Kontinentalni kongres: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Redak 9: Redak 9:
{{glavni|Drugi Kontinentalni kongres}}
{{glavni|Drugi Kontinentalni kongres}}


Kada je 1775. godine sazvan [[Drugi Kontinentalni kongres]], već su započeli oružani sukobi kasnije poznati kao [[američki rat za nezavisnost]] (1775.–1783.). Umjereni delegati Kongresa su se nadali da će se kolonije na kraju pomiriti s Velikom Britanijom, ali je sve popularnija bila opcija potpune nezavisnosti. Kongres je tako u lipnju 1775. donio odluku o stvaranju [[Kontinentalna vojska|Kontinentalne vojske]], koordinirao rat te u srpnju 1776. donio znamenitu [[Američka deklaracija o neovisnosti|Deklaraciju nezavisnosti]]. Također je usvojio plan o stvaranju nove vlade kroz [[Članci o konfederaciji|Članke o konfederaciji]], koji su usvojeni 1781.
Kada je 1775. godine sazvan [[Drugi Kontinentalni kongres]] u dvorani ''[[Independence Hall]]'' u gradu [[Philadelphia|Philadelphiji]], već su započeli oružani sukobi kasnije poznati kao [[američki rat za nezavisnost]] (1775.–1783.). Umjereni delegati Kongresa su se nadali da će se kolonije na kraju pomiriti s Velikom Britanijom, ali je sve popularnija bila opcija potpune nezavisnosti. Kongres je tako u lipnju 1775. donio odluku o stvaranju [[Kontinentalna vojska|Kontinentalne vojske]], koordinirao rat te u srpnju 1776. donio znamenitu [[Američka deklaracija o neovisnosti|Deklaraciju nezavisnosti]]. Također je usvojio plan o stvaranju nove vlade kroz [[Članci o konfederaciji|Članke o konfederaciji]], koji su usvojeni 1781.


==Kongres Konfederacije==
==Kongres Konfederacije==

Inačica od 27. rujna 2012. u 12:53

Kontinentalni kongres (engleski: Continental Congress) je naziv za skup delegata trinaest sjevernoameričkih britanskih kolonija koji se prvi put sastao neposredno prije američke revolucije, a za vrijeme same revolucije i nakon nje služio kao privremena vlada novostvorenih Sjedinjenih Američkih Država.

Prvi Kontinentalni kongres

Prvi Kontinentalni kongres, koji se nakratko sastao u Philadelphiji godine 1774, sastojao se od 56 delegata iz dvanaest od Trinaest kolonija. Sastao se kao reakcija na tzv. Nepodnošljive zakone donesene od strane britanskog Parlamenta godine 1774. Delegati su u znak protesta usvojili odluku o ekonomskom bojkotu te poslali peticiju kralju s ciljem da izlože svoja neslaganja.

Drugi Kontinentalni kongres

Kada je 1775. godine sazvan Drugi Kontinentalni kongres u dvorani Independence Hall u gradu Philadelphiji, već su započeli oružani sukobi kasnije poznati kao američki rat za nezavisnost (1775.–1783.). Umjereni delegati Kongresa su se nadali da će se kolonije na kraju pomiriti s Velikom Britanijom, ali je sve popularnija bila opcija potpune nezavisnosti. Kongres je tako u lipnju 1775. donio odluku o stvaranju Kontinentalne vojske, koordinirao rat te u srpnju 1776. donio znamenitu Deklaraciju nezavisnosti. Također je usvojio plan o stvaranju nove vlade kroz Članke o konfederaciji, koji su usvojeni 1781.

Kongres Konfederacije

Nakon ratifikacije je Kongres dobio novo ime - Kongres Konfederacije. Sastajao se od 1781. do 1789. Nakon završetka rata, Kongres je počeo gubiti na važnosti i na autoritetu. Prema Člancima, Kongres nije mogao utjecati na djelovanje država niti ih tjerati da poštuju njegove zakone i odluke. Zbog toga su najvažniji političari, čak i oni izabrani u Kongres, nerado u njome sudjelovali, preferirajući umjesto toga da rade u svojim državama. Zbog toga je Kongres imao poteškoća s kvorumom. Kada je ratificiran novi Ustav SAD, Kongres Konfederacije je prestao s radom a njegove ovlasti je preuzeo Kongres SAD-a.

Vanjske poveznice