Neda Ukraden: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinosi)
m Bot: brisanje 6 međuwiki poveznica premještenih u stranicu d:q453228 na Wikidati
m to što je samo rođena u hrvatskoj (srpskih roditelja), a odmah nakon toga se preselili u sarajevo, pa posle se preselila u srbiju, još ne znači da je hrvatska pjevačica.
Redak 24: Redak 24:
}}
}}


'''Neda Ukraden''' ([[Imotski]], [[16. kolovoza]] [[1950]].), hrvatska i bosansko-hercegovačka je pjevačica zabavne glazbe. Od osamostaljenja Hrvatske živi i radi u Srbiji.
'''Neda Ukraden''' ([[Imotski]], [[16. kolovoza]] [[1950]].), srpska pjevačica je zabavne glazbe. Veći dio života proživjela je u BiH, a od osamostaljenja Hrvatske živi i radi u Srbiji.


Neda Ukraden je završila Pravni fakultet u [[Sarajevo|Sarajevu]] te Filozofski fakultet - odsjek [[engleski jezik]] i [[književnost]], kao i srednju glazbenu školu, odsjek solo pjevanja.
Neda Ukraden je završila Pravni fakultet u [[Sarajevo|Sarajevu]] te Filozofski fakultet - odsjek [[engleski jezik]] i [[književnost]], kao i srednju glazbenu školu, odsjek solo pjevanja.

Inačica od 17. ožujka 2013. u 22:50

Neda Ukraden
Neda Ukraden na nastupu u Tesliću, BIH
Rođen/a16. kolovoza 1950.
Žanr/ovipop, turbo-folk glazba
Zanimanjepravnica, profesorica, glazbenica
Instrumentvokal
Djelatno razdoblje1967. - danas
Producentska kućaJugoton, Diskos, Grand Produkcija, BN, Hit Records, Croatia Records, City Records
AngažmanKamen na kamen (1967. - 1977.)
Internetska stranicawww.nedaukraden.com
Nagrade
Zlatna ptica Jugotona
8 Oskara popularnosti
Nagrada Udruženja estradnih umjetnika Jugoslavije
Udruženja estradnih umjetnika Bosne i Hercegovine
Brončani vijenac
Zlatni mikrofon
Tri zvjezdice "VEN"-a
Oskar popularnosti TV Revije
Zlatni vijenac popularnosti

Neda Ukraden (Imotski, 16. kolovoza 1950.), srpska pjevačica je zabavne glazbe. Veći dio života proživjela je u BiH, a od osamostaljenja Hrvatske živi i radi u Srbiji.

Neda Ukraden je završila Pravni fakultet u Sarajevu te Filozofski fakultet - odsjek engleski jezik i književnost, kao i srednju glazbenu školu, odsjek solo pjevanja. Tijekom višedesetljetne karijere surađivala je s najeminentnijim domaćim autorima, kao što su: Đorđe Novković, Rajko Dujmić, Đelo Jusić, Kemal Monteno, Arsen Dedić, Zrinko Tutić i Nikola Borota - Radovan.

Karijera

Početci karijere

Glazbenu karijeru započela je 1967. godine kada je snimila prvu pjesmu za Radio Sarajevo. Bila je to pjesma “Igra bez kraja”, s kojom je nastupila na prvom festivalu Vaš šlager sezone i osvojila nagradu kao najbolji debitant. Na Opatijskom festivalu 1975. godine pjevala je pjesmu “Srce u srcu” i s tom je pjesmom trebala otići na Euroviziju, ali je na kraju na eurovizijsko natjecanje ipak otputovala grupa “Pepel in kri” nakon nadglašavanja u finalu. Neda je u to vrijeme nastupala s grupom "Kamen na kamen", a njihov prvi nosač zvuka zvao se jednostavno Neda Ukraden & Kamen na kamen.

1976. godine snimili su drugu ploču “Ko me to odnekud doziva”. Uslijedile su ploče “Nedine najljepše pjesme” (1977.) i “Još te volim” (1979.). 1981. pratila je, zajedno s Jadrankom Stojaković i Ismetom Krvavac, našeg predstavnika na Euroviziji u Irskoj, Seada Memića Vajtu s pjesmom “Lejla”.

Zlatno doba 80.-ih godina

Povratkom u zagrebačku diskografsku kuću “Jugoton” Neda je promijenila svoj imidž, počela raditi s Đorđem Novkovićem i Rajkom Dujmićem, te 1982. godine snima album To mora da je ljubav, a pjesme na albumu odisale su čistim popom. Album je prodan u 350.000 primjeraka i otvorio novo poglavlje u karijeri Nede Ukraden. Nakon uspjeha LP ploče To mora da je ljubav, Neda nastavlja suradnju s istim autorima. Svi naredni albumi dostigli su sjajne tiraže: Oči tvoje govore (1984.) preko 250.000 primjeraka, Hoću tebe (1985.) hitom "Zora je" preko 500.000 primjeraka, Šaj, šaj (1986., za sarajevski "Diskoton") preko 300.000 primjeraka. Isti kontinuitet nastavili su i sljedeći albumi Došlo doba da se rastajemo (1987.), Posluži nas srećo (1988.), Ponoć je (1988.), Dobro došli (1989.), mada je primjetno ponovno izvjesno približavanje etno zvuku.

