Irène Joliot-Curie: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Redak 63: Redak 63:
[[sv:Irène Joliot-Curie]]
[[sv:Irène Joliot-Curie]]
[[ta:ஐரீன் ஜோலியட் கியூரி]]
[[ta:ஐரீன் ஜோலியட் கியூரி]]
[[te:ఐరీన్ జూలియట్ క్యూరీ]]
[[tr:Irène Joliot-Curie]]
[[tr:Irène Joliot-Curie]]
[[uk:Ірен Жоліо-Кюрі]]
[[uk:Ірен Жоліо-Кюрі]]

Inačica od 6. ožujka 2013. u 11:58

Iréne Joliot-Curie

Irène Joliot-Curie (Pariz, 12. rujna 1897. - Pariz, 17. ožujka 1956.), francuska znanstvenica.

Kćerka je od Marie i Pierrea Curiea, poznatih znanstvenika i dobitnika Nobelove nagrade. Studirala je na Prirodoslovnom fakultetu u Sorbonni, ali je njeno obrazovanje bilo prekinuto Prvim svjetskim ratom, tijekom kojeg je radila kao sestra radiolog. Nakon rata doktorirala je prirodne znanosti, istražijući alfa-zrake polonija.

Godine 1926. udala se za Frédérica Joliota (par je povezao svoja prezimena) i s njim surađivala u istraživanju prirodne i umjetne radijacije, pretvorbe elemenata i nuklearne fizike. 1935. godine podijelili su Nobelovu nagradu za kemiju. 1938. godine njeno istraživanje aktivnosti neutrona teških metala predstavljalo je važan korak u otkrivanju nuklearne fisije. Postala je profesor na prirodoslovnom fakultetu u Parizu 1937. godine, a 1946. godine ravnateljica Insituta za radij.

Datoteka:Curie Joliot 1934 London.jpg
Irène i Frédéric u Londonu 1934. godine

Bila je pacifist, i borila se za ženska prava te je postala članica Comité National de l'Union des Femmes Françaises te članica Svjetskog mirovnog vijeća (World Peace Council). Bila je predsjednica odjela za nuklearnu fiziku na Sorbonni. 1936. francuska vlada imenovala ju je podtajnicom države za znanstvena istraživanja i naposlijetku časnicom Legije časti.

Irène Joliot-Curie umrla je od leukemije, koja je vjerojatno posljedica izlaganja štetnim zračenjima tijekom njenog rada.