Etin: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m r2.7.3) (robot Dodaje: sh:Acetilen
m Bot : Replacing raster images with vectorized equivalents - File:Acetylene-2D.pngFile:Acetylene-2D.svg
Redak 1: Redak 1:
[[Datoteka:Acetylene-3D-vdW.png|150px|right]]
[[Datoteka:Acetylene-3D-vdW.png|150px|right]]
[[Datoteka:Acetylene-2D.png|150px|right]]
[[Datoteka:Acetylene-2D.svg|150px|right]]


'''Etin''' (acetilen, C<sub>2</sub>H<sub>2</sub>) (acet- + grč:drvo, tvar + grč. sufiks, preko ngl. -ene) je najjednostavniji nezasićeni [[ugljikovodik]] s trostrukom vezom iz skupine [[alkin]]a.
'''Etin''' (acetilen, C<sub>2</sub>H<sub>2</sub>) (acet- + grč:drvo, tvar + grč. sufiks, preko ngl. -ene) je najjednostavniji nezasićeni [[ugljikovodik]] s trostrukom vezom iz skupine [[alkin]]a.

Inačica od 8. srpnja 2012. u 06:34

Etin (acetilen, C2H2) (acet- + grč:drvo, tvar + grč. sufiks, preko ngl. -ene) je najjednostavniji nezasićeni ugljikovodik s trostrukom vezom iz skupine alkina. Izgrađena od dva atoma vodika i dva atoma ugljika (C2H2), molekula etina je linearna.

Etin je plin bez boje okusa i mirisa, lakši od zraka, ne podržava disanje niti gorenje, na zraku izgara svijetlim čađavim plamenom. U vodi se slabo otapa, a u organskim otapalima dobro. Goreći u atmosferi kisika, razvija temperaturu do 3100°C. Zbog tog svojstva se koristi u uređajima za autogeno zavarivanje. U prodaji dolazi u čeličnim bocama pod tlakom od 12 do 15 bara, otopljen u acetonu i šupljikavoj masi (disu-plin, franc. dissous gas).

Čisti etin stlačen eksplodira. Nekada se koristio za narkozu, no napušten je zbog neugodnih postnarkotičkih posljedica (mučnina i glavobolja).

U kemijskoj tehnici, etin je osnovna tvar za proizvodnju velikog broja važnih kemijskih proizvoda. Danas se pripravlja u industriji i u laboratoriju reakcijom kalcijevog karbida (CaC2) i vode.

Kataliziranom reakcijom etina i vode, uz pomoć katalizatora kao što je živin(II) sulfat, nastaje etanal (acetaldehid), od kojeg se može proizvesti etanoatna kiselina (octena kiselina), etanol, vinil-klorid, vinil-acetat, tetrakloreten, i drugi spojevi, koji su ishodišne tvari za proizvodnju boja, lijekova, otapala, polimernih materijala, umjetnih kaučuka, i slično. Njemački kemičar W. Reppe pronašao je nove metode preradbe acetilena u važne međuproizvode organske sinteze (Reppeova acetilenska kemija).

Sa zrakom tvori eksplozivne smjese. Zbog svijetlog plamena, bio je korišten za osvjetljenje.

Etin može ragirati s jakim bazama kao kiseline, odnosno zamijeniti vodikov atom s metalom, čime nastaju acetilidi. Primjer je reakcija između etina i Tollensovog reagensa, čime nastaje srebrov etinid (srebrov acetilid):

Etinidi teških metala vrlo su osjetljivi eksplozivi.