Intervju: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m kat. Odnosi s javnošću
Nema sažetka uređivanja
Redak 17: Redak 17:


== Vrste intervjua ==
== Vrste intervjua ==
* selekcijski intervju
* selekcijski intervju:
Selekcijskom intervjuu često prethodi neslužbeni intervju koji je položan brojnim zloporabama i može biti prilika za davanje netočnih informacija. Službeni selekcijski intervjui sadrže stučne metode vođenja razgovora s jednim ili više voditelja, jednim ili više kandidata za razgovore, primjenjuju se utvrđene tehnike procjene (npr. psihometrijske testove).
* procjenjivački intervju
* istraživački intervju
procjenjivački intervju:
Prije procjene potrebno je utvrditi ciljeve, jer se kasnija procjena vrši prema pokazateljima učinka koji su dogovoreni na počeku razdoblja za koje se obavlja procjena.
* medijski intervju
istraživački intervju:
Istraživački intervjui vezani su najčešće za profesije od kojih se očekuje doprinos istraživanjima. U medicinskoj profesiji npr. promatranjem djelovanja novih metoda liječenja i reakcija bolesnika na njih, socijalnih djelatnika na reakcije primatelja socijalne skrbi kod promjena pravila ili drugih koji podliježu pod djelatnost socijalnih službi.
medijski intervju:
Medijski intervjui su dobri alati za praktičara koji želi komunicirati zajednicom koju pokrivaju mediji.


== Etička pitanja tijekom vođenja intervjua ==
== Etička pitanja tijekom vođenja intervjua ==
Redak 29: Redak 33:
== Povezani članci ==
== Povezani članci ==
*[[Produbljeni intervju]]
*[[Produbljeni intervju]]

== Izvori ==
* Vještine vođenja infervjua, Glaynis M. Breakwell, Naklada Slap, 2001.


== Vanjske poveznice ==
== Vanjske poveznice ==

Inačica od 25. kolovoza 2014. u 07:04

Intervju je ispitivanje kroz ispitivača (tzv. intervjuera) s ciljem dobivanja osobnih informacija, ili utvrđivanja činjenica.

Medijski intervjui

Najpoznatiji su novinarski intervjui, sa svrhom pisanja novinskih članaka ili radijskih i televizijskih priloga s političarima, predsjednicima uprava velikih korporacija, glasnogovornicima i drugim osobama od javnog interesa. Uloga medija je prenošenje informacije, mišljenja ili nuđenje zabave. Kod medijskog intervjua potrebno je znati na koji će način biti upotrijebljen. Medijski intervju može inicirati medijska kuća ili sama osoba ili organizacija posredstvom glasnogovornika odnosno osobe zadužene za odnose s javnošću koja želi sama pristupiti medijskim predstavnicima s nekom informacijom. U tom smislu medijski intervju za organizaciju služi kao alat u odnosima s javnošću.

Intervju u znanosti

Važnu ulogu kao osnova za analizu i dokumentacijski rad imaju znanstveni intervjui na području jezikoslovlja, povijesti ili društvenim istraživanjima.

U medicinskoj dijagonostici liječnik može ispitati anamezu intervjuom.

Intervjui se obavljaju u području socijalnog rada, policijskim ispitivanjima, u službama za ljudske potencijale u poduzećima, u obrazovnim ustanovama, politici.

U kliničkoj psihologiji intervju je najčešće korišteno sredstvo i glavna je sastavnica kliničke obrade i procjenjivanja.

Vrste intervjua

  • selekcijski intervju:

Selekcijskom intervjuu često prethodi neslužbeni intervju koji je položan brojnim zloporabama i može biti prilika za davanje netočnih informacija. Službeni selekcijski intervjui sadrže stučne metode vođenja razgovora s jednim ili više voditelja, jednim ili više kandidata za razgovore, primjenjuju se utvrđene tehnike procjene (npr. psihometrijske testove). procjenjivački intervju: Prije procjene potrebno je utvrditi ciljeve, jer se kasnija procjena vrši prema pokazateljima učinka koji su dogovoreni na počeku razdoblja za koje se obavlja procjena. istraživački intervju: Istraživački intervjui vezani su najčešće za profesije od kojih se očekuje doprinos istraživanjima. U medicinskoj profesiji npr. promatranjem djelovanja novih metoda liječenja i reakcija bolesnika na njih, socijalnih djelatnika na reakcije primatelja socijalne skrbi kod promjena pravila ili drugih koji podliježu pod djelatnost socijalnih službi. medijski intervju: Medijski intervjui su dobri alati za praktičara koji želi komunicirati zajednicom koju pokrivaju mediji.

Etička pitanja tijekom vođenja intervjua

  • kako postavljati pitanja o osjetljivim temama?
  • što učiniti ako se slučajno sazna za neriješen problem?
  • kakvu povratnu informaciju dati nakon intervjua?

Povezani članci

Izvori

  • Vještine vođenja infervjua, Glaynis M. Breakwell, Naklada Slap, 2001.

Vanjske poveznice

Logotip Wikicitata
Logotip Wikicitata
Wikicitati imaju zbirke citata o temi Intervju

Intervju - Savjeti za selekcijski intervju