Milorad Bibić: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
lektura, uklonjena reklama
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
'''Milorad Bibić Mosor''' ([[Split]], [[25. srpnja]] [[1952.]] - [[Zagreb]], [[17. veljače]] [[2012.]] ) bio je [[Hrvati|hrvatski]] [[novine|novinar]], športski [[publicist]], filmski scenarist, [[kronika|kroničar]], pisac, televizijski voditelj, košarkaški sudac i delegat.
'''Milorad Bibić Mosor''' ([[Split]], [[25. srpnja]] [[1952.]] - [[Zagreb]], [[17. veljače]] [[2012.]]) bio je [[Hrvati|hrvatski]] [[novine|novinar]], športski [[publicist]], filmski scenarist, [[kronika|kroničar]], pisac, televizijski voditelj, [[šport]]aš i športski djelatnik.


== Životopis ==
== Životopis ==


Rodio se u Splitu, gdje je završio osnovnu školu Bratstvo-jedinstvo i [[gimnazija|gimnaziju]] Vladimir Nazor, kao i [[Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu|Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje]] (FESB), stekavši zvanje dipl. inženjera elektrotehnike.<ref name=NL>[http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Preminuo-legendarni-splitski-novinar-Milorad-Bibic-Mosor Preminuo legendarni splitski novinar milorad Bibić Mosor]</ref> <br />
Rodio se u Splitu, gdje je završio osnovnu školu i [[gimnazija|gimnaziju]] "Vladimir Nazor", kao i [[Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu|Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje]] (FESB), stekavši zvanje dipl. inženjera elektrotehnike.<ref name=NL>[http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Preminuo-legendarni-splitski-novinar-Milorad-Bibic-Mosor Preminuo legendarni splitski novinar milorad Bibić Mosor]</ref> Bio je košarkaški sudac. Umjesto strukom bavio se [[novinarstvo|novinarstvom]], prvo u tjedniku ''[[Nedjeljna Dalmacija|Nedjeljnoj Dalmaciji]]'', a potom u dnevniku ''[[Slobodna Dalmacija|Slobodnoj Dalmaciji]]'', gdje je bio urednik športske rubrike. Specijalnost mu je bila šport, osobito [[košarka]], o kojoj je pisao i za brojne novine i časopise iz Hrvatske (''[[Sportske novosti]]'', ''magazin Košarka'', ''[[Novi list]]'') i drugim republikama bivše Jugoslavije (''[[Delo]]'', ''[[Oslobođenje]]''). Od sredine [[1980-ih]] pisao je i humorističke priloge za ''Slobodnu Dalmaciju'', ''[[Berekin]]'' i ''Žulj''.<ref name=NL/>


Kao športski novinar pratio je velika svjetska natjecanja te intervjuirao mnoge poznate osobe iz športskog miljea. Nekoliko godina bio je urednik i voditelj emisije o košarci ''U koš, u koš'' na nekadašnjoj lokalnoj televiziji ''[[TV Marjan]]u''. 2000-ih je vodio informativno-zabavnu razgovornu emisiju na lokalnoj splitskoj televiziji [[Kanal 5|Kanalu 5]] ''Mosorijadu'', u kojoj je ugostio brojne poznate hrvatske uglednike iz športa, glazbe, politike i druge ([[Tomislav Ivić]], [[Gego]]...).
Bio je košarkaški sudac, delegat na prvoligaškim košarkaškim utakmicama i komesar FIBA-e. <br />


Hrvatski zbor športskih novinara proglasio ga je športskim novinarom godine za [[1997.]] godinu, a [[2003.]] i [[2005.]] godine Hrvatski zbor športskih novinara dodijelio mu je godišnju nagradu za športsku [[publicistika|publicistiku]] za knjige ''Split je Prva liga'' i ''Zlatna košarka Mirka Novosela''.
Kao profesionalni novinar radio je u tjedniku ''[[Nedjeljna Dalmacija|Nedjeljna Dalmacija]]'', a potom u dnevnom listu ''[[Slobodna Dalmacija|Slobodna Dalmacija]]'', gdje je bio i urednik športske rubrike. Specijalnost mu je bila šport, osobito [[košarka]], o kojoj je pisao u mnogim tjednicima i revijama (''[[Sportske novosti]]'', ''magazin Košarka'', ''[[Novi list]]'', ''[[Delo]]'', ''[[Oslobođenje]]''). Od sredine [[1980-ih]] je pisao i humorističke priloge za ''Slobodnu Dalmaciju'', ''[[Berekin]]'' i ''Žulj''.<ref name=NL/><br />

Kao športski novinar pratio je velika svjetska natjecanja te intervjuirao mnoge poznate osobe iz športskog miljea. Nekoliko godina bio je urednik i voditelj emisije o košarci ''U koš, u koš'' na nekadašnjoj lokalnoj televiziji ''[[TV Marjan]]u''.
Posljednjih nekoliko godina vodio je emisiju ''Mosorijada'' na lokalnoj splitskoj televiziji [[Kanal 5|Kanal 5]], u kojoj je ugostio brojne poznate ličnosti iz svijeta glazbe, politike, književnosti i športa.
Surađivao je kao komentator u emisiji ''Nedjeljom u dva''.

Hrvatski zbor športskih novinara proglasio ga je športskim novinarom godine za [[1997.]] godinu, a [[2003.]] i [[2005.]] godine dodijelio mu je godišnju nagradu za športsku [[publicistika|publicistiku]] za knjige ''Split je Prva liga'' i ''Zlatna košarka Mirka Novosela''.


