Pokroviteljstvo: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinosi)
m Bot: brisanje 32 međuwiki poveznica premještenih u stranicu d:q152478 na Wikidati
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
{{uklopi iz|Sponzorstvo}}
{{uklopi iz|Sponzorstvo}}
[[Datoteka:Allianz Arena 2005-06-10.jpeg|thumb|[[Logotip]] na [[Allianz Arena|Allianz Areni]] u [[München]]u.]]
[[Datoteka:Allianz Arena 2005-06-10.jpeg|thumb|[[Logotip]] na [[Allianz Arena|Allianz Areni]] u [[München]]u.]]
[[Datoteka:Campeonato Argentino de Polo 2010 - 5236515585 2b8cb412de o.jpg|thumb|Sponzorstvo od automobilske tvrtke u konjičkom sportu.]]
'''Pokrovitelj''' ([[anglicizam]] '''sponzor''', od "to sponsor") je kada [[osoba]] (fizička ili pravna) ili [[tvrtka]] pridonosi počasno ili daje financijski potporu za pokrivanje troškova akcije, aktivnosti ili primjerice doniranjem nagrade u reklamne svrhe.
'''Pokrovitelj''' ([[anglicizam]] '''sponzor''', od "to sponsor") je kada [[osoba]] (fizička ili pravna) ili [[tvrtka]] pridonosi počasno ili daje financijski potporu za pokrivanje troškova akcije, aktivnosti ili primjerice doniranjem nagrade u reklamne svrhe.



Inačica od 9. ožujka 2015. u 05:28

Logotip na Allianz Areni u Münchenu.
Sponzorstvo od automobilske tvrtke u konjičkom sportu.

Pokrovitelj (anglicizam sponzor, od "to sponsor") je kada osoba (fizička ili pravna) ili tvrtka pridonosi počasno ili daje financijski potporu za pokrivanje troškova akcije, aktivnosti ili primjerice doniranjem nagrade u reklamne svrhe.

Može biti na području politike, društvenih aktivnosti, znanosti, kulture ili športa. Može biti i pružanje pomoći primjerice pri oglašavanju.

Aktivnost pokrovitelja je pokroviteljstvo.


Pokroviteljstvo

Prema austrijskom profesoru A. Hermanns sponzorstvo je uzajamni posao između dva partnera, davatelja i primatelja sponzorstva, gdje se usluga i protuusluga unaprijed konkretno definira. Za one koje zanima malo opširnija definicija, profesor marketinga s Univerziteta u Baselu, Manfred Bruhn sponzorstvo je definirao na sljedeći način: "Sponzorstvo je planiranje, organizacija, provedba i kontroliranje aktivnosti uz davanje na raspolaganje novca, stvari ili usluge/a od strane poduzeća za unapređenje osobe/a, organizacije iz sporta, kulture ili socijalnog područja, s ciljem poboljšanja vanjske i interne korporativne komunikacije poduzeća. "

U praksi se sponzorstvo često zamijeni sa pojmom donacija, što s poreznog aspekta može biti kažnjivo. Sponzorstva mogu biti na području politike, društvenih aktivnosti, znanosti, kulture ili športa.


Povijest

Od prvih je sponzorskih aktivnosti prošlo više od 100 godina, no za shvaćanje pojma sponzorstva i njegova prilagođavanja zahtjevima marketinga, dovoljno je osvrnuti se na zadnjih 40 godina, pa da se shvate motivi koji su kroz zadnja desetljeća potakli i vodili poduzeća da se uključe u sponzorstvo. Prema Kim Skildum Ried, međunarodno priznatom stručnjaku na području sponzorstva, postoje četiri generacije sponzorstva:

Prva generacija

Prva generacija sponzorstava se odnosi na 70te i početak 80tih godina. Tu generacija predstavlja dobra volja izvršnih direktora koji su odlučivali na kojim će se manifestacijama objavljivati logotip tvrtke ili branda s dugoročnim ciljem podizanja prepoznatljivosti.


Druga generacija

Drugu generaciju sponzorstava, koja se odnosi na sredinu 80tih i početak 90tih godina, karakterizirale su odluke koje su temeljile na mogućnost direktnog povećanja prodaje.


Treća generacija

Treća generacija je jako napredovala jer je primjenjivala kombinaciju benefita prve i druge generacije te je razmišljala o povezivanju sponzoriranog (manifestacije, kluba, individualnog sportaša) s zaštitnim znakom tvrtke.


  • Navedene tri generacije su imale tzv. win-win situaciju. Cilj sponzora je bio da iskoristi potencijale sponzoriranog za upotpunjenje svoje marketinške strategije, a sponzoriranima je bio cilj da svoju sportsku djelatnost obavljaju nesmetano.

Četvrta generacija

Četvrta generacija objedinjuje sve karakteristike prethodnih generacija stavljajući u fokus još jednu dimenziju - sponzorovu ciljnu skupinu. Više nije bitno kako zadovoljiti sponzora i zahtjeve njegovog branda već kako doprijeti do njegove ciljne skupine i koje koristi od sponzorstva ona može imati. Najveće blago kluba, udruge događanja ili sportaša su njihov imidž i emocije koje se uz njihovo spominjanje vežu pa se sponzorstvo koristiti kao kanal za komuniciranje tih doživljaja.


Vrste sponzorstava

U praksi se susrećemo s mnogim vrstama sponzorstava:

  • generalno sponzorstvo
  • title sponzorstvo
  • službeni dobavljači koji u prezentaciji prema javnosti dobivaju karakteristike sponzora


Vanjske poveznice