Magnet: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m r2.6.4) (robot Mijenja: hu:Állandó mágnes
m r2.7.2+) (robot Dodaje: my:သံလိုက်
Redak 58: Redak 58:
[[ml:കാന്തം]]
[[ml:കാന്തം]]
[[ms:Magnet]]
[[ms:Magnet]]
[[my:သံလိုက်]]
[[nah:Tepoznotztli]]
[[nah:Tepoznotztli]]
[[new:चुम्बक]]
[[new:चुम्बक]]

Inačica od 15. prosinca 2012. u 07:06

Uzorak željezne prašine u blizini magnetskog polja magneta. Slova N i S predstavljaju položaje sjevernog i južnog pola.

Magnet je tvar s vlastitim magnetskim poljem. Jednostavan način provjere je li nešto magnet jest prosipanje željezne prašine u blizini, te da se pogleda kakav će ona uzorak tvoriti. Također se u tu svrhu može uzeti komad željeza i probati djeluje li nešto na njega dodatnom silom.

Podjela

Magneti se dijele na trajne ili permanentne magnete i na elektromagnete. Elektromagneti se obično sastoje od zavojnice sa željeznom jezgrom, a razlikuju se od trajnih zbog ovisnosti o električnoj struji koja je uvjet za stvaranje njihova magnetskog polja. Trajni se pak magneti dijele na prirodne i umjetne. Prirodne čine rude, odnosno minerali koji su magnetizirani prirodnim putem, a umjetni se dobivaju željenim postupkom magnetiziranja posebnog materijala. Najpoznatiji primjer prirodnog magneta je magnetizirani magnetit, od čijeg naziva i potječu nazivi kao što su magnet ili magnetsko polje.

Polovi

Magneti nisu izotropni, nego imaju povlašteni smjer, a to je smjer vektora magnetskog polja unutar magneta. Mjesta gdje magnetsko polje magneta u značajnoj mjeri izvire ili ponire u magnet se nazivaju polovima magneta. Polovi se se nazivaju sjeverni (N eng. north) i južni (S eng. south) pol, a o kojem se polu radi ovisi o predznaku magnetskog polja. Magneti međusobno djeluju silom jedni na druge, a to međudjelovanje se dade opisati odbijanjem istoimenih polova i privlačenjem raznoimenih polova.

Vidi još