Vladimir Bakarić: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
lektura
Redak 11: Redak 11:
=== Poslije 2. svjetskog rata ===
=== Poslije 2. svjetskog rata ===


Od [[1948.|1948]]. do [[1969.|1969]]. bio je predsjednik [[Savez komunista Hrvatske|Saveza komunista Hrvatske (SKH)]], i kao takav bio je blizak suradnik [[Josip Broz Tito| Josipa Broza Tita]]. I nakon napuštanja pozicije prvog čovjeka u hrvatskoj komunističkoj hijerarhiji, zadržao je većinu svog utjecaja i smatran je najutjecajnijim hrvatskim političarom. Zajedno s [[Edvard Kardelj|Edvardom Kerdeljem]] smatran je liberalnijim članom jugoslavenske političke elite i poznat je po svojoj izjavi o potrebi ''federiranja federacije'', koja se odnosila na borbu između jugoslavenskih unitarista i onih koji su nastojali dati više ovlasti republikama. Bakarić je bio jako obazriv u svojim javnim istupima, zazirao je od radikalnijih izjava, zbog čega je od nekih svojih oponenata dobio nadimak ''Mrtvac''.<ref name="Supek"/> Njegov politički uspon podudara se s 1948. i s političkim obračunom s Andrijom Hebrangom, dotadašnjim liderom hrvatskih komunista. Tita je podržao i u njegovom obračunu s "proljećarima" 1971-e.
Od [[1948.|1948]]. do [[1969.|1969]]. bio je predsjednik [[Savez komunista Hrvatske|Saveza komunista Hrvatske (SKH)]], i kao takav bio je blizak suradnik [[Josip Broz Tito| Josipa Broza Tita]]. I nakon napuštanja pozicije prvog čovjeka u hrvatskoj komunističkoj hijerarhiji, zadržao je većinu svog utjecaja i smatran je najutjecajnijim hrvatskim političarom. Zajedno s [[Edvard Kardelj|Edvardom Kardeljem]] smatran je liberalnijim članom jugoslavenske političke elite i poznat je po svojoj izjavi o potrebi ''federiranja federacije'', koja se odnosila na borbu između jugoslavenskih unitarista i onih koji su nastojali dati više ovlasti republikama. Bakarić je bio jako obazriv u svojim javnim istupima, zazirao je od radikalnijih izjava, zbog čega je od nekih svojih oponenata dobio nadimak ''Mrtvac''.<ref name="Supek"/> Njegov politički uspon podudara se s 1948. i s političkim obračunom s Andrijom Hebrangom, dotadašnjim liderom hrvatskih komunista. Tita je podržao i u njegovom obračunu s "proljećarima" 1971-e.


[[Stipe Šuvar]] ga smatra, poslije Josipa Broza, najvećim hrvatskim komunistom.<ref>Šuvar, Stipe. ''Pitanja kontinuiteta'', Biblioteka »Posebna izdanja«, Globus, Zagreb, 1986., [http://books.google.hr/books?lr=&cd=8&id=KIwcAAAAMAAJ&q=Tita+ponikao str. 150.,] ISBN 86-343-0015-3 {{Citat|Ako se izuzme neusporediva, nesravnjiva ličnost druga Tita, Vladimir Bakarić je najveći komunist ponikao u hrvatskom narodu, ...}}</ref>
[[Stipe Šuvar]] ga smatra, poslije Josipa Broza, najvećim hrvatskim komunistom.<ref>Šuvar, Stipe. ''Pitanja kontinuiteta'', Biblioteka »Posebna izdanja«, Globus, Zagreb, 1986., [http://books.google.hr/books?lr=&cd=8&id=KIwcAAAAMAAJ&q=Tita+ponikao str. 150.,] ISBN 86-343-0015-3 {{Citat|Ako se izuzme neusporediva, nesravnjiva ličnost druga Tita, Vladimir Bakarić je najveći komunist ponikao u hrvatskom narodu, ...}}</ref>

Inačica od 7. siječnja 2013. u 22:19

Fotografija Vladimira Bakarića iz 1950-ih.
Grob Vladimira Bakarića na zagrebačkom Mirogoju.

Vladimir Bakarić (Velika Gorica, 8. ožujka 1912. - Zagreb, 16. siječnja 1983.), doktor prava,[1] hrvatski komunist i političar u socijalističkoj Jugoslaviji.

Životopis

Sučev sin.[1] Po završetku pravnog studija radio kao odvjetnik do 1941. Član KPJ od 1933., dvije godine kasnije postao je sekretar SKOJ-a. Već 1941. je politički komesar u partizanima, 1943. jedan od osnivača ZAVNOH-a, 1944. nasljeđuje Andriju Hebranga na poziciji sekretara CK KPH.

Kao vođa KPH 14. travnja 1945. formira u Splitu vladu Narodne fronte Hrvatske. Jedan od njegovih zamjenika bio je član Hrvatske seljačke stranke, a drugi je dolazio iz Samostalne demokratske stranke. [2]

Poslije 2. svjetskog rata

Od 1948. do 1969. bio je predsjednik Saveza komunista Hrvatske (SKH), i kao takav bio je blizak suradnik Josipa Broza Tita. I nakon napuštanja pozicije prvog čovjeka u hrvatskoj komunističkoj hijerarhiji, zadržao je većinu svog utjecaja i smatran je najutjecajnijim hrvatskim političarom. Zajedno s Edvardom Kardeljem smatran je liberalnijim članom jugoslavenske političke elite i poznat je po svojoj izjavi o potrebi federiranja federacije, koja se odnosila na borbu između jugoslavenskih unitarista i onih koji su nastojali dati više ovlasti republikama. Bakarić je bio jako obazriv u svojim javnim istupima, zazirao je od radikalnijih izjava, zbog čega je od nekih svojih oponenata dobio nadimak Mrtvac.[1] Njegov politički uspon podudara se s 1948. i s političkim obračunom s Andrijom Hebrangom, dotadašnjim liderom hrvatskih komunista. Tita je podržao i u njegovom obračunu s "proljećarima" 1971-e.

Stipe Šuvar ga smatra, poslije Josipa Broza, najvećim hrvatskim komunistom.[3]

Rasprodaja povijesnog hrvatskog teritorija

Vladimir Bakarić alias Kuperstein je kao predsjednik SRH doslovno poklonio povijesne hrvatske zemlje s kojima je Hrvatska ušla u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca i to Srbiji Srijem, a Crnoj Gori Boku Kotorsku i pristao je na presjecanje Hrvatske kod Neuma dok se istovremeno predsjednik Crne Gore Blažo Jovanović inzistirao da se bosansko-hercegovački teritorij Sutorine priključi Crnoj Gori. Na takav zahtjev Blaže Jovanovića pristao je tadašnji predsjednik BiH Đuro Pucar Stari i BiH je izgubila još jedan izlaz na more a Crna Gora je dobila teritorij koji joj nije bio strateški važan za razliku od Hrvatske koja je ostala podijeljena[4]. Zbog takvog veleizdajničkog poteza jednog komunističkog birokrata i njegove beskrupolozne rasprodaje povijesnih hrvatskih zemalja i relativno najkvalitetnijeg hrvatskog teritorija, uz gotovo cjelokupnu podršku jugokomunističe hrvatske političke elite, Hrvatska i dan trpi velike geoplitičke, strateške i ekonomske posljedice.

Bakarić i crkva

Bakarić aktivno sudjeluje u kampanji protiv Katoličke crkve i glavni je organizator suđenja nadbiskupu Alojziju Stepincu[5].

Izvori

  1. a b c Supek, Ivan. Krunski svjedok protiv Hebranga, Markanton Press, Chicago, 1983., str. 237.
    Wikicitati »'Mrtvac.' Vladimir Bakarić, doktor prava i sin suca, kočio je različite akcije 'legalizmom,' jednom gnjilom baštinom iz doba Carevine.«
  2. Ludwig Steindorff, Povijest Hrvatske, Zagreb, 2006.
  3. Šuvar, Stipe. Pitanja kontinuiteta, Biblioteka »Posebna izdanja«, Globus, Zagreb, 1986., str. 150., ISBN 86-343-0015-3
    Wikicitati »Ako se izuzme neusporediva, nesravnjiva ličnost druga Tita, Vladimir Bakarić je najveći komunist ponikao u hrvatskom narodu, ...«
  4. Hrvatski Fokus: Neum i Klek treba vratiti – isto onako kao što su vraćene Sutorine
  5. Samostalnu Hrvatsku nije htio ali je pridonio