Borg: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Dexbot (razgovor | doprinosi)
m Removing Link FA template (handled by wikidata)
Početak estetske i sadržajne izmjene članka
Redak 1: Redak 1:
{{Radovi24}}
'''Borg''' je izmišljena vrsta [[kiborg]]a iz serijala filmova i TV serijala [[Zvjezdane staze]]. Prvi put se spominju u [[TV serija|TV seriji]] [[Zvjezdane staze: Nova generacija]] (1987.–1994.). Karakterizira ih neumorna potraga za savršenstvom, što postižu asimilacijom drugih vrsta. Posjeduju kolektivnu svijest koja im omogućuje brzu prilagodbu na svaku situaciju i sposobnost da nastave funkcionirati i nakon prividno razornih napada.
[[Datoteka:Borg-kocka2.jpg|mini|desno|200px|Borgova kocka]]
'''Borg''' je izmišljena vanzemaljska vrsta, često se pojavljuju kao antagonisti u ''Zvjezdanim stazama''. Borg je skupina rasa pretvorenih u kibernetičke organizme, koji funkcioniraju kao radilice unutar grupne svijesti nazvane "Kolektiv" ili "Košnica". Borg koriste postupak asimilacije kako bi prisilno pridružile druge pojedince Kolektivu. Tijekom asimilacije, u pojedinca se ubrizgavaju nanoboti, koji tijelo pojedinca nadograđuju mehaničkim komponentama i uvode pojedinca u kolektivnu svijest. Borga vodi potreba za 'savršenošću', koju navodno postižu asimilacijom drugih vrsta, i dodavanjem njihovih tehnologija i znanja Kolektivu. Osim ponovljenih pojavljivanja u TV seriji ''[[Zvjezdane staze: Nova generacija]]'', prikazani su kao glavna prijetnja u filmu ''[[Star Trek: First Contact]]''. Također su imali veliku ulogu tijekom ''[[Star Trek: Voyager]]a'', a njihova tehnologija pruža ''USS Voyageru'' put do Alfa kvadranta.


Borg je postao kulturni simbol za nepobijedivu silu protiv koje je "otpor uzaludan". ''TV Guide'' je proglasio Borg #4 u popisu 60 najgorih zlikovaca svih vremena iz 2013. <ref>Bretts, Bruce; Roush, Matt; (March 25, 2013). "Baddies to the Bone: The 60 nastiest villains of all time". ''[[TV Guide]]''. pp. 14 - 15.</ref>
[[Datoteka:Borg-kocka2.jpg|mini|lijevo|200px|Borgova kocka]]


==Koncept==
[[Image:Borg dockingstation.jpg|thumb|Borg lutka u postavi The Hollywood Entertainment Museum-a]]
U tekstualnim komentarima 'Izdanja za sakupljače' filma ''Zvjezdane staze: First Contact'', Michael Okuda je otkrio kako su autori ''Nove Generacije'' počeli raditi na ideji Borga još tijekom prve sezone serije (Nova Generacija: Zavjera), koja je uvela prinudnu, simbiotsku vrstu koja je preuzimala uloge važnih Federacijskih časnika. Enterprise-D je sve spriječio, a bića se više nisu pojavila. Planovi tima za reintegraciju Borga u seriju započeli su suptilno, misterijem nedostajućih kolonija s obje strane Neutralne zone (Nova Generacija: Neutralna zona), kulminirajući u susretu Borga i posade Enterprise-a (Nova Generacija: Koji Q?).



<!--Neuređeno-->
Borg se prikazuje kao spoj [[kibernetika|kibernetički]] poboljšanih radilica humanoida različitih vrsta, organiziranih u međusobno povezani kolektiv sa zajedničkim umom i sviješću, koji nastanjuje ogromne predjele [[svemir]]a i posjeduje mnoge [[planeti|planete]], brodove i naprednu tehnologiju. Djeluju u jedinstvenoj svrsi: u potrazi za savršenstvom, dodaju biološke i tehnološke raznolikosti drugih vrsta u svoje vlastito biće. To postižu prisilnom asimilacijom, što je proces u kojemu se pojedinci zajedno sa svojom tehnologijom i sviješću priključuju Borgu, koji ih pritom poboljšava dodavanjem kibernetičkih komponenti.
Borg se prikazuje kao spoj [[kibernetika|kibernetički]] poboljšanih radilica humanoida različitih vrsta, organiziranih u međusobno povezani kolektiv sa zajedničkim umom i sviješću, koji nastanjuje ogromne predjele [[svemir]]a i posjeduje mnoge [[planeti|planete]], brodove i naprednu tehnologiju. Djeluju u jedinstvenoj svrsi: u potrazi za savršenstvom, dodaju biološke i tehnološke raznolikosti drugih vrsta u svoje vlastito biće. To postižu prisilnom asimilacijom, što je proces u kojemu se pojedinci zajedno sa svojom tehnologijom i sviješću priključuju Borgu, koji ih pritom poboljšava dodavanjem kibernetičkih komponenti.



Inačica od 8. svibnja 2016. u 00:16

Borgova kocka

Borg je izmišljena vanzemaljska vrsta, često se pojavljuju kao antagonisti u Zvjezdanim stazama. Borg je skupina rasa pretvorenih u kibernetičke organizme, koji funkcioniraju kao radilice unutar grupne svijesti nazvane "Kolektiv" ili "Košnica". Borg koriste postupak asimilacije kako bi prisilno pridružile druge pojedince Kolektivu. Tijekom asimilacije, u pojedinca se ubrizgavaju nanoboti, koji tijelo pojedinca nadograđuju mehaničkim komponentama i uvode pojedinca u kolektivnu svijest. Borga vodi potreba za 'savršenošću', koju navodno postižu asimilacijom drugih vrsta, i dodavanjem njihovih tehnologija i znanja Kolektivu. Osim ponovljenih pojavljivanja u TV seriji Zvjezdane staze: Nova generacija, prikazani su kao glavna prijetnja u filmu Star Trek: First Contact. Također su imali veliku ulogu tijekom Star Trek: Voyagera, a njihova tehnologija pruža USS Voyageru put do Alfa kvadranta.

Borg je postao kulturni simbol za nepobijedivu silu protiv koje je "otpor uzaludan". TV Guide je proglasio Borg #4 u popisu 60 najgorih zlikovaca svih vremena iz 2013. [1]

Koncept

Borg lutka u postavi The Hollywood Entertainment Museum-a

U tekstualnim komentarima 'Izdanja za sakupljače' filma Zvjezdane staze: First Contact, Michael Okuda je otkrio kako su autori Nove Generacije počeli raditi na ideji Borga još tijekom prve sezone serije (Nova Generacija: Zavjera), koja je uvela prinudnu, simbiotsku vrstu koja je preuzimala uloge važnih Federacijskih časnika. Enterprise-D je sve spriječio, a bića se više nisu pojavila. Planovi tima za reintegraciju Borga u seriju započeli su suptilno, misterijem nedostajućih kolonija s obje strane Neutralne zone (Nova Generacija: Neutralna zona), kulminirajući u susretu Borga i posade Enterprise-a (Nova Generacija: Koji Q?).


Borg se prikazuje kao spoj kibernetički poboljšanih radilica humanoida različitih vrsta, organiziranih u međusobno povezani kolektiv sa zajedničkim umom i sviješću, koji nastanjuje ogromne predjele svemira i posjeduje mnoge planete, brodove i naprednu tehnologiju. Djeluju u jedinstvenoj svrsi: u potrazi za savršenstvom, dodaju biološke i tehnološke raznolikosti drugih vrsta u svoje vlastito biće. To postižu prisilnom asimilacijom, što je proces u kojemu se pojedinci zajedno sa svojom tehnologijom i sviješću priključuju Borgu, koji ih pritom poboljšava dodavanjem kibernetičkih komponenti.

Prvi ih je sreo kapetan Picard na nagovor Q-a, i tada je malo bilo poznato o Borgu, njegovom podrijetlu i namjerama. Pri nailasku na druge vrste ne pokazuju želju za pregovorima, nego samo za asimiliranjem. Također pokazuju naglu prilagodljivost svakoj situaciji ili prijetnji, pri čemu se obračuni s drugim vrstama karakteriziraju imperativima koji odražavaju geslo "otpor je uzaludan". Vremenom Borg postaje jedna od najvećih prijetnji Zvjezdanoj floti i Federaciji. Isprva prikazivani kao homogena i anonimna cjelina, kasnije je ubačen koncept Kraljice i središnje kontrole, a ponekad koriste i glasnogovornike koji u ime Borga djeluju kao pregovarači u složenijim razvojima fabule.

U serijalu Zvjezdane staze, pokušaji odupiranja Borgu postali su jednom od glavnih tema, s mnogim primjerima uspješnog otpora kolektivu, bilo od postojećih ili bivših radilica, meta prisilne asimilacije pri čemu je barem jedna vrsta pokazivala superiornost u odnosu na Borg. U seriji se također pokazalo da je moguće preživjeti asimilaciju (Picard), kao i da radilice mogu pobjeći kolektivu (Sedma od Devet) i ponovo postati pojedincima, ili djelovati u društvu bez prisilnog asimiliranja drugih pojedinaca.

Otpor je uzaludan

Asimilirane Borg jedinke rijetko govore. Umjesto toga, one najčešće izgovaraju jasnu poruku: "otpor je uzaludan" (resistance is futile), nakon čega slijedi izjava da će rasa u pitanju biti asimilirana i njihova "biološka i tehnološka posebnost" biti će dodana Borgovoj.

Nedovršeni članak Borg koji govori o filmskoj umjetnosti treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.


  1. Bretts, Bruce; Roush, Matt; (March 25, 2013). "Baddies to the Bone: The 60 nastiest villains of all time". TV Guide. pp. 14 - 15.