Voćni sok: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Luckas-bot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (robot Dodaje: ur:رس
MerlIwBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: hu:Gyümölcslé
Redak 47: Redak 47:
[[hi:रस (वनस्पति)]]
[[hi:रस (वनस्पति)]]
[[ht:Ji]]
[[ht:Ji]]
[[hu:Gyümölcslé]]
[[id:Sari buah]]
[[id:Sari buah]]
[[io:Suko]]
[[io:Suko]]

Inačica od 18. kolovoza 2012. u 12:25

Narančin sok
Sok od rajčice

Voćni sok ili, češće, sok je bezalkoholno piće obično napravljeno od voća, ali i nekih vrsta povrća, a dobiva se cijeđenjem njihove tekućine. Neke vrste soka su od jabuke, kruške, rajčice, mrkve, manga, grožđa, lubenice, od citrusnog i tropskog voća, npr. od limuna i naranče tzv. "juice". Većina prirodnih voćnih sokova važna je za zdravlje kao koristan izvor vitamina i minerala.

Bistri i mutni sokovi

U pravilu, postoje dvije vrste voćnih sokova, a to su bistri i mutni sok. Bistri sokovi su oni koji se dobivaju bistrenjem i filtriranjem voćnog soka i imaju manji udio voća. Mutni sokovi se dobivaju filtriranjem voćnog soka uz dodatak čestica voća i mogu imati minimalan talog koji obično nestaje prilikom blagog mješanja. U sokove se dodaju i emulgatori, čija je funkcija dobijanja odgovarajuće boje, ukusa soka. Neki sokovi koriste konzervanse, a u neke se dodaje i šećer. Sokovi se uglavnom pakiraju u specijalnu, plastičnu, atraktivnu ambalažu.

Zdravstveno djelovanje

Sokovi se često konzumiraju zbog dobrog utjecaja na zdravlje ljudi, za primjer, narančin sok sadrži vitamin C, a i dokazano je da sok brusnice može spriječiti neke infekcije, ali, ipak, previše konzumiranja soka može dovesti do gojaznosti. [1] ,[2] a sok od velike količine fruktoze u pretjeranim količinama dovodi do dijabetesa tipa II. [3]

Izvori