Esencijalni nutrijent: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
→‎[[Minerali]]: silicij sumpor
Redak 38: Redak 38:
* [[mangan]] (Mn)
* [[mangan]] (Mn)
* [[selen]] (Se)
* [[selen]] (Se)
* [[silicij]] (Si) (Mertz, W. 1974. [http://www.ingentaconnect.com/content/cabi/pns/1974/00000033/00000003/art00021 ''The newer essential trace elements, chromium, tin, vanadium, nickel and silicon.''] Proc. Nutr. Soc. '''33''' p. 307.)
* [[sumpor]] (S)
* [[molibden]] (Mo)
* [[molibden]] (Mo)
* [[jod]]
* [[jod]]

Inačica od 22. studenoga 2006. u 05:24

Za optimalno održanje fiziološke i anatomske stabilnosti organizma, moraju se hranom unositi i mnoge esencijalne tvari koje se u organizmu ne mogu sintetizirati, a organizmu su prijeko potrebne. Procjenjuje se da njih uključuju 24 esencijalna organska spoja (9 aminokiselina, 2 masne kiseline i 13 vitamina) te minerali. Potreba za njima se očituje u njihovoj kemijskoj građi, a ne kao izvori energije.

Tvari koje se u metabolizmu svode na zajedničke osnovne spojeve (acetil-CoA, spojevi Krebsovog ciklusa, ATP), a služe kao izvor energije, mogu se pri manjku djelomično nadomjestiti međusobnim pretvorbama. Npr, pri nedostatku ugljikohidrata kao izvor energije se počinju koristiti masne kiseline i aminokiseline uz neke neželjene pojave (gubitak tjelesne mase, ketoza).

Nasuprot tome, nedostatak esencijalnih nutrijenata nije moguće nadoknaditi metabolizmom jer su specifične kemijske građe i nezamjenjivi, a najčešće su biljnog i životinjskog porijekla.

Popis esencijalnih nutrijenata

Vitamini

Minerali

Esencijalne aminokiseline

Esencijalne masne kiseline