škole, uključujući i glavnu, Ratnu školu), prebjegao je u nastajuću Hrvatsku vojsku u činu kapetana fregate. Ubrzo se uključuje u vojne operacije i organizira ustroj vojne obavještajne službe. U OS RH je napredovao preko čina kapetana bojnog brodaa do admirala (2000.). Obnašao je dužnosti načelnika Ureda za strateška istraživanja (1991.), načelnika Obavještajne uprave GS OS RH (1992.), zamjenika načelnika Glavnog stožera i načelnika Glavnog stožera OS RH (1998.-2000.). Smijenjen je 2000., nakon prosvjedne izjave u kojoj se sadašnji (2005.) predsjednik RH Stjepan Mesić optužuje za sudjelovanje u trivijalizaciji i kriminalizaciji Domovinskoga rata. Nakon toga angažira se u HIP-u.

Davor Domazet-Lošo je sudionik i planer glavnih vojnih operacija OS RH od početaka do svršetka Domovinskog rata. Prebjegavši iz JNA po završetku Ratne škole u jesen 1991., odmah se uključio u ondašnji ZNG, te je prvo radio na ustroju obavještajne službe, a 1992. je, uz Gotovinu jedan od glavnih zapovjednika Livanjske bojišnice i bojnoga područja koje je obuhvaćalo sjevernu i srednju Dalmaciju, južnu Bosnu i Hercegovinu. Neki od glavnih vojnostrateških uspjeha Domazetovih obuhvaćaju planiranje većih operacija HV, kako u Hrvatskoj, tako u BH (Operacija Bljesak, Operacija Oluja, Operacija Južni potez), a i razbijanje protivničkih obavještajnih struktura, te prodor u protivnički tabor (vjerojatno najspektakularniji je primjer prisluškivanja Miloševića u njegovu beogradskom sjedištu.)

Osim brojnih stručnih članaka o ratovodstvu, mornaričkoj i podmorničkoj problematici (koje je počeo objavljivati još dok je bio u JNA), Domazet se istaknuo kao vojni analitik s težištem interesa na geostrategijskim raščlambama. Tu mu je najvažnije djelo "Hrvatska i veliko ratište", Zagreb, 2002.

Domazetove su posljednje knjige "Gospodari kaosa", 2005, "Klonovi nastupaju", 2007, "Hrvatski Domovinski rat 1991-1995 strateski pogled", 2011, u kojima se bavi problematikom povijesti i trenutne zbilje uspostave "Novog svjetskog poretka", kao i pogledom na oslobađajući Domovinski rat sa strateškog gledišta i Hrvatskom geostrateškom položaju u Europi.

Piše za hrvatske dnevne novine i časopise (Hrvatski list i drugi).

Odlikovanja, priznanja i nagrade

Vanjske poveznice