Male mačke: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Redak 58: Redak 58:
** [[Divlja mačka]] (''Felis silvestris''), uključujući [[domaća mačka|domaću mačku]]
** [[Divlja mačka]] (''Felis silvestris''), uključujući [[domaća mačka|domaću mačku]]
* Rod ''[[Leopardus]]''
* Rod ''[[Leopardus]]''
** [[Pampa mačka]] (''Leopardus colocolo''); mlađi član sistematike, podijeljena na tri vrste (''L. braccatus'', ''L. colocolo'' i ''L. pajeros'')
** [[Pampaška mačka]] (''Leopardus pajeros'')
** [[Pantanalska mačka]] (''Leopardus braccatus'')
** [[Kolokolo]] (''Leopardus colocolo'')
** [[Geoffrijeva mačka]] (''Leopardus geoffroyi'')
** [[Geoffrijeva mačka]] (''Leopardus geoffroyi'')
** [[Kodkod]] (''Leopardus guigna'')
** [[Kodkod]] (''Leopardus guigna'')

Inačica od 22. ožujka 2013. u 01:20

Male mačke
Jaguarundi (Puma yagouaroundi)
Sistematika
Carstvo:Animalia
Koljeno:Chordata
Potkoljeno:Vertebrata
Razred:Mammalia
Red:Carnivora
Porodica:Felidae
Potporodica:Felinae
Rodovi

Male mačke (Felinae) su potporodica porodice mačaka koja živi u svim dijelovima svijeta osim Australije i Antarktike. Mačke iz potporodice Felinae pojavile su se prije oko 10 milijuna godina i ostale su gotovo nepromijenjene u modernom razdoblju. Gubitak staništa i krivolov zbog krzna i tradicionalne medicine su im prijetnja za opstanak. O broju vrsta malih mačaka još se raspravlja, ali sumnja se da će nove vrste u ovoj skupini biti imenovane.

Opis

Veličina im varira, od pume, koja je duga 1-2 metra i teška 36-103 kilograma, pa sve do pjegave mačke (duga 34-50 centimetara, a teška1,1 do 1,6 kilograma). Životni vijek im je 10-30 godina, ovisi o vrsti.

Imaju smanjene oči i ušne otvore prekrivene kožom. Zjenica im je uspravna, dok je u velikih mačaka kružna, baš kao i u ljudi. Na nosu imaju dio prekriven kožom, za razliku od velikih mačaka, u kojih je taj dio prekriven krznom.

Još jedna razlika između malih i velikih mačaka je struktura grla, koja im omogućuje da predu i riču. Ne mogu rikati kao velike mačke, jer kosti grla otvrdnu i približe se, pa mogu proizvoditi samo male vibracije. Umjesto toga, one mijauču, vrište i reže. Mogu presti samo kad izdišu, pa se predenje prekida kad mačka udiše.

Osjetila

Sve imaju oštra osjetila, koja im pomažu da nađu i ulove plijen. Mogu otvoriti zjenice tri puta više nego ljudi i vidjeti u mraku šest puta bolje. Imaju sloj tkiva u očima zvan tapetum lucidum, koja odbija svjetlost natrag kroz mrežnicu i povećava količinu svjetlosti da mačka bolje vidi. To je uzrok sjaja u oku kod mačaka, koji se vidi noću, kada njihove oči izgledaju sjajno crvene ili zelene.

Sluh im je također jako važan. Svako uho kontrolira više od dvadeset mišića, pa se uši mogu micati neovisno jedno od drugog, pa jedno može biti istaknuto naprijed, a drugo natrag. Uši mogu brzo uhvatiti zvukove u svim smjerovima, uključujući i iza mačke. Mogu čuti ultrazvukove koje prave mali glodavci, pa im to pomaže da ih ulove.

Klasifikacija

Prema Wilsonu i Reederu ovako su klasificirane male mačke:

Izvori

Vanjske poveznice

Ostali projekti
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Male mačke
Wikivrste imaju podatke o taksonu Male mačke