Ferganska dolina: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m r2.7.2+) (Bot: mijenja es:Valle de Fergana sa es:Valle de Ferganá
Addbot (razgovor | doprinosi)
m Bot: brisanje 38 međuwiki poveznica premještenih u stranicu d:q486324 na Wikidati
Redak 21: Redak 21:
[[Kategorija:Zemljopis Tadžikistana]]
[[Kategorija:Zemljopis Tadžikistana]]


[[ar:وادي فرغانة]]
[[az:Fərqanə vadisi]]
[[be:Ферганская даліна]]
[[bg:Ферганска долина]]
[[ca:Vall de Ferganà]]
[[cs:Ferganská kotlina]]
[[de:Ferghanatal]]
[[en:Fergana Valley]]
[[eo:Fergana valo]]
[[es:Valle de Ferganá]]
[[et:Farg‘ona org]]
[[et:Farg‘ona org]]
[[fa:دره فرغانه]]
[[fr:Vallée de Ferghana]]
[[hi:फ़रग़ना वादी]]
[[hu:Ferganai-medence]]
[[id:Lembah Fergana]]
[[it:Valle di Fergana]]
[[ja:フェルガナ盆地]]
[[kk:Ферғана аңғары]]
[[ko:페르가나 분지]]
[[lb:Ferganadall]]
[[lt:Ferganos slėnis]]
[[ms:Lembah Fergana]]
[[nl:Vallei van Fergana]]
[[no:Ferganadalen]]
[[os:Ферганайы тæрф]]
[[pl:Kotlina Fergańska]]
[[pt:Vale de Fergana]]
[[ru:Ферганская долина]]
[[sh:Ferganska dolina]]
[[sk:Ferganská kotlina]]
[[sl:Ferganska dolina]]
[[sv:Ferganadalen]]
[[tr:Fergana Vadisi]]
[[ug:فەرغانە ئويمانلىقى]]
[[uk:Ферганська долина]]
[[ur:وادئ فرغانہ]]
[[uz:Farg‘ona vodiysi]]
[[zh:费尔干纳盆地]]

Inačica od 17. ožujka 2013. u 06:58

Krajolik Ferganske doline u Uzbekistanu

Ferganska dolina (uzbečki: Farg‘ona vodiysi, kirgiški: Фергана өрөөнү, tadžički: водии Фaрғонa, ruski: Ферганская долина, perzijski: وادی فرغانه) je dolina u srednjoj Aziji. Podijeljena je između Uzbekistana, Tadžikistana i Kirgistana. Najveći dio pripada Uzbekistanu. To je najgušće naseljeni prostor srednje Azije.

Karta Tadžikistana; Ferganska dolina je na sjeveru uz rijeku Syr Darju

Zemljopis

Ferganska dolina je dolina uz rijeke Naryn i Kara Darja čijim spajanjem nastaje rijeka Sir Darja. Nadmorska visina doline je 400-500 m. Dolina je tektonskog porijekla sa svih strana okružena planinama (većinom iz planinskog lanca Tian Shan). Kroz nju teku mnoge rijeke koje se ulijevaju u Sir Darju i donose mnogo sedimenata s planina u dolinu. Zbog toga je u dolini vrlo plodno tlo. Plodno tlo i dovoljna količina vode za navodnjavanje je pokretač razvoja poljoprivrede i naseljenosti u dolini. Pronađena su i nalazišta nafte i prirodnog plina.

Klima je kontinentalna. Velike su godišnje amplitude temperature (razlike najtoplijeg i najhladnijeg mjeseca). Vrlo je mala količina padalina (posebno ljeti kad gotovo ne pada kiša, zimi često pada snijeg). Nedostatak padalina je najviše posljedica smještaja u sredini Azije daleko od svih mora. Zbog toga zračne mase koje donose padaline s mora ne mogu stići do Ferganske doline. Zbog smanjene količine padalina u Ferganskoj dolini prevladava stepa. Poljoprivreda nedostatak padalina kompenzira navodnjavanjem iz rijeka.

U dolini se nalazi glavni i najveći grad Uzbekistana Taškent. Ostali veći gradovi Uzbekistana su Andižan, Fergana i Namangan, u Tadžikistanu je grad Khudžand, a u Kirgistanu .

Stanovništvo i gospodarstvo

Ferganska dolina je najgušće naseljen dio srednje Azije. U svim državama koje ju dijele ima upravo u Ferganskoj dolini najviše stanovnika i većih gradova. Do uspostave SSSR-a su u dolini živjeli izmiješani Uzbeci, Tadžici i Kirgizi. Zbog toga je bilo teško uspostaviti granice pa one izgledaju nepravilno, a postoji i više eksklava (teritorij koji pripada jednoj državi, a sa svih strana je okružen drugom državom). Još uvijek postoje brojne etničke manjine koje pripadaju narodima koje dijele dolinu (Uzbeci u Kirgistanu, Kirgizi u Tadžikistanu).

Ferganska dolina spada u gospodarski razvijenije dijelove srednje Azije. Dominira poljoprvreda za koju postoje povoljni geografski uvjeti. Najvažniji je uzgoj pamuka koji je glavni izvozni proizvod. Još se uzgajaju žitarice, voće i povrće. Industrija nije jače razvijena.