== Djela ==
== Djela ==


Napisao je knjigu o slavnome splitskome košarkašu [[Dino Rađa|Dinu Rađi]] ''Moj galebe'', knjigu o prvoligaškim godinama [[RNK Split]]a ''Split je Prva liga'' te zajedno sa zagrebačkim novinarom Zoranom Kovačevićem biografiju poznatog košarkaškoga trenera [[Mirko Novosel|Mirka Novosela]] ''Zlatna košarka Mirka Novosela'', monografiju o [[KK Split]] ''Od starog placa do vrha Europe'' te knjiga o odrastanju u Splitu [[1960-ih|60-ih]] ''Zakon pjace'' i 1970-ih ''Zadnja pošta Riva'' u kojima je romantičarski nostalgično kroničarski zapisao sjećanja na ljude, mjesta i događaje iz Splita.
Napisao je knjigu o slavnome splitskome košarkašu [[Dino Rađa|Dinu Rađi]] ''Moj galebe'', knjigu o prvoligaškim godinama [[RNK Split]]a ''Split je Prva liga'' te zajedno sa zagrebačkim novinarom Zoranom Kovačevićem biografiju poznatog košarkaškoga trenera [[Mirko Novosel|Mirka Novosela]] ''Zlatna košarka Mirka Novosela'', monografiju o [[KK Split]] ''Od starog placa do vrha Europe'' te knjiga o odrastanju u Splitu [[1960-ih|60-ih]] ''Zakon pjace'' i o mladalaštvu 1970-ih ''Zadnja pošta Riva'' u kojima je romantičarski nostalgično kroničarski zapisao sjećanja na ljude, mjesta i događaje iz Splita, osobito o svojoj voljenoj Tršćanskoj ulici.

Napisao je scenarije za filmove o [[Frane Matošić|Frani Matošiću]] i [[Vladimir Beara|Vladimir Beari]], dvojici legendarnih splitskih nogometaša.<ref>[http://www.zdnews.hr/clanak/1329488637.php ZDnews] </ref>


Napisao je scenarije za filmove o [[Frane Matošić|Frani Matošiću]] i [[vladimir Beara|Vladimir Beari]], dvojici legendarnih splitskih nogometaša.<ref>[http://www.zdnews.hr/clanak/1329488637.php ZDnews] </ref>
== Bilješke ==
== Bilješke ==
{{izvori}}
{{izvori}}

Inačica od 16. ožujka 2012. u 13:27

Milorad Bibić Mosor (Split, 25. srpnja 1952. - Zagreb, 17. veljače 2012.) bio je hrvatski novinar, športski publicist, filmski scenarist, kroničar, pisac, televizijski voditelj, športaš i športski djelatnik.

Životopis

Rodio se u Splitu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju "Vladimir Nazor", kao i Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), stekavši zvanje dipl. inženjera elektrotehnike.[1] Bio je košarkaški sudac. Umjesto strukom bavio se novinarstvom, prvo u tjedniku Nedjeljnoj Dalmaciji, a potom u dnevniku Slobodnoj Dalmaciji, gdje je bio urednik športske rubrike. Specijalnost mu je bila šport, osobito košarka, o kojoj je pisao i za brojne novine i časopise iz Hrvatske (Sportske novosti, magazin Košarka, Novi list) i drugim republikama bivše Jugoslavije (Delo, Oslobođenje). Od sredine 1980-ih pisao je i humorističke priloge za Slobodnu Dalmaciju, Berekin i Žulj.[1]

Kao športski novinar pratio je velika svjetska natjecanja te intervjuirao mnoge poznate osobe iz športskog miljea. Nekoliko godina bio je urednik i voditelj emisije o košarci U koš, u koš na nekadašnjoj lokalnoj televiziji TV Marjanu. 2000-ih je vodio informativno-zabavnu razgovornu emisiju na lokalnoj splitskoj televiziji Kanalu 5 Mosorijadu, u kojoj je ugostio brojne poznate hrvatske uglednike iz športa, glazbe, politike i druge (Tomislav Ivić, Gego...).

Hrvatski zbor športskih novinara proglasio ga je športskim novinarom godine za 1997. godinu, a 2003. i 2005. godine Hrvatski zbor športskih novinara dodijelio mu je godišnju nagradu za športsku publicistiku za knjige Split je Prva liga i Zlatna košarka Mirka Novosela.

Djela

Napisao je knjigu o slavnome splitskome košarkašu Dinu Rađi Moj galebe, knjigu o prvoligaškim godinama RNK Splita Split je Prva liga te zajedno sa zagrebačkim novinarom Zoranom Kovačevićem biografiju poznatog košarkaškoga trenera Mirka Novosela Zlatna košarka Mirka Novosela, monografiju o KK Split Od starog placa do vrha Europe te knjiga o odrastanju u Splitu 60-ih Zakon pjace i o mladalaštvu 1970-ih Zadnja pošta Riva u kojima je romantičarski nostalgično kroničarski zapisao sjećanja na ljude, mjesta i događaje iz Splita, osobito o svojoj voljenoj Tršćanskoj ulici.

Napisao je scenarije za filmove o Frani Matošiću i Vladimir Beari, dvojici legendarnih splitskih nogometaša.[2]

Bilješke

Vanjske poveznice