To vrijeme od početka 1980-ih do početka 1990-ih definitivno je bilo zlatno razdoblje za Nedu Ukraden. Pored fantastičnih tiraža njenih ploča i popularnost u brojnim republikama, Neda je dobila i brojne nagrade za pjevačicu godine, hit i ploču godine. Na Zagrebfestu 1984. godine pobijedila je s pjesmom “Traži se jedan Vanja” (prva nagrada stručnog žirija). Njezin hit "Zora je", koji je napisao Đorđe Novković, preveden je na trinaest svjetskih jezika.

Svoj posljednji album prije rata radi za "Diskoton". Poslije nas snimila je 1990. godine, a na njemu su radili mladi sarajevski glazbenici predvođeni Hari Mata Harijem. Uz brojne nagrade koje je Neda osvojila tijekom svoje bogate glazbene karijere svakako treba izdvojiti Zlatnu pticu “Jugotona” za preko dva milijuna prodanih ploča.

Ratne 90.-e

Dolaskom ratnih godina Neda se je odselila iz Sarajeva u Beograd (Neda potječe iz mješovitog braka - otac joj je bio Srbin iz Hrvatske), gdje je 1992. godine objavila album Vidovdan/Nek' živi muzika. Uskoro su usljedila tri albuma snimljena na srpskom jeziku u turbofolk žanru. U Hrvatskoj joj taj odlazak u Srbiju nikad nije zaboravljen, jer ga se tumačilo da je izabrala stranu države koja je napala Hrvatsku, što je razlog da je imala probleme s nastupima i 20 godina poslije ("koja je poslije bijega iz Sarajeva počela toliko nametljivo srbovati da je dojadila i najzagriženijim Srbijancima")[1] Potvrda za to su brojni poznati i manje poznati hrvatski i bosanskohercegovački glazbenici srpske nacionalnosti ili djelimičnog srpskog podrijetla koji su i u takvim vremenima izabrali Hrvatsku za mjesto života i rada, a u istom su razdoblju pojavila se nova imena na hrvatskoj sceni iz redova te zajednice.

2000.-te

2001. na opće zaprepaštenje beogradskog javnog života, Neda je za Grand Produkciju izdala album na hrvatskom jeziku (točnije na bosanskoj ijekavici) pod nazivom Nova Neda megahitom "Sarajevo, gdje je moja raja".

Neda obnavlja suradnju sa Zagrebom te se oko nje uskoro formira sada već uigrani tim kojeg čine Franjo Valentić, Branimir Mihaljević, Fayo i pokojni Mato Došen. Posljednji album za Grand Produkciju Neda izdaje 2006. godine, a surandnju raskida 2008. nakon debakla na Grand festivalu s pjesmom "Evo sviće". Naime, Neda je završila na predposljednjem mjestu te je vidno uvrijeđena istaknula kako pjevačica s iskustvom poput njenog ne zaslužuje takav tretman. 2009. za diskografsku kuću BN izdaje album Da se nađemo na pola puta s istoimenim hit singlom koji je zabilježio enormni uspjeh. Iste godine sudjeluje na HRF-u s pjesmom "Kad sam kod kuće" u kojoj se nostalgično prisjeća svog rodnog kraja, a koja je na domaćoj sceni zabilježila izuzetan uspjeh.

Početkom 2010. Neda započinje suradnju s hrvatskom diskografskom kućom Hit Records, pa u veljači izdaje album Na pola puta. U svibnju iste godine u prepunom Sava Centru održava koncert kojim obilježava 40 godina nadasve zanimljive i uspješne karijere. Uskoro sudjeluje na Marko Polo Festivalu održanom na Korčuli pjesmom "Dalmacijom zagrljeni" koju je posvetila svojoj rodnoj Dalmaciji[nedostaje izvor]. U rujnu 2010. sasvim slučajno Neda ostvaruje suradnju s mladim folk pjevačem Ivanom Zakom. Naime, Nedin dugogodišnji klavijaturist namjenio je Zaku pjesmu koja se Nedi svidjela na prvo slušanje. Poštujući i Nedu i Zaka, Nedin klavijaturist i autor pjesme Dušan Bačić predložio je da snime zajednički duet, a pjesma nosi naziv "Tetovaža". Unatoč brojnim zamjerkama kritičara da pjesma s previše turbofolk motiva uopće ne leži Nedi, publika ju je objeručke prihvatila. "Tetovaža" je od izlaska pa do danas nezaobilazna na svim Nedinim javnim nastupima. U prosincu za Hit Records izdaje kompilaciju hitova Radujte se prijatelji na kojem su se našla, uz popularne hitove 80.-ih, i dva singla iz 2010. godine.

