Prečani: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Kubura (razgovor | doprinosi)
m Uklonjena promjena suradnika 165.124.253.60, vraćeno na zadnju inačicu suradnika EmausBot
Nema sažetka uređivanja
Redak 8: Redak 8:
Nasuprot SDK, dok srbijanske stranke privlače malo prečanskih glasova, nakon [[Šestojanuarska diktatura|Šestojanuarske diktature]] pojavljuju se [[ORJUNA]], [[Četnici|četničke]] i druge velikosrpske organizacije.
Nasuprot SDK, dok srbijanske stranke privlače malo prečanskih glasova, nakon [[Šestojanuarska diktatura|Šestojanuarske diktature]] pojavljuju se [[ORJUNA]], [[Četnici|četničke]] i druge velikosrpske organizacije.


U doba [[Travanjski rat|Travanjskog rata]] 1941. aktivne su manje četničke grupe. Na teritoriju koji je pripao [[Nezavisna država Hrvatska|Nezavisnoj državi Hrvatskoj]] bilo je 1,8 mil. Srba, tj. 26 posto stanovništva. U otporu NDH i [[ustaše|ustaškom]] teroru većina prilazi [[partizani|partizanima]] (vidi članak [[Narodnooslobodilački pokret u Hrvatskoj]], a manji dio [[četnici]]ma ''(Vidi članke [[Srbi u NDH]] i [[Četnici u NDH]]'').
U doba [[Travanjski rat|Travanjskog rata]] 1941. aktivne su manje četničke grupe. Na teritoriju koji je pripao [[Nezavisna država Hrvatska|Nezavisnoj državi Hrvatskoj]] bilo je 1,8 mil. Srba, tj. 26 posto stanovništva. U otporu NDH i [[ustaše|ustaškom]] teroru većina prilazi [[partizani|partizanima]] (vidi članak [[Narodnooslobodilački pokret u Hrvatskoj]]), a manji dio [[četnici]]ma ''(Vidi članke [[Srbi u NDH]] i [[Četnici u NDH]]'').


[[Kategorija:Povijest Jugoslavije]]
[[Kategorija:Povijest Jugoslavije]]

Inačica od 25. veljače 2012. u 12:40

Ovo je glavno značenje pojma Prečani. Za naselje u općini Trnovo (FBiH), BiH pogledajte Prečani (Trnovo FBiH, BiH).

Prečani, "(od) preko", je naziv za Srbe koji žive izvan Srbije i Crne Gore, tj. u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Koristio se od XIX. st. Bili su značajan politički čimbenik u doba Austrougarske i Prve Jugoslavije.

Od 1905. do 1918. stranke Srba prečana surađuju s Hrvatskom strankom prava i drugima u Hrvatsko-srpskoj koaliciji. Nakon stvaranja Kraljevine SHS, politički vođa prečana Svetozar Pribičević djeluje u službi beogradskog centralističkog i despotskog režima protiv hrvatskih "separatističkih" zahtjeva. On je član Demokratske stranke, a prečani glasuju također za radikale i druge stranke sa sjedištem u Beogradu.

Međutim, godine 1926. on drastično mijenja političku orijentaciju, zaključivši da je služba Beogradu i konflikt sa Hrvatima štetan za prečane. Osniva Samostalnu demokratsku stranku i sljedeće godine sklapa koaliciju sa Radićevom Hrvatskom seljačkom strankom. Ova Seljačko-demokratska koalicija (SDK) održala se sve do 1941. i privlačila glasove većine Srba u Hrvatskoj.

Nasuprot SDK, dok srbijanske stranke privlače malo prečanskih glasova, nakon Šestojanuarske diktature pojavljuju se ORJUNA, četničke i druge velikosrpske organizacije.

U doba Travanjskog rata 1941. aktivne su manje četničke grupe. Na teritoriju koji je pripao Nezavisnoj državi Hrvatskoj bilo je 1,8 mil. Srba, tj. 26 posto stanovništva. U otporu NDH i ustaškom teroru većina prilazi partizanima (vidi članak Narodnooslobodilački pokret u Hrvatskoj), a manji dio četnicima (Vidi članke Srbi u NDH i Četnici u NDH).