Ivan Turgenjev: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 6: Redak 6:
==Biografija ==
==Biografija ==


Turgenjev je rođen [[9. studenog]] [[1818]]. U [[Orel]]u u Centralnoj Rusiji, a obrazovan je u [[Petrograd]]u i [[Berlin]]u. Na obiteljskom imanju, dok je još bio djete, svjedočio je patnji i mučenju služničadi. Takve patnje, tada jako proširene u Ruskom ekonomskom sistemu, jedne su od glavnih tema njegovih djela. Prije nego što se posvetio književnoj karijeri, Turgenjev je radio kao manji civilni sluga u [[Petrograd]]u. Njegovo prvo izdano djelo, duga poema ''Paraša'' ([[1843]].) dobro je primljeno od kniževnih kritičar. Kroz slijedeće godine, izdanja njegovih kratkih priča osigurale su Turgenjevu titulu istaknutijeg ruskog književnika. Postao je upleten u ideološku kontroverziju između dvije grupe intelektualaca znani kao Zapadnjaci i Slavofili. Zapadnjaci su urgirali da se Ruski narod ugleda na razne razvijene Europske kulture i njihov način života. Slavofili, naravno pravoslavci, urgurali su da Rusi zadrže svoju jedinstvenu kulturu i način života i da ne padaju pod utjecaj kikavih drugih zemalja. Turgenjev je bio pristaša Zapadnjaka. Kasnije, su usljedili preiodu u kojima je Turgenjev duže vrijeme izbijao iz Rusije, pretežito da bi bio u blizini priznate operne pjevačice [[Pauline Viardot-Garcia]], u koju je bio zaljubljen. Nakon [[1871]]. ostao je u [[Pariz]]u. Tu je i umro, u Bougivalu, [[3. rujna]] [[1883]].
Turgenjev je rođen [[9. studenog]] [[1818]]. U [[Orel]]u u Centralnoj Rusiji, a obrazovan je u [[Petrograd]]u i [[Berlin]]u. Na obiteljskom imanju, dok je još bio djete, svjedočio je patnji i mučenju služničadi. Takve patnje, tada jako proširene u Ruskom ekonomskom sistemu, jedne su od glavnih tema njegovih djela. Prije nego što se posvetio književnoj karijeri, Turgenjev je radio kao manji civilni sluga u [[Petrograd]]u. Njegovo prvo izdano djelo, duga poema ''Paraša'' ([[1843]].) dobro je primljeno od kniževnih kritičar. Kroz slijedeće godine, izdanja njegovih kratkih priča osigurale su Turgenjevu titulu istaknutijeg ruskog književnika. Postao je upleten u ideološku kontroverziju između dvije grupe intelektualaca znani kao Zapadnjaci i Slavofili. Zapadnjaci su urgirali da se Ruski narod ugleda na razne razvijene Europske kulture i njihov način života. Slavofili, naravno pravoslavci, urgurali su da Rusi zadrže svoju jedinstvenu kulturu i način života i da ne padaju pod utjecaj ikakvih drugih zemalja. Turgenjev je bio pristaša Zapadnjaka. Kasnije, su usljedili preiodu u kojima je Turgenjev duže vrijeme izbijao iz Rusije, pretežito da bi bio u blizini priznate operne pjevačice [[Pauline Viardot-Garcia]], u koju je bio zaljubljen. Nakon [[1871]]. ostao je u [[Pariz]]u. Tu je i umro, u Bougivalu, [[3. rujna]] [[1883]].


==Književni rad==
==Književni rad==

Inačica od 13. listopada 2006. u 09:25

Ivan Sergejevič Turgenjev

Ivan Sergejevič Turgenjev (ruski Ива́н Серге́евич Турге́нев, Orel, 9. studenog 1818. - Bougival, 3. rujan 1883.), ruski književnik

Njegovo djelo Očevi i djeca smatra se jednim od najvažnijih romana u 19. stoljeću.

Biografija

Turgenjev je rođen 9. studenog 1818. U Orelu u Centralnoj Rusiji, a obrazovan je u Petrogradu i Berlinu. Na obiteljskom imanju, dok je još bio djete, svjedočio je patnji i mučenju služničadi. Takve patnje, tada jako proširene u Ruskom ekonomskom sistemu, jedne su od glavnih tema njegovih djela. Prije nego što se posvetio književnoj karijeri, Turgenjev je radio kao manji civilni sluga u Petrogradu. Njegovo prvo izdano djelo, duga poema Paraša (1843.) dobro je primljeno od kniževnih kritičar. Kroz slijedeće godine, izdanja njegovih kratkih priča osigurale su Turgenjevu titulu istaknutijeg ruskog književnika. Postao je upleten u ideološku kontroverziju između dvije grupe intelektualaca znani kao Zapadnjaci i Slavofili. Zapadnjaci su urgirali da se Ruski narod ugleda na razne razvijene Europske kulture i njihov način života. Slavofili, naravno pravoslavci, urgurali su da Rusi zadrže svoju jedinstvenu kulturu i način života i da ne padaju pod utjecaj ikakvih drugih zemalja. Turgenjev je bio pristaša Zapadnjaka. Kasnije, su usljedili preiodu u kojima je Turgenjev duže vrijeme izbijao iz Rusije, pretežito da bi bio u blizini priznate operne pjevačice Pauline Viardot-Garcia, u koju je bio zaljubljen. Nakon 1871. ostao je u Parizu. Tu je i umro, u Bougivalu, 3. rujna 1883.

Književni rad

Turgenjev je pisao drame, priče, romane i ne-fikcijske crteže. Turgenjev je izdao mnoge pjesme i prozne crteže prije izlaska njegove prve knjige, Sportaševi crteži (1852.), zbirke priča o životu seljaka u Rusiji. Od mongih drama koje je napisao rano u karijeri, prva je najvjerovatnije Mjesec u domovini (1850.), nježna, ali prodrjevjuća skica aristokratskog života koja se i danas izvodi. Od njegovih priča ili kratkih romana, Prva ljubav (1860.) i Bujice proljeća (1872.) su važne zbog liričnih, preljiepo realiziranih zazivanja ljubavi. Njegovi duži romanu uključuju djela Na Badnjak (1860.) i Dim (1867.), oba portreti strastvenih mladih djevojaka i njihovih olujnih ljubavnih afera. U njegovom remek-djelu Očevi i djeca (1862.), Turgenjev imenuje, definira i analizira filozofiju nihilizma. Bazarov, junak romana je idealistički mladi radikal, student na univerzitetu, odan univerzalnoj slobodi i osuđen na tragediju u vlastitom životu. Turgenjev je vjerovao u ciljeve svog junaka, no vjerovao je da se oni mogu ostvariti samo dugom postupnom promjenom, a ne revolucijom.