Bratstvo i jedinstvo: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinosi)
m Bot: brisanje 13 međuwiki poveznica premještenih u stranicu d:q531855 na Wikidati
Nema sažetka uređivanja
Redak 5: Redak 5:
Također, diljem Jugoslavije, "Bratstvo i jedinstvo" je bilo ime mnogih škola, tvornica, folklornih i sportskih društava, te je po njemu nazvana autocesta koja je spajala [[Ljubljana|Ljubljanu]], [[Zagreb]], [[Beograd]] i [[Skoplje]].
Također, diljem Jugoslavije, "Bratstvo i jedinstvo" je bilo ime mnogih škola, tvornica, folklornih i sportskih društava, te je po njemu nazvana autocesta koja je spajala [[Ljubljana|Ljubljanu]], [[Zagreb]], [[Beograd]] i [[Skoplje]].


Kao jedna od tri glavne dogme [[ideologija|ideologa]] “[[Titoizam|Titoizma]]” bratstvo i jedinstvo predstavljalo riješene međunacionalnih odnosa u Jugoslaviji.




U doba "Bratstva i jedinstva" Hrvati su u brojnim javnim službama i vodećim pozicijama, kao primjerice u policiji, u vojsci bili zastupljeni u daleko manjem broju nego što su to po broju pučanstva ravnomjerno mogli biti.


Godine 1969. u vrijeme pojave [[Hrvatsko proljeće|hrvatskog proljeća]] Hrvati su činili u saveznoj upravi države 8,6% osoblja, iako je njihov udio u SFRJ bio 22 %. Srba je u administraciji bilo 73,6% iako je njihov udio u stanovništvu iznosio 39,6 %.U upravnim strukturama savezne drzave je bilo 7,2 % Crnogoraca, dakle gotovo kao Hrvata. U [[JNA]] je u časničkoj strukturi bilo 62,5% Srba a 10,4 Hrvata. <ref>Mirko Valentić "Rat protiv Hrvatske - 1991. - 1995. - Velikosrpski projekti od ideje do realizacije", Zagreb 2010., str. 62.</ref>

Osobe koje bile politički odstupljale od komunističkog jednoumlja i bili drugačijeg mišljenja kao [[disident]]i, jugoslavenski [[režim]] je zbog „napada na bratsvo i jedinstvo“ osuđivao na dugogodišnje kazne tijekom [[Montirani politički sudski proces|politički montiranih sudskih postupaka]] kao primjerice [[Marko Veselica|Marka Veselicu]], [[Franjo Tuđman|Franju Tuđmana]], [[Bruno Bušić|Brunu Bušića]] i brojne druge.


== Izvori ==
== Izvori ==

Inačica od 29. svibnja 2014. u 22:00

Bratstvo i jedinstvo (srpska ćirilica: Братство и јединство, makedonski: Братство и единство, slovenski: Bratstvo in enotnost, albanski: Bashkim dhe Vëllazërim, mađarski: Testvériség és egység) je bio poznati slogan i dogma Saveza komunista Jugoslavije, skovan za vrijeme Drugog svjetskog rata u Jugoslaviji (od 1941. do 1945.), a kasnije i jedan od gesla SFR Jugoslavije. Izraz je trebao opisivati bratski odnos između svih naroda i narodnosti u Jugoslaviji, kao i jednakost svih građana u socijalizmu.

Za "osobite zasluge u širenju bratstva među narodima i narodnostima, u stvaranju i razvijanju političkog i moralnog jedinstva naroda" dodjeljivao se i Orden bratstva i jedinstva u dva stupnja, kojeg je ustanovio Josip Broz Tito 15. kolovoza 1943.

Također, diljem Jugoslavije, "Bratstvo i jedinstvo" je bilo ime mnogih škola, tvornica, folklornih i sportskih društava, te je po njemu nazvana autocesta koja je spajala Ljubljanu, Zagreb, Beograd i Skoplje.



Izvori