2010.-e

Neda i zbor „Naša Mladost“, u okviru Teslićkog ljeta, 2011. godine

Početkom 2011. održala je prvi koncert nakon više od 20 godina u svom rodnom Imotskom. Sav prilog prikupljen od ulaznica namijenila je civilnoj udruzi invalida imotskog kraja, a koncert je prekinut na nešto više od sat vremena zbog lažne dojave o bombi baš kao i koncert održan krajem svibnja u novootvorenoj zadarskoj diskoteci. Dana 10. ožujka 2011. godine izdaje singl "Na Balkanu" koji je najavio dugo iščekivani koncert u Košarkaškom centru Dražen Petrović u Zagrebu. U ljeto iste godine nastupa na Teslićkom ljetu u BIH (glazbena manifestacija), a 9. rujna održava svoj prvi koncert u popularnoj hrvatskoj diskoteci Aurora u Primoštenu zajedno sa kolegom Ivanom Zakom.

Uskoro za jednu diskografsku kuću u Sloveniji snima dva singla na nacionalnom jeziku koja su ustvari obrada njena dva uspješna megahita - Adio ljubavi (Adio ljubica Slovenia) iz 1984. te Naj, naj iz 2008. godine. Ni ne čekajući da se pjesme afirmiraju kod slovenske publike, Neda započinje nove pregovore, ovog puta sa slovenskom grupom Clea & Kim, oko suradnje na novoj pjesmi i upečatljivom video zapisu "Girls Night" koja je izašla u siječnju 2012. godine. Paralelno s tim projektom u Ljubljani, Neda se u Beogradu susreće sa dugogodišnjim kolegom i prijateljem Kemalom Montenom s kojim snima duetsku pjesmu, ali i video uradak, "Pao snijeg po dunjama".

Diskografija

Singlovi

  • 1967. Igra bez kraja (Vaš šlager sezone 67)
  • 1969. Kiše su pale (Vaš šlager sezone 69)
  • 1969. Sve što moje srce zna / Ako me trebaš
  • 1973. Je l' to taj / Tri djevojke
  • 1974. Mlada majka (Omladina 74)/ Čudno čudo
  • 1975. Srce u srcu (Opatija 75)/ Mezarje
  • 1975. Novi Robinzoni (Vaš šlager sezone 75)/ Do posljednje kapi života
  • 1975. Sto si nano udala me rano (Slavonija 75)/Sretan dan (Ljubav pobjedu slavi) (Slovenske Popevke 75)
  • 1975. Majka (Festival Revolucionarne i Rodoljubive Pjesme 75)
  • 1976. Ej, da mi je naći (Opatija 76)/ Večera
  • 1976. Ja i ti (Vaš šlager sezone 76)/ Osam dana
  • 1977. Požuri mi, dragane (Vaš šlager sezone 77)/ Šalvare
  • 1977. Ne dam ga, ne dam (Zagreb 77)/ Dragana je mala na livadu zvala
  • 1977. Gorom i dolom (Split '77.)/ Voli tebe srce moje
  • 1978. Hajde, bolan, ne luduj (koji ti je vrag) / Što su polju cvijetovi
  • 1978. Pisma ljubavi (Beogradsko proleće 78)/ Ljubav me čudno dira
  • 1978. Vjeruj mi dušo moja (Vaš šlager sezone 78)/Alčak (Opatija 78)
  • 1979. Još te volim (Vaš šlager sezone '79) / Šeherzada (Opatija 79)
  • 1979. Što si bliže meni (Zagreb 79)/ Kad sam bilacvijeće u Japanu
  • 1981. Oženjen je (Vaš šlager sezone 81)/Sve što se odgađa, to se ne događa (Yu-izbor za pjesmu Eurovizije 1981)
  • 1981. Umire ljeto (Split '81) / Ljubavi, ljubavi
  • 1981. Komušanj (Muzički festival Slavonija '81)
  • 1982. Ne budi me noćas (Vaš šlager sezone 82)/Za tri dana prođe svako čudo (Opatija 82)
  • 1983. Ne vjeruj (Vaš šlager sezone 83)
  • 1983. Doviđenja, zaboravi me (Split 83)
  • 1984. Traži se jedan Vanja (Zagrebfest 84)
  • 1984. Ne može se natrag više (Mesam 84)
  • 1986. Šaj rode, šaj (jugoslavenski izbor za pjesmu Eurovizije 1986)
  • 1988. Isplest ću bijeli vijenac (Split 88)
  • 1997. Eh, da sam tebe slušala (Budva 97)
  • 1997. Ne budi me noćas (remake)
  • 2004. Ljubomora (Radijski Festival SCG 04)
  • 2005. Ako se ikad sretnemo (Sunčane skale 05)
  • 2005. Konačno (Radijski Festival SCG 05)
  • 2008. Evo sviće (Grand Festival 08)
  • 2008. Stvarno se isplatilo (12. Hrvatski radijski festival '08)
  • 2008. Naj, naj
  • 2009. Kad sam kod kuće (14. Hrvatski radijski festival '09)
  • 2009. Nježna i bezobrazna (Ohrid Fest)
  • 2010. Dalmacijom zagrljeni (Marko Polo Fest 2010)
  • 2010. Tetovaža (duet s Ivanom Zakom)
  • 2011. Na Balkanu
  • 2011. Adio ljubica Slovenia/Naj, naj (na slovenskom)
  • 2011. Pao snijeg po dunjama (duet s Kemalom Montenom)
  • 2012. Girls Night (Nije ti dobro) - duet sa Clea & Kim

Albumi

DVD izdanja

  • 2007. Novogodišnji Grand Party (pjesme Maki, Maki i Srećo moja)
  • 2008. Novogodišnji Grand 08 (pjesma Maki, Maki)
  • 2008. II. Axal Grand Festival (pjesma Evo sviće)
  • 2009./10. Super hitovi City Recordsa (pjesma Da se nađemo na pola puta)
  • 2011. Grand - narodno veselje 11 (pjesme Maki, Maki i Srećo moja)
  • 2011. Radujte se prijatelji (snimka koncerta u beogradskoj areni)

Festivali

  • 1967. Igra bez kraja (Vaš šlager sezone 67)
  • 1969. Kiše su pale (Vaš šlager sezone 69)
  • 1974. Mlada majka (Omladina 74)
  • 1975. Srce u srcu (Opatija 75)
  • 1975. Novi Robinzoni (Vaš šlager sezone 75)
  • 1975. Sto si nano udala me rano (Slavonija 75)
  • 1975. Sretan dan (Ljubav pobjedu slavi) (Slovenske Popevke 75)
  • 1975. Majka (Festival Revolucionarne i Rodoljubive Pjesme 75)
  • 1976. Ej, da mi je naći (Opatija 76)
  • 1976. Ja i ti (Vaš šlager sezone 76)
  • 1977. Požuri mi, dragane (Vaš šlager sezone 77)
  • 1977. Ne dam ga, ne dam (Zagreb 77)
  • 1977. Gorom i dolom (Split '77.)
  • 1978. Hajde, bolan, ne luduj (koji ti je vrag)
  • 1978. Pisma ljubavi (Beogradsko proleće 78)
  • 1978. Vjeruj mi dušo moja (Vaš šlager sezone 78)
  • 1979. Još te volim (Vaš šlager sezone '79)
  • 1979. Šeherzada (Opatija 79)
  • 1979. Što si bliže meni (Zagreb 79)/
  • 1981. Oženjen je (Vaš šlager sezone 81)
  • 1981. Sve što se odgađa, to se ne događa (Yu-izbor za pjesmu Eurovizije 1981)
  • 1981. Umire ljeto (Split '81)
  • 1981. Komušanj (Muzički festival Slavonija '81)
  • 1982. Ne budi me noćas (Vaš šlager sezone 82)
  • 1982. Za tri dana prođe svako čudo (Opatija 82)
  • 1983. Ne vjeruj (Vaš šlager sezone 83)
  • 1983. Doviđenja, zaboravi me (Split 83)
  • 1984. Traži se jedan Vanja (Zagrebfest 84)
  • 1984. Ne može se natrag više (Mesam 84)
  • 1986. Šaj rode, šaj (jugoslavenski izbor za pjesmu Eurovizije (Jugovizija) 1986)
  • 1988. Isplest ću bijeli vijenac (Split 88)
  • 1997. Eh, da sam tebe slušala (Budva 97)
  • 2004. Ljubomora (Radijski Festival SCG 04)
  • 2005. Ako se ikad sretnemo (Sunčane skale 05)
  • 2005. Konačno (Radijski Festival SCG 05)
  • 2008. Evo sviće (Grand Festival 08)
  • 2008. Stvarno se isplatilo (12. Hrvatski radijski festival '08)
  • 2009. Kad sam kod kuće (14. Hrvatski radijski festival '09)
  • 2009. Nježna i bezobrazna (Ohrid Fest)
  • 2010. Dalmacijom zagrljeni (Marko Polo Fest 2010)

Vanjske poveznice

  1. (srp.) Ilustrovana politika Draško Aćimović: Mnogo nepoželjnih iz Srbije, br.2219 ,2001.