Gruzijska pravoslavna Crkva: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Redak 27: Redak 27:
{{Pravoslavlje}}
{{Pravoslavlje}}


[[Kategorija:Gruzija]]
[[Kategorija:Religija u Gruziji]]
[[Kategorija:Pravoslavne crkve]]
[[Kategorija:Pravoslavne crkve]]

Inačica od 10. srpnja 2015. u 18:04

Datoteka:თბილისი 15 Tbilisi.jpg
Katedrala Sameba u Tbilisiju (20. stoljeće)

Gruzijska pravoslavna Crkva je pomjesna autokefalna crkva. Nalazi se na 9. mjestu u diptihu pravoslavnih crkava. Ima rang patrijaršije.

Pregled

Zametki datiraju u 1. stoljeću, kada je misiju u tim krajevima imao apostol Andrija. Autokefalnost je dobila u 4. stoljeću, kada postaje službena crkva Gruzije.

Gruzijska pravoslavna Crkva ima oko 3,5 milijuna vjernika.

Na čelu Gruzijske pravoslavne crkve nalazi se patrijarh-katolikos sve Gruzije, arhiepiskop mchetski i tbiliski Ilija II.

Povijest

Kada su apostoli krenuli širiti Evanđelje u području Kavkaza, pošao je i apostol Andrija. U te krajeve navodno su otišli i apostoli Šimun i Matej. Prvu biskupiju u tim krajevima podigao je sam apostol Matej, u gradu Atskuriju. Najstarija crkva je podignuta u 3. stoljeću u u selu Nastakisi.

Od godine 303, Sveta Nino propovijedala je evanđelje u Gruzijskom carstvu (istočni dio) i za njeno vrijeme (327.) kršćanstvo je postalo državnom religijom, za vladavine Mirijana III. i kraljice Nane. Zapadni dio Gruzije je tada bio pod Rimskimg carstvom, koje je kršćanstvo jedno vrijeme progonilo, zato je kršćanstvo došlo kasnije, službeno 523. godine, pod carem Egrisijem. Kao sveca zaštitnika države odabrali su sv. Jurja.

Vidi još

Vanjske poveznice

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Gruzijska pravoslavna Crkva