Bonton: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
GhalyBot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.3) (robot Dodaje: new:गसु
m r2.7.3) (robot Dodaje: he:נימוסים
Redak 33: Redak 33:
[[fi:Etiketti]]
[[fi:Etiketti]]
[[fr:Étiquette (code)]]
[[fr:Étiquette (code)]]
[[he:נימוסים]]
[[it:Galateo (costume)]]
[[it:Galateo (costume)]]
[[kk:Этикет]]
[[kk:Этикет]]

Inačica od 23. veljače 2013. u 21:32

Bonton (fr. Bon Ton što znači dobar ton) je knjiga ili kodeks ponašanja kojeg bi se trebao pridržavati svaki pripadnik društva. Bontoni nas uče kako se treba ponašati, izražavati, izgledati, komunicirati, gestikulirati i dr. u gotovo svakoj situaciji. Bonton najstrože osuđuje vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje. Postoje i specijalizirani bontoni čiji je sadržaj usmjeren na pojedinu situaciju, npr. Bonton u restoranu ili Bonton u kazalištu. Međutim, pravila ponašanja nisu u svim regijama svijeta ista, stoga nisu ni svi bontoni isti.

Osobe koje ne poznaju bonton, ili ga se ne pridržavaju, nisu prihvaćene u svim društvima te se smatraju nepristojnima i loše odgojenima.

Opće obrazovanje

Danas društvo postaje sve obrazovanije, što je utjecalo i na bonton. Od osobe se u obrazovanom društvu očekuje više od lijepog ponašanja - očekuje se opća kultura. To podrazumijeva osnovno obrazovanje, te poznavanje informacija, zanimljivosti i činjenica iz opće i popularne kulture.

Učenje

Svaka osoba zna barem najopćenitije osnove bontona. To se uči prilikom odrastanja, i podrazumijeva se kao dio odgajanja djeteta. Djeca se uče ponašanju prilikom objedovanja, komuniciranja s odraslima, druženja s vršnjacima.

Osobe koje smatraju da nisu usvojile osnove bontona, ili svoje znanje žele proširiti, čitaju knjige bontona. Najpoznatiji bonton na hrvatskom jeziku je Suvremeni bonton Eduarda i Amalije Osredečki. U nekim zemljama postoje tečajevi bontona, dostupni i na internetu, uz određenu novčanu naknadu.

Internet bonton

Informatizacija i širenje interneta stvorila je potrebu za sastavljanjem nove vrste bontona - tzv. Internet bontona. U njemu se nalaze pravila ponašanja na internetu, što najviše podrazumjeva čvorove komunikacija, primjerice Internet Brbljaonice (Chat), internet forumi, blogovi, e-mailovi i sl.