Anatomija bilja: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m r2.6.4) (robot Dodaje: sk:Rastlinná anatómia
ZéroBot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (robot Dodaje: ko:식물해부학
Redak 27: Redak 27:
[[jv:Anatomi tetanduran]]
[[jv:Anatomi tetanduran]]
[[kk:Өсімдіктің дене құрылысы]]
[[kk:Өсімдіктің дене құрылысы]]
[[ko:식물해부학]]
[[mk:Анатомија на растенијата]]
[[mk:Анатомија на растенијата]]
[[ml:സസ്യങ്ങളുടെ അനാറ്റമി]]
[[ml:സസ്യങ്ങളുടെ അനാറ്റമി]]

Inačica od 18. kolovoza 2012. u 11:17

Anatomska građa lista pod mikroskopom.

Anatomija bilja grana je botanike koja proučava organizaciju stanica, tkiva i organa biljaka. Podjela po anatomiji koristi se za proučavanje pojedinih dijelova biljke, ali uvijek s ciljem razumijevanja cjeline.

Osnovna jedinica organizacije biljaka (kao i drugih živih bića) je stanica. Biljna stanica za razliku od životinjske ima kloroplaste i staničnu stijenku. Stanice međusobno izmjenjuju tvari. Grupiraju se u biljna tkiva, a ona u biljne organe. Neke skupine stanica drugačije su od drugih, bilo po izgledu ili funkciji.

Po najjednostavnijoj podjeli, osnovni anatomski organi biljke su: korijen, stabljika, list, cvijet i plod. Kod nekih biljnih vrsta nije lako utvrditi točne granice gdje počinju, a gdje završavaju pojedini organi, npr. stabljika i korijen.

Iako je izvorno pod anatamiju bilja, bila uključena i morfologija bilja, koja je opis fizičkih oblika i vanjskih struktura biljaka, od sredine 20. stoljeća istraživanja biljne anatomije obavljaju se odvojeno od istraživanja morfologije bilja. Anatomija bilja obično se istražuje na razini stanice, a često uključuje proučavanje rezova tkiva i korištenje mikroskopa.