Paleozoik: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
ZéroBot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (robot Dodaje: ro:Paleozoic
Luckas-bot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (robot Dodaje: be:Палеазой
Redak 17: Redak 17:
[[als:Paläozoikum]]
[[als:Paläozoikum]]
[[ar:حقبة أولية]]
[[ar:حقبة أولية]]
[[be:Палеазой]]
[[bg:Палеозой]]
[[bg:Палеозой]]
[[br:Paleozoeg]]
[[br:Paleozoeg]]

Inačica od 13. siječnja 2012. u 11:32

Trilobit

Paleozoik je duga geološka era u razvoju Zemlje koja je počela prije oko 542 a trajala je do oko 251 milijuna godina računajući od sadašnjeg vremena. Dijeli se na kambrij, ordovicij, silur, devon, karbon i perm.

U kambriju, prije oko 540 milijuna godina, na kopnu nije bilo nikakva života, no zato su u moru živjele svakojake biljke te životinje meka tijela: mekušci, meduze, spužve. U to doba prva stvorenja s nogama sele na morsko dno: trilobiti.

Tijekom sljedećih 160 milijuna godina pojavljuju se nove morske životinje: koralji i morski ljiljani, kao i neobične ribe bez čeljusti zvane agnati ili "okrugloustaši". One su ujedno i prvi kralježnjaci. Ubrzo mora i oceane nastanjuju razne vrste riba koje potom kreću u slatku vodu: jezera i rijeke. Na kopnu, na obalama močvara, počinju rasti biljke. Sada na tlu ima hrane pa se pojavljuju kukci. Početkom karbona, prije 360 milijuna godina, biljke malo-pomalo osvajaju obale. Kukci se mijenjaju. Prvi kralježnjaci izlaze iz vode: to su vodozemci koji su naučili udisati zrak i imaju 4 noge za hodanje. Postaju sve brojniji, a iz njih se razvijaju gmazovi koji su u stanju izvan vode izleći se iz ljuske.

Poveznice

Paleozoik
Kambrij Ordovicij Silur Devon Karbon Perm
Nedovršeni članak Paleozoik koji govori o geologiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.