Vlaho Paljetak: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
dorada
Redak 1: Redak 1:
{{Infookvir skladatelj
'''Vlaho Paljetak''' ([[Dubrovnik]], [[7. kolovoza]] [[1893]]. - [[Zagreb]], [[2. listopada]] [[1944]].), hrvatski [[šansona|šansonijer]] i skladatelj
|ime = Vlaho Paljetak
|opis_slike =
|veličina =
|puno_ime =
|slika = Vlaho Paljetak.JPG
|datum_rođenja = [[7. kolovoza]] [[1893.]]
|datum_smrti = [[2. listopada]] [[1944.]]
|djela = <!-- navesti važnija djela, ne zatrpavati sadržaj -->
|period = <!-- razdoblje djelovanja -->
|utjecaj =
|suradnici =
|nagrade =
|poveznica = <!-- unesite adresu mrežne stranice -->
}}
'''Vlaho Paljetak''' ([[Dubrovnik]], [[7. kolovoza]] [[1893.]] [[Zagreb]], [[2. listopada]] [[1944.]]), [[hrvat]]ski [[šansona|šansonijer]] i [[skladatelj]].

== Životopis ==
Završio je učiteljsku školu u Arbanasima, te radio kao učitelj u [[Hvar]]u i [[Vis]]u, a usporedno je učio pjevanje i violinu, te kao samouk gitaru. Preko [[Split]]a, gdje je neko vrijeme bio član malog orkestra koji su vodili [[Jakov Gotovac]] i [[Ivo Tijardović]], stigao je u [[Zagreb]]. Želio je postati operni tenor. Slučaj je htio da je u Zagrebačkoj operi bilo slobodno mjesto šaptača, a Vlahu je bio potreban stalni posao. Nastupao je pjevajući uz gitaru svoje popijevke i [[šansona|šansone]], skladane često na vlastite tekstove. Snimio je 60-ak popijevki, od kojih su najpopularnije: "Ajme meni", "Na Jadranu plavom", "Od one divne noći", "Pod starim čempresom", "Adio Mare", "Popevke sem slagal", "Fala", a "Marijana" (koautor Svetozar Šišić) je stekla svjetsku popularnost posebno u [[Japan]]u gdje je prevedena kako "O Mariyana kawaii Mariyana".

== Vanjske poveznice ==
*[http://proleksis.lzmk.hr/40422/ LZMK / Proleksis enciklopedija: Paljetak, Vlaho]
*[http://hebeta.lzmk.hr/natuknica.aspx?id=46351 LZMK / Hrvatska enciklopedija: Paljetak, Vlaho]
*[http://old.barikada.com/vremeplov/kao_nekad_u_8/2004-08-31_paljetak_vlaho_-_biografija.php www.old.barikada.com – Vlaho Paljetak]
*[http://www.discogs.com/artist/642083-Vlaho-Paljetak Discogs.com – Vlaho Paljetak]


Završio je učiteljsku školu u Arbanasima, te radio kao učitelj u [[Hvar]]u i [[Vis]]u, a usporedno je učio pjevanje i violinu, te kao samouk gitaru. Preko [[Split]]a, gdje je neko vrijeme bio član malog orkestra koji su vodili [[Jakov Gotovac]] i [[Ivo Tijardović]], stigao je u [[Zagreb]]. Želio je postati operni tenor. Slučaj je htio da je u Zagrebačkoj operi bilo slobodno mjesto šaptača, a Vlahu je bio potreban stalni posao. Nastupao je pjevajući uz gitaru svoje popijevke i [[šansona|šansone]], skladane često na vlastite tekstove. Snimio je 60-ak popijevki, od kojih su najpopularnije: Ajme meni, Na Jadranu plavom, Od one divne noći, Pod starim čempresom, Adio Mare, Popevke sem slagal, Fala, a Marijana (koautor S. Šišić) je stekla svjetsku popularnost posebno u [[Japan]]u gdje je prevedena kako "O Mariyana kawaii Mariyana".


{{GLAVNIRASPORED:Paljetak, Vlaho}}
{{GLAVNIRASPORED:Paljetak, Vlaho}}
[[Kategorija:Hrvatski skladatelji]]
[[Kategorija:Hrvatski skladatelji]]
[[Kategorija:Životopisi, Dubrovnik]]
[[Kategorija:Životopisi, Dubrovnik]]
[[Kategorija:Životopisi, Zagreb]]

Inačica od 15. kolovoza 2015. u 13:07

Vlaho Paljetak
Vlaho Paljetak
Životopisni podatci
Rođenje 7. kolovoza 1893.
Smrt 2. listopada 1944.
Portal o glazbi
Portal o životopisima

Vlaho Paljetak (Dubrovnik, 7. kolovoza 1893.Zagreb, 2. listopada 1944.), hrvatski šansonijer i skladatelj.

Životopis

Završio je učiteljsku školu u Arbanasima, te radio kao učitelj u Hvaru i Visu, a usporedno je učio pjevanje i violinu, te kao samouk gitaru. Preko Splita, gdje je neko vrijeme bio član malog orkestra koji su vodili Jakov Gotovac i Ivo Tijardović, stigao je u Zagreb. Želio je postati operni tenor. Slučaj je htio da je u Zagrebačkoj operi bilo slobodno mjesto šaptača, a Vlahu je bio potreban stalni posao. Nastupao je pjevajući uz gitaru svoje popijevke i šansone, skladane često na vlastite tekstove. Snimio je 60-ak popijevki, od kojih su najpopularnije: "Ajme meni", "Na Jadranu plavom", "Od one divne noći", "Pod starim čempresom", "Adio Mare", "Popevke sem slagal", "Fala", a "Marijana" (koautor Svetozar Šišić) je stekla svjetsku popularnost posebno u Japanu gdje je prevedena kako "O Mariyana kawaii Mariyana".

Vanjske poveznice