Negativni i pozitivni ateizam: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Novi (mini)članak
 
mNema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
{{Ateizam}}
{{Ateizam}}
'''Pozitivni ateizam''' je izraz kojim se općenito opisuju svjetonazori [[ateizam|ateista]] koji istinitom smatraju tvrdnju "[[Božanstvo|Bogovi]] ne postoje". '''Slab ateizam''' je pak izraz koji se odnosi na ostale oblike [[Nonteizam|nonteizma]]. Kroz povijest se ova razlika opisivala i izrazom '''jaki i slabi ateizam''' gdje se pod "jakim" ateizmom navodilo specifični stav da bogovi ne postoje, dok "slabi" ateizam predstavlja tek odsustvo vjerovanja u bogove, bez da se kategorički odbaci mogućnost njihovog postojanja.<ref>Martin, Michael (1990.). ''Atheism: A Philosophical Justification''. Izdavač: Temple University Press, str. 281. ISBN:0877229430</ref> S obzirom na fleksibilnost izraza "[[Bog]]", smatra se kako osoba istovremeno može biti i jak i slab ateist, ovisno o shvaćanju što se smatra božanstvom.
'''Pozitivni ateizam''' je izraz kojim se općenito opisuju svjetonazori [[ateizam|ateista]] koji istinitom smatraju tvrdnju "[[Božanstvo|Bogovi]] ne postoje". '''Negativni ateizam''' je pak izraz koji se odnosi na ostale oblike [[Nonteizam|nonteizma]]. Kroz povijest se ova razlika opisivala i izrazom '''jaki i slabi ateizam''' gdje se pod "jakim" ateizmom navodilo specifični stav da bogovi ne postoje, dok "slabi" ateizam predstavlja tek odsustvo vjerovanja u bogove, bez da se kategorički odbaci mogućnost njihovog postojanja.<ref>Martin, Michael (1990.). ''Atheism: A Philosophical Justification''. Izdavač: Temple University Press, str. 281. ISBN:0877229430</ref> S obzirom na fleksibilnost izraza "[[Bog]]", smatra se kako osoba istovremeno može biti i jak i slab ateist, ovisno o shvaćanju što se smatra božanstvom.


Izraz je prvi godine [[1972.]] koristio britanski filozof [[Anthony Flew]], ali je popularnost stekao početkom [[1990-ih]] zahvaljujući Usenet grupi [[alt.atheism]].
Izraz je prvi godine [[1972.]] koristio britanski filozof [[Anthony Flew]], ali je popularnost stekao početkom [[1990-ih]] zahvaljujući Usenet grupi [[alt.atheism]].

Inačica od 24. travnja 2013. u 01:58

Pozitivni ateizam je izraz kojim se općenito opisuju svjetonazori ateista koji istinitom smatraju tvrdnju "Bogovi ne postoje". Negativni ateizam je pak izraz koji se odnosi na ostale oblike nonteizma. Kroz povijest se ova razlika opisivala i izrazom jaki i slabi ateizam gdje se pod "jakim" ateizmom navodilo specifični stav da bogovi ne postoje, dok "slabi" ateizam predstavlja tek odsustvo vjerovanja u bogove, bez da se kategorički odbaci mogućnost njihovog postojanja.[1] S obzirom na fleksibilnost izraza "Bog", smatra se kako osoba istovremeno može biti i jak i slab ateist, ovisno o shvaćanju što se smatra božanstvom.

Izraz je prvi godine 1972. koristio britanski filozof Anthony Flew, ali je popularnost stekao početkom 1990-ih zahvaljujući Usenet grupi alt.atheism.

Izvori

  1. Martin, Michael (1990.). Atheism: A Philosophical Justification. Izdavač: Temple University Press, str. 281. ISBN:0877229430

Vidi još