Osnovna škola: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Redak 45: Redak 45:
*[[Francuski jezik]] (Izborni predmet)
*[[Francuski jezik]] (Izborni predmet)


Srpski
===Od 5. razreda:===
Matematika

Istorija
*[[Geografija]]
Geografija
*[[Priroda]] (umjesto prirode i društva)
Biologija
*[[Povijest]]
Engleski
*[[Tehnika|Tehnička kultura]]
Francuski
Njemački
Fizika
Hemija
Tehničko
Informatika
Vjeronauka
Demokratija
Likovno
Muzičko
Fizičko


===Od 7. razreda===
===Od 7. razreda===

Inačica od 6. prosinca 2011. u 17:58

Osnovna škola je škola koju učenik pohađa kao prvu školu. Djelatnost osnovnog školstva obuhvaća odgoj i obvezno školovanje, druge oblike školovanja djece i omladine i školovanje odraslih osoba. Svrha je osnovnog školstva da učeniku omogući stjecanje znanja, pojmova, umijeća, stavova i navika potrebnih za život i rad ili daljnje školovanje.

Spremnost za školu

Hoće li dijete biti spremno za školu ovisi o njegovim sposobnostima, "kako" učiti i emocionalnoj inteligenciji koju je razvilo uz svoje roditelje i odgojitelje u vrtiću. Sedam ključnih elemenata:

  • samopouzdanje
  • znatiželja
  • svrhovitost
  • samokontrola
  • povezanost
  • sposobnost komuniciranja
  • spremnost na suradnju

Ocjenjivanje

Brojčano ocjenjivanje učenika je slijedeće: Pozitivne (prolazne) ocjene:

  • odličan (5)
  • vrlo dobar (4)
  • dobar (3)
  • dovoljan (2)

Negativne (neprolazne) ocjene:

  • nedovoljan (1)

Najbolja ocjena je 5, a najlošija 1. Ocjene se daju na temelju usmenih ili pismenih rezultata, zalaganja itd. Zaključna ocjena iz nekog predmeta se daje tako da se zbroje sve ocjene, te se podijeli s brojem ocjena (npr. 5,5,5,4= 19:4=4,75-5). Ako je prosjek 4,4, onda je ocjena 4. Ako je prosjek 4,5, onda je ocjena 5 itd. Opći uspjeh na kraju školske godine izračuna se tako da zbrojimo sve zaključne ocjene iz predmeta i zatim taj zbroj podijelimo s brojem predmeta (koliko ih ima).

Općenito

Škola je dužna osigurati kontinuirani razvoj učenika kao duhovnog, tjelesnog, moralnog, intelektualnog i društvenog bića u skladu s njegovim sposobnostima i sklonostima. U Hrvatskoj osnovno školovanje traje najmanje osam godina i po Zakonu je obvezno za svu djecu, u pravilu od šest do petnaest godina. Osnovno školovanje obavljaju osnovne škole i druge javne ustanove, a ostvaruju ga na temelju nastavnog plana i programa. Pedagoškim standardom utvrđuju se materijalni, kadrovski i drugi uvjeti za ostvarivanje djelatnosti i podjednak razvoj osnovnog školstva za srednjoročno razdoblje. Pedagoški standard donosi Hrvatski sabor. Poslije nje slijedi srednja škola. Koliko godina sadrži osnovna škola je različito, ovisno o državi u kojoj se nalazi, npr. u Vijetnamu traje tri, u Kini šest, a u Njemačkoj deset godina.

Predmeti u hrvatskim osnovnim školama:

Od 1. razreda:

Od 4. razreda:

Srpski Matematika Istorija Geografija Biologija Engleski Francuski Njemački Fizika Hemija Tehničko Informatika Vjeronauka Demokratija Likovno Muzičko Fizičko

Od 7. razreda

Opis predmeta

Hrvatski jezik

Hrvatski jezik poučava štokavsko narječje. Ukratko hrvatski jezik poučava narječja, Imenice, Glagole, Pridjeve, Brojeve, Zamjenice, Priloge, Prijedloge, Veznike, Čestice, Usklike, Padeže, Glagolska vremena itd. Proučava i književnost.

Matematika

Dva glavna područja u matematici su aritmetika i geometrija. Matematika proučava brojeve, zbrajanje, oduzimanje, množenje, dijeljenje, uspoređivanje, razlomke, kutove itd.

Priroda i društvo

Priroda i društvo ukratko obrađuje živu i neživu prirodu tj. ljude, životinje, biljke, vodu, tlo, stanice i sve što spada u prirodu oko nas.

Engleski jezik

Engleski jezik obrađuje sve o engleskom jeziku, njihovim običajima, kulturi, izgovorima itd.

Vjeronauk

Vjeronauk je izborni predmet. Uči o kršćanskoj vjeri, Isusu, svecima itd.

Glazbena kultura

Glazbena kultura uči o glazbi, notama, glazbenicima